همه چیز درباره بیت کوین از نظرعلم اقتصاد

همه چیز درباره بیت کوین از نظرعلم اقتصاد ...
1host2u.com ۱۳۹۸/۰۶/۰۳ اقتصاد

کلیدواژه ها:#اقتصاد_ایران، #ایران، #بانک_مرکزی، #بیت_کوین، #بیت‌کوین، #تورم، #تومان، #جهانی، #دلار، #دولت، #سیاست، #شهریور، #طلا، #مبادلات_تجاری، #مسعود_حسینی، #مقاومت، #کیف_پول

ارزش بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال در قیاس با پول های رایج
نمودار تاریخچه برابری بیت کوین برابر دلار

* * * ارزش پول کاغذی بر اساس پشتوانه ای است که بانک مرکزی در نظر میگیرد. اسکناس باید پشتوانه ای مثل طلا داشته باشد. البته برخی نهادها این اصل را رعایت نمیکنند که خود مهمترین عامل بی ارزش شدن پول(1) است. در حقیقت سرچشمه تورم(2) در بسیاری از موارد همین سیاست پولی (3) نابخردانه است. این حماقت بعضا تا جایی پیش میرود که هزینه چاپ یک اسکناس از ارزش ظاهری (4) آن بیشتر میشود. به این دلیل است که اسکناس پنج ، ده و بیست تومانی سالهاست در اقتصاد ایران ناپدید شده است.
حال آنکه ارزش سکه مرتبط با میزان فلزی است که در آن به کار رفته است و برای ضرب سکه نیازی به وجود پشتوانه خاصی نیست. به همین خاطر ارزش سکه طلا متناسب با قیمت جهانی آن تغییر میکند.
عصر دیجیتال ، فناوری هایی در اختیار بشر گذاشته است که قبل از این تصور آن امکان پذیر نبود. منجمله بیت کوین که واحد پولی است که بر اساس محاسبات ریاضی به وجود میاید. خصوصیت منحصر بفرد دیگری که بیت کوین دارد متن باز(5) بودن آن است. در حال حاضر کمتر از 18 میلیون بیت کوین وجود دارد و این نکته دارای اهمیت است که حد اکثر تعداد قابل استخراج بیت کوین (6) فقط 21 میلیون است.
این روزها که بحث حدف کردن 4 صفراز پول ایران مطرح است ، بزرگنرین مسئله ایجاد اعتماد به تومان جدید است که با وضعیت فعلی دور از تصور است ولی ارزهای دیجیتال به طور روزافزون سهم بیشتری از مبادلات تجاری را به خود اختصاص میدهند البته با وجود مقاومت برخی دولت ها از جمله امریکا که برایشان قدرت پولی دلار جزئی از سیاست سلطه جهانی است.
به این ترتیب بهتر است هر شخص آینده اندیشی از همین امروز یک کیف پول دیجیتال تهیه کرده و موسسات پولی و مالی (بانک ها ، صرافی ها و....) نیز در فکر تسهیل مبادللات از این نوع باشند.
مسعود حسینی - 3 شهریور 98
1. بی ارزش شدن پول: Devaluation
2. تورم : Inflation
3. سیاست پولی: Monetary Policy
4. ارزش ظاهری: Face Value
5. متن باز Open Source
6. استخراج بیت کوین Bitcoin Mining

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

ِرئیس جمهوری در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم ایران مطرح کرد...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۷/۲۲ اخبار
تشکر از رهبر انقلاب، مجلس و مردم/ کمترین درآمد نفتی در 10 سال گذشته در سال 94/ لغو تحریمها در یک تا دو ماه آینده رئیس جمهوریی ضمن تشکراز ملت ایران، ...ادامه مطلب»

روایت رییس كل بانك مركزی از حاشیه نشین شدن دلار ...
dolat.ir ۱۳۹۵/۱۱/۱۰ اخبار
رییس كل بانك مركزی، دستاوردهای برجام برای اقتصاد ایران را چشمگیر و غیرقابل انكار توصیف كرد و گفت: 60 تا 70 درصد از انتظارات از توافق هسته ای محقق شده...ادامه مطلب»

دستگیری صرافان بی‌اعتنایی محض به علم اقتصاد است ...
dw.com ۱۳۹۶/۱۱/۲۶ اقتصاد
در روزهای گذشته، بهای دلار در بازار ارز ایران به بالاترین حد خود رسید. دولت روحانی چاره را در دستگیری صرافان و پلمب کردن صرافی‌ها دید. راهکاری که نه ا...ادامه مطلب»


EOF