اجلاس وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا درباره امنیت تنگه هرمز

اجلاس وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا درباره امنیت تنگه هرمز ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۶/۰۷ سیاست

کلیدواژه ها:#Dw.com، #آلمان، #اتحادیه_اروپا، #اروپا، #اروپایی، #امور_خارجه، #ایران، #ایرانی، #ترامپ، #تنگه، #تنگه_هرمز، #حسن_روحانی، #خبرگزاری، #خلیج_فارس، #دریایی، #روحانی، #شهریور، #فارس، #فرانسه، #فنلاند، #نظامی، #هایکو_ماس، #هرمز، #هلسینکی، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_دفاع، #پایتخت، #کشورهای_عضو

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر بحران ایران و همچنین تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز گفت‌وگو می‌کنند. از ایجاد یک ماموریت اروپایی نظارت و کنترل بر تردد آزاد نفتکش‌ها در خلیج فارس سخن می‌رود.
در شرایطی که مارک اسپر ، وزیر دفاع آمریکا شروع رسمی ماموریت ناوگان دریایی بین‌المللی در تنگه هرمز را اعلام کرده ، وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر تامین امنیت تنگه هرمز و همچنین امکان‌های ناظر بر نجات توافق هسته‌ای تشکیل جلسه می‌دهند.
خبرگزاری آلمان (dpa) روز پنجشنبه هفتم شهریور (۲۹ اوت) به اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در هلسینکی ، پایتخت فنلاند ، پرداخته است. موضوع این اجلاس رویکرد اروپا در قبال بحران ایران ، سنجش راه‌های ممکن برای نجات توافق هسته‌ای و تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز اعلام شده است.
اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۲۹ اوت ساعت ۱۲ ظهر به وقت اروپای مرکزی آغاز می‌شود. از جمله مسائلی که قرار است در این نشست مورد بحث و گفت‌وگو قرار گیرد ، تحولی است که در اثر میانجیگری امانوئل مکرون ، رئیس جمهوری فرانسه ، در تنش بین ایران و آمریکا ، در حاشیه نشست قدرت‌های اقتصادی عضو گروه هفت ، پدید آمد.
دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی خود در بیاریتز فرانسه برای دیدار و گفت‌وگو با رهبران ایران و از جمله با همتای ایرانی خود ، حسن روحانی ، ابراز تمایل کرده بود.
هایکو ماس و ماموریت اروپایی
هایکو ماس ، وزیر امور خارجه آلمان از جمله کسانی است که نسبت به تاثیرات سازنده ماموریت ناوگان دریایی آمریکا و متحدانش در خلیج فارس به دیده تردید می‌نگرد.
از این رو ، وزیر امور خارجه آلمان خواستار ایجاد یک ماموریت اروپایی برای کنترل و نظارت بر کشتیرانی در آب‌های خلیج فارس و به‌ویژه تنگه هرمز شده است.
ماس اعلام کرده است که چنین ماموریتی از سوی کشورهای اروپایی می‌تواند در کاهش تنش در خلیج فارس مؤثر باشد و مانع از خرابکاری و بروز اختلال در کشتیرانی در آب‌های این منطقه شود.
آمریکا از بسیاری از کشورهای اروپایی دعوت کرده بود که در ماموریت دریایی تامین امنیت تنگه هرمز تحت فرماندهی آن کشور مشارکت کنند. این در حالی است که آلمان و فرانسه بر این باورند که حضور نظامی کشتی‌های جنگی آمریکا در منطقه به تنش پدید آمده بیشتر دامن می‌زند.
افزون بر آن ، وزیران امور خارجه کشورهای اروپایی بر آنند تا همه تلاش خود را برای نجات توافق هسته‌ای به کار گیرند. بر اساس گزارش خبرگزاری آلمان ، موضوع یافتن راهکاری برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و نجات توافق هسته‌ای از دیگر محورهای گفت‌وگوهای روز پنجشنبه وزیران امور خارجه کشورهای اروپایی را تشکیل می‌دهد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

اسپانیا و ژاپن در ائتلاف دریایی برای نظارت بر تنگه هرمز شرکت نمی‌کنند ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۵/۱۱ ارتش
بسیاری از متحدان آمریکا در کشاکش تصمیم برای شرکت در ائتلافی دریایی هستند که قرار است جهت تأمین امنیت عبور و مرور در تنگه هرمز تشکیل شود. آمریکا از ۶۰ ...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

حزب سبزهای آلمان خواستار سفر فوری وزیر خارجه به تهران شد...
dw.com ۱۳۹۸/۰۲/۲۳ سیاست
سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون حزب سبزها در پارلمان فدرال آلمان (بوندس‌تاگ) از هایکو ماس وزیر خارجه این کشور می‌خواهد با توجه به تشدید مناقشه در خلیج فار...ادامه مطلب»

هایکو ماس: آلمان در عملیات آمریکا در تنگه هرمز مشارکت نمی‌کند ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۵/۱۰ سیاست
وزیر امور خارجه آلمان یک بار دیگر مخالفت دولت متبوعش با خواست آمریکا مبنی بر مشارکت در مأموریت دریایی برای حفاظت از کشتیرانی در تنگه هرمز را اعلام داش...ادامه مطلب»


EOF