مانور دریایی ایران در منطقه ۲۰ درصد حاکمیت ایران در خزر

مانور دریایی ایران در منطقه ۲۰ درصد حاکمیت ایران در خزر ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۶/۱۰ ارتش

کلیدواژه ها:#Dw.com، #آذربایجان، #آستارا، #ارتش، #ارتش_ایران، #استقلال، #اسلامی، #اعتراض، #امور_خارجه، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #ایران، #ایرانی، #ترکمنستان، #تفنگداران، #جمهوری_آذربایجان، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #حاکمیت، #حکومت، #خزر، #خوشحال، #دریای_خزر، #دریایی، #روسیه، #سپتامبر، #شبکه‌های_اجتماعی، #شهریور، #شوروی، #قزاقستان، #محمدجواد، #محمدجواد_ظریف، #مردم، #مرز، #منوچهر، #منوچهر_متکی، #نظامی، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_خارجه، #پیشین

مانور دریایی "امنیت پایدار ۹۸" ارتش ایران در دریای خزر با رمز "یا حسین" آغاز شد. این رزمایش "در گستره‌ای به وسعت ۲۵ هزار و ۸۰۰ مایل مربع دریایی در منطقه ۲۰ درصد حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر اجرا شده است.
مانور دریایی ارتش ایران صبح روز یکشنبه دهم شهریور (اول سپتامبر) آغاز شد. در این رزمایش انواع یگان‌های سطحی و پروازی نیروی دریایی اعم از ناوشکن‌ها ، ناو موشک‌انداز ، هواپیمای بال ثابت و بالگرد و همچنین تفنگداران و تکاوران نیروی دریایی ارتش شرکت کرده‌اند.
طبق گزارش رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران رزمایش خزر "در گستره‌ای به وسعت ۲۵ هزار و ۸۰۰ مایل مربع دریایی در منطقه ۲۰ درصد حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر اجرا شده است.
این رزمایش با توجه به نامشخص ماندن مرزهای آبی این کشور با ترکمنستان و جمهوری آذربایجان در بخش جنوبی دریای خزر می‌تواند سبب شود که این کشورها هم توان نظامی خود را تقویت دهند و خزر را به طرف نظامی‌شدن سوق دهند.
در سال‌های گذشته پنج کشور ساحلی توان نظامی خود را گسترش داده‌اند. روسیه قوی‌ترین کشور ساحلی است که از نیروی دریایی توانمندی برخوردار است. این کشور نیروی دریایی شوروی سابق را تصاحب کرده است. اما ۳ کشور دیگر ترکمنستان ، آذربایجان و قزاقستان هم پس از استقلال قوای نظامی خود را در خزر تقویت کرده‌اند. به گفته برخی از کارشناسان امور خزر ایران دومین قدرت نظامی در خزر محسوب می‌شود.
بحث مالکیت ایران از خزر و سهم این کشور بارها به موضوعی داغ در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ایران تبدیل شده است.
محمدجواد ظریف ، وزیر خارجه ایران اخیرا در واکنش به این موضوع گفت: « خوشحال هستم که مردم اینقدر روی دریای خزر حساس هستند. تا زمانی زنده باشم و مسئول باشم اجازه نمی‌دهم یک قطره از آب دریای خزر را از ما بگیرند. »
ظریف تاکید کرد: « آنهایی که دعوای ۵۰ درصد خزر را می‌کنند ، در دوران حکومت خودشان کشتی ایرانی جرات نمی‌کرد از حسینقلی-آستارا آن طرف تر برود. خط حسینقلی - آستارا را روس ها به عنوان مرز ایران می ‌شناختند ، اشتباه می‌کردند همان زمان همکاران من در وزارت خارجه یادداشت می‌دادند اعتراض می‌کردند. خوشحالم وزارت خارجه‌ای‌ها حتی در آن زمان هم از منافع ملی عبور نکردند. »
اما منوچهر متکی ، وزیر امور خارجه پیشین ایران در دوره احمدی‌نژاد درباره سهم ایران از دریای خزرعنوان کرده بود که "بهره‌برداری ایران از دریای خزر هرگز حتی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی از ۳/ ۱۱ درصد فراتر نرفته است."
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

داستان یک ترانه: آراز-آراز ...
radiozamaneh.com ۱۳۹۹/۱۰/۰۵ تاریخ
یونس لیثی دریلو 23 December 2020 با لهجه استانبولی زمزمه می‌کند: «آراز- آراز، خان آراز؛ سلطان آراز، خان آراز». چندین ساعت بعد، وزیران خارجه و رئیس جمه...ادامه مطلب»

اشغال ایران در جنگ جهانی دوم ...
1host2u.com 25/08/1941 تاریخ
پس از آغاز جنگ جهانی دوم در ۹ شهریور ۱۳۱۸ (۱ سپتامبر ۱۹۳۹)، ایران بی‌طرفی خود را اعلام کرد، اما به دلیل گستردگی مرز ایران با اتحاد جماهیر شوروی و درگی...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»


EOF