امریکا مأیوس از اروپا برای تشکیل ائتلاف در تنگه هرمز، به آسیا و استرالیا رو می‌کند

امریکا مأیوس از اروپا برای تشکیل ائتلاف در تنگه هرمز، به آسیا و استرالیا رو می‌کند...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ ارتش

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #آسیا، #آلمان، #آنگلا_مرکل، #ارتش، #اروپا، #اروپایی، #استرالیا، #اسپانیا، #اقیانوسیه، #امور_خارجه، #ایالات_متحده، #ایتالیا، #ایران، #ایرانی، #برجام، #برلین، #بریتانیا، #تنگه، #تنگه_هرمز، #تهران، #توکیو، #تیرماه، #جبال، #خلیج_فارس، #دانمارک، #دریای_عمان، #دریایی، #دولت، #سخنگوی_دولت، #سیاست، #صدراعظم، #عمان، #فارس، #فرانسه، #لندن، #منطقه_خلیج، #نظامی، #هایکو_ماس، #هرمز، #واشنگتن، #وزارت_امور_خارجه، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_خارجه، #وزیر_دفاع، #پاریس، #پیشین، #ژاپن، #کره، #کره_جنوبی

مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه و مارک اسپر ، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در حالی عازم آسیا و اقیانوسیه شده‌اند که دولت واشنگتن تاکنون در همراه کردن متحدان خود برای اجرای طرح تشکیل ائتلاف نظامی در خلیج فارس ناکام مانده است.
هدف آمریکا از تشکیل این ائتلاف نظامی حفاظت از نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری حاضر در خلیج فارس ، تنگه هرمز و دریای عمان در برابر تهدیدهای ایران ذکر شده است.
مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا که برای متقاعد کردن متحدان واشنگتن تاکنون به ژاپن ، بریتانیا ، فرانسه ، آلمان ، کره جنوبی و استرالیا سفر کرده ، هنوز نتوانسته است آنها را به شرکت در چنین برنامه‌ای تشویق کند. استرالیا آخرین کشوری است که به این پیشنهاد آمریکا پاسخ داده و گفته است که در این زمینه بر اساس « منافع ملی » خود تصمیم می‌گیرد.
ظاهرا ژاپن نیز به دعوت آمریکا پاسخ سردی داده است. به نوشته برخی رسانه‌های محلی ژاپن به نقل از یک منبع دولتی ، دولت توکیو ناوهای خود را برای مشارکت در ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا به خلیج فارس نمی‌فرستد ، گرچه ممکن است هواپیماهای گشت‌زنی به تنگه هرمز بفرستد.
« فرانسه ، آلمان و بریتانیا حضور نظامی خود در خلیج فارس را افزایش نخواهند داد »
سخنگوی دولت آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که کابینه فدرال و شخص صدراعظم آنگلا مرکل در حال حاضر تصمیمی برای شرکن در ماموریت نظامی ایالات متحده در خلیج فارس ندارند. این موضع پیش از این از سوی هایکو ماس ، وزیر خارجه آلمان هم ابراز و با واکنش تند ایالات متحده مواجه شده بود.
هفته گذشته ، فلورانس پارلی ، وزیر دفاع فرانسه با اعلام این مطلب در گفتگو با یک روزنامه محلی گفت: « پاریس ، لندن و برلین امکانات خود را برای حفاظت از اطلاعات و تقویت امنیت دریایی شناورهای خود در خلیج فارس با یکدیگر هماهنگ می‌کنند ، بدون آن که امکانات نظامی جدیدی به منطقه بفرستند. »
این سخنان وزیر دفاع فرانسه در واکنش به تلاش‌های اخیر آمریکا برای تشکیل نیروی حفاظت از کشتی‌های تجاری حاضر در خلیج فارس در برابر تهدید ایران ایراد شده است. آمریکا می‌خواهد هر کدام از متحدان خود را متقاعد کند تا کشتی‌های تجاری خود را در مسیرهای آبی خلیج فارس ، تنگه هرمز و دریای عمان با کنترل ارتش آمریکا اسکورت کنند.
وزیر دفاع فرانسه در توضیح سیاست خویشتن‌دارانه سه کشور اروپایی گفته است: « ما کشورهای اروپایی سعی می‌کنیم در میان خودمان هماهنگ باشیم ، ولی در مورد یک چیز اطمینان و اتفاق داریم و آن این که رفتار ما باید تنها در جهت کاهش تنش فعلی [در خلیج فارس] و دفاع از منافع‌مان باشد. »
آلمان پیش از این آشکارا مخالفت خود را با پیشنهاد آمریکا مبنی بر اعزام نیروی نظامی به تنگه هرمز برای محافظت از کشتی‌های تجاری اعلام کرده و گفته بود این رفتار ممکن است به تلاش‌های اروپا برای یافتن راه حل دیپلماتیک آسیب بزند.
روز دوشنبه نیز سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان یک بار دیگر آشکارا اعلام کرد دولت آلمان و شخص صدراعظم ، آنگلا مرکل ، در حال حاضر باوری به مشارکت در مأموریت نظامی به فرماندهی آمریکا در تنگه هرمز نمی‌بینند.
وضعیت بریتانیا در این مورد اندکی متفاوت است. زیرا پس توقیف نفتکش این کشور به دست ایران در ماه گذشته میلادی ، دولت لندن تصمیم به اسکورت شناورهای تجاری خود گرفت و دومین رزم‌ناو خود به نام دانکن را به خلیج فارس فرستاد.
طرح ناوگان اروپایی در خلیج فارس
جرمی هانت ، وزیر خارجه پیشین بریتانیا اخیرا و پیش از پایان دوره وزارت خود طرحی را پیشنهاد داد که برابر آن ائتلافی از ناوگان دریایی به رهبری اروپا از کشتی‌های تجاری خود در منطقه خلیج فارس حمایت و محافظت کنند.
این پیشنهاد تاکنون با استقبال برخی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه ، ایتالیا ، دانمارک و اسپانیا واقع شده است. آقای هانت گفته بود که با شماری از کشورها برای این طرح گفتگو کرده است. او عضویت آمریکا در این ائتلاف را رد نکرد اما گفت ماموریت تازه بخشی از طرح « فشار حداکثری » واشنگتن بر ضد تهران به حساب نمی‌آید چرا که بریتانیا خود را به بقای برجام متعهد می‌داند.
تنش‌های اخیر میان ایران و بریتانیا از سیزدهم تیرماه در پی توقیف نفتکش ایرانی « گریس ۱ » در جبال الطارق کلید خورد و با واکنش متقابل تهران در توقیف نفتکش بریتانیایی « استنا ایمپرو » که با پرچم بریتانیا از تنگه هرمز عبور می کرد ، وارد مرحله تازه ای شد.
تهران ضمن رد حضور نیروهای فرامنطقه‌ای در خلیج فارس بارها بر توانایی خود جهت حفظ امنیت تنگه هرمز تاکید کرده است.
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

اسپانیا و ژاپن در ائتلاف دریایی برای نظارت بر تنگه هرمز شرکت نمی‌کنند ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۵/۱۱ ارتش
بسیاری از متحدان آمریکا در کشاکش تصمیم برای شرکت در ائتلافی دریایی هستند که قرار است جهت تأمین امنیت عبور و مرور در تنگه هرمز تشکیل شود. آمریکا از ۶۰ ...ادامه مطلب»

هایکو ماس: آلمان در عملیات آمریکا در تنگه هرمز مشارکت نمی‌کند ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۵/۱۰ سیاست
وزیر امور خارجه آلمان یک بار دیگر مخالفت دولت متبوعش با خواست آمریکا مبنی بر مشارکت در مأموریت دریایی برای حفاظت از کشتیرانی در تنگه هرمز را اعلام داش...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»


EOF