ایران و جنگ سفارتخانه ها میان 2 دولت یمن

ایران و جنگ سفارتخانه ها میان 2 دولت یمن ...
asriran.com ۱۳۹۸/۰۵/۲۹ سیاست

کلیدواژه ها:#2015، #Asriran.com، #ارتش، #استقلال، #اسلامی، #انصارالله، #ایران، #بشار_اسد، #بمباران، #تهران، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #حمایت_ایران، #حوثی، #حکومت، #دمشق، #دولت، #دولت_سوریه، #سازمان_ملل، #سازمان_ملل_متحد، #سعودی، #سفیر، #سوریه، #صنعا، #عدن، #عربستان، #عربستان_سعودی، #قتل، #ملل_متحد، #منصور_هادی، #نظامی، #پایتخت، #کودکان

دولت ایران در گذشته ، سفارت یمن در تهران را تسلیم هیاتی از دولت حوثی های یمن کرده بود اما از آن زمان تاکنون سفیری در این سفارتخانه حضور نداشت.
دولت انصارالله (حوثی ها) در یمن ، برای ایران سفیر معرفی کرده است. این دومین سفیر دولت حوثی های یمن بعد از دمشق است.
به گزارش عصرایران ، هنوز واکنش ایران مشخص نیست اما احتمالا پاسخ ایران مثبت است.
در واکنش به این اقدام ، دولت منصور هادی که خود را دولت مشروع یمن می داند آن را "نقض فاحش قوانین بین المللی" دانست.
دولت ایران در گذشته ، سفارت یمن در تهران را تسلیم هیاتی از دولت حوثی های یمن کرده بود اما از آن زمان تاکنون سفیری در این سفارتخانه حضور نداشت.
"ابراهیم محمد الدیلمی" سفیر معرفی شده از سوی دولت انصارالله (حوثی ها) یمن برای تهران

* * * شبکه المسیره وابسته به حوثی ها (انصارالله) یمن در این باره اعلام کرده بود: ابراهیم محمد الدیلمی به عنوان سفیر فوق العاده جمهوری یمن در جمهوری اسلامی ایران تعیین شد.
عبدربه منصور هادی رئیس دولت یمن در اکتبر 2015 دستور قطع روابط یمن با ایران و تعطیلی سفارت یمن در تهران را اعلام کرد. او دولت ایران را متهم به "حمایت مسلحانه از شورشیان" کرده بود. اتهامی که دولت ایران بارها آن را تکذیب کرده است.
2 دولت در یمن
یمن هم اکنون دو دولت دارد که یکی در صنعا و دیگری در عدن مستقر است.
دولت صنعا توسط گروه انصارالله (حوثی ها) مورد حمایت ایران و دولت عدن به ریاست منصور هادی مورد حمایت عربستان سعودی اداره می شود.
در روزهای اخیر استقلال طلبان جنوب یمن با حمله به عدن ، کاخ ریاست جمهوری را تصرف کردند. آنها از سوی امارات حمایت می شوند و ضلع سومی را در ماجرای یمن ایجاد کرده اند. این گروه خواهان ایجاد دوباره کشور یمن جنوبی به پایتخت عدن هستند.
عبدربه منصور هادی رئیس جمهور دولت یمن (مورد حمایت سعودی) و اکثر وزیران او هم اکنون در عربستان سعودی مستقر هستند.
در حال حاضر میان دولت هادی و دولت حوثی ها بر سر تصرف مناطق بیشتری از خاک یمن جنگ و درگیری شدید مسلحانه در جریان است. ارتش عربستان سعودی از نیروهای دولت هادی حمایت نظامی می کند.
جنگنده های سعودی بارها در بمباران یمن ، غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان را به قتل رسانده اند.
همه کشورها و سازمان ملل همچنان دولت منصورهادی را به رسمیت می شناسند و تنها استثنا کشورهای ایران و سوریه هستند.
ایران و سوریه دولت انصارالله (حوثی ها) در صنعا یمن را به رسمیت می شناسند و سفارتخانه های یمن در دمشق و تهران را تحویل سفرای این دولت داده اند.

علاوه بر ایران دولت بشار اسد در سوریه هم دولت حوثی ها در یمن را به رسمیت شناخته و سفارت یمن در دمشق را تحویل آنها داده است.
این اقدام در راستای مخالفت دولت سوریه با عربستان سعودی صورت گرفت. عربستان سعودی یکی از کشورهای اصلی جبهه مخالفان بشار اسد و براندازی مسلحانه حکومت وی به شمار می رود.
به گفته سازمان های فعال در زمینه های انسان دوستانه ، جنگ در یمن باعث کشته شدن دهها هزار نفر شده که شمار زیادی از آنها را غیرنظامیان تشکیل می دهند.
براساس آمار سازمان ملل ، هم اکنون در یمن به دلیل جنگ ، 3.3 میلیون نفر آواره هستند و 24.1 میلیون نفر یعنی بیش از دو سوم جمعیت این کشور نیازمند کمک هستند.
سازمان ملل متحد ، بحران یمن را بدترین بحران انسانی اکنون در جهان می داند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

10 نکته درباره دیدار هیات طالبان از سفارت ایران...
asriran.com ۱۳۹۹/۰۹/۱۲ سیاست
ایران از قدرت گرفتن داعش و حضور آمریکا در همسایه شرقی خود یعنی افغانستان نگران است و چه کسی بهتر از طالبان که همزمان با هر دو در جنگ است. عصرایران؛ ر...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

"تجهیزات نظامی زیبا" خاورمیانه را نجات نخواهد داد...
dolat.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۶ سیاست
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، طی یادداشتی در نیویورک تایمز به بررسی سفر اخیر ترامپ به عربستان پرداخت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت در یادداشت وز...ادامه مطلب»


EOF