حکم ۱۰ کارگر هفت‌تپه صادر شد

حکم ۱۰ کارگر هفت‌تپه صادر شد...
khabaronline.ir ۱۳۹۸/۰۶/۰۴ اخبار

کلیدواژه ها:#Khabaronline.ir، #آبان، #آبیاری، #آذر، #آزادی، #استان_خوزستان، #اسماعیل_بخشی، #اعتراض، #اعتراضات، #اهواز، #ایران، #ایلام، #ایلنا، #بخش_خصوصی، #تجهیزات، #تظاهرات، #خوزستان، #دستمال_کاغذی، #سوریه، #سپیده_قلیان، #شرکت_کشت_و_صنعت_نیشکر_هفت‌تپه، #شعار، #شهرستان، #شوش، #قلیان، #مرداد، #منا، #نمایندگان، #نیشکر_هفت‌تپه، #هفت‌تپه، #چغازنبیل

ایلنا نوشت: حکم دادگاه ده کارگر مجتمع نیشکر هفت‌تپه در شوش صادر شد.
بر اساس رای دادگاه ۹ نفر از کارگران به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شدند که تا پایان مدت تعیین شده توسط دادگاه به صورت تعلیق خواهد بود و یک کارگر دیگر نیز از اتهامات مطروحه تبرئه شد.
دادگاه این کارگران بیست و سوم مرداد ماه برگزار شد و پیش از این ، هفت کارگر این مجتمع به هشت ماه حبس تعلیقی و ۳۰ ضربه شلاق تعلیقی محکوم شده‌اند.
این حکم نهایی نیست و قابل تجدیدنظر است.

تاریخچه شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه
منبع:
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA_%DA%A9%D8%B4%D8%AA_%D9%88_%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA_%D9%86%DB%8C%D8%B4%DA%A9%D8%B1_%D9%87%D9%81%D8%AA%E2%80%8C%D8%AA%D9%BE%D9%87

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در محدوده باستانی هفت‌تپه و بر روی آثار به جامانده از تمدن ایلام بنا شده‌است. این شرکت در نزدیکی شهر تاریخی شوش دانیال و معبد چغازنبیل در حدفاصل ۴۵ کیلومتری جاده اندیمشک به اهواز در استان خوزستان قراردارد. در این منطقه مجموعه‌های مسکونی برای کارکنان ساخته شده‌است.
سابقه
سابقه کشت و بهره‌برداری از نیشکر در این منطقه به گذشته‌ای دور بازمی‌گردد اما به‌طور رسمی این شرکت کار خودرا از سال ۱۳۴۰ آغاز نموده ولی در سال ۱۳۵۴ به‌طور رسمی با نام شرکت ، دارای اختیار انجام عملیات کشاورزی برای تولید نیشکر و ایجاد صنایع و فراورده‌های وابسته ثبت گردیده‌است.
در سال ۱۳۹۱ پروژه بازسازی و نوسازی تجهیزات مکانیکی با هدف افزایش تولید شکر ، بر عهده شرکت نوسازی صنایع ایران قرار گرفت.
سیستم آبیاری و زهکشی مزارع
آبیاری مزارع نیشکر با استفاده از روش آبیاری سطحی فارو یا جوی پشته ای و با روش نیمه مکانیزه لوله‌های دریچه دار انجام می‌گیرد. بخشی از آب مورد نیاز از طریق شبکهٔ آبیاری دز و بخشی هم از طریق پمپاژ مستقیم آب از طریق چند ایستگاه پمپاژ از رودخانهٔ دز تأمین می‌گردد. زهکشی این زمین‌ها که اولین سیستم زهکشی وسیع در ایران می‌باشد از طریق تنبوشه‌های سفالی انجام می‌گیرد.
صنایع جانبی
در کنار تولید شکر از ساقهٔ نیشکر ، کارخانه‌های کاغذ پارس (تولید کاغذ با استفاده از تفالهٔ نیشکر موسوم به « باگاس ، Bagasse » ) ، شرکت حریر (تولید رول دستمال کاغذی) ، شرکت‌های خوراک دام و طیور ، ملاس و ... در این منطقه مشغول به فعالیت می‌باشند.
اعتراضات
در سال ۱۳۹۷ ، کارگران نیشکر هفت‌تپه برای بیش از چهارده روز دست به اعتصاب و اعتراض زدند. اسماعیل بخشی نماینده کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه و دو نفر دیگر روز یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ دستگیر شده‌اند. کارگران طی یک راهپیمایی اعتراضی در شهر شوش ، خواستار آزادی بازداشت شدگان شدند.
در روز دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ تعداد افراد دستگیر شده به ۲۹ نفر رسیده‌است. کارگران برای آزادی دستگیرشدگان در مقابل دادگاه شهرستان شوش بست نشستند.
روز سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ بدنبال تظاهرات کارگران نیشکر هفت تپه در شهر شوش ۱۵ نفر از دستگیرشدگان آزاد شدند ولی ۴ نفر آن‌ها کماکان در زندان هستند.
روز یکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷ کارگران نیشکر هفت تپه در بیست و یکمین روز اعتصاب‌شان با شعار « کارگر زندانی آزاد باید گردد » در خیابان‌های شوش دست به تظاهرات زدند. آن‌ها خواهان سلب مالکیت بخش خصوصی از این شرکت و همچنین آزادی اسماعیل بخشی شدند.
روز دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ کارگران نیشکر هفته تپه به اعتصاب و اعتراضات خود ادامه داده و خواستار آزادی اسماعیل بخشی و سپیده قلیان شدند.
روز پنجشنبه ۸ آذر ۱۳۹۷ در بیست و پنجمین روز اعتصاب ، مأموران امنیتی ، علی نجاتی ، از اعضای سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در منزل مسکونی اش بدون حکم بازداشت دستگیر شد. اسماعیل بخشی از نمایندگان کارگران شرکت ، همچنان در بازداشت است و اخباری مبنی بر ضرب و شتم او در زندان وجود دارد.
روز شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ کارگران هفت تپه و فولاد اهواز در سطح شهرهای شوش و اهواز در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات‌شان دست به تظاهرات زدند ، آن‌ها همچنین خواستار آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه شان شدند کارگران شعار می‌دادند: « هیهات منا الذله » ، « زندانی هفت تپه آزاد باید گردد » ، « فولاد ، هفت‌تپه ، اتحاد اتحاد » ، « سوریه را رها کن فکری به حال ما کن » ، « این همه بی‌عدالتی هرگز ندیده ملتی » ، « ما کارگران آهنیم ریشه ظلمو می‌کنیم » ، « کارگر هفت تپه آزاد باید گردد »
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چهاردهمین روز اعتراضات هفت‌تپه؛ دست‌کم ۴ فعال کارگری بازداشت شدند ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۸/۲۸ اخبار
همزمان با ادامه اعتراضات کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، دست‌کم چهار تن شامل اسماعیل بخشی، از نمایندگان شورای کارگران و محسن آرمند، از فعالان این مجموعه ر...ادامه مطلب»

بازداشت مجدد اسماعیل بخشی و سپیده قلیان؛ "اعترافات" و نگرانی‌ها ...
dw.com ۱۳۹۷/۱۱/۰۲ ارتش
یک روز پس از پخش "اعترافات" اسماعیل بخشی و سپیده قلیان از سیمای جمهوری اسلامی، این دو فعال مدنی و کارگری بازداشت شدند. جمعی از وکلای دادگستری با ابراز...ادامه مطلب»

اقدام به خودسوزی و دستگیری کارگران نیشکر هفت‌تپه ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۵/۲۹ اخبار
اعتصاب تمامی بخش‌های کارخانه نیشکر هفت‌تپه برای دومین روز متوالی ادامه یافت. روز یکشنبه ۲۸ مرداد در پی تجمع کارگران صنایع نیشکر هفت‌تپه خوزستان نیروها...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»


EOF