فراخوان جهانی برای مقابله با محاکمات با انگیزه‌های سیاسی

فراخوان جهانی برای مقابله با محاکمات با انگیزه‌های سیاسی...
dw.com ۱۳۹۸/۰۶/۱۷ سیاست

کلیدواژه ها:#Dw.com، #آذربایجان، #آفریقایی، #آمریکای_جنوبی، #اعتراض، #ایران، #برزیل، #ترکیه، #تظاهرات، #جایزه_صلح_نوبل، #جهانی، #حکومت، #خبر، #خبرگزاری، #خبرگزاری_فرانسه، #رئيس_جمهور، #سپتامبر، #شهریور، #غیرقانونی، #فرانسه، #فرانسوی، #لوئیس_ایناسیو_لولا_دا_سیلوا، #لولا_دا_سیلوا، #مصری، #مقاومت، #موریس، #نوبل، #وکیل، #پاریس، #پرونده_سازی، #پرونده‌سازی، #پرونده‌سازی‌، #پیشین، #کامرون

۲۰۰ نفر از سیاستمداران و چهره‌های شاخص بین‌المللی کارزاری برای مقابله با پرونده‌سازی‌های سیاسی در کشورهای مخلتف به‌راه انداخته‌اند. به باور آنها قوه قضاییه در بسیاری از کشورها برای حذف مخالفان از چنین روشی بهره‌ می‌گیرد.
پرونده‌سازی‌
تظاهرات در برزیل در اعتراض به بازداشت لولا ، رئيس جمهور پیشین برزیل

* * * قوه قضاییه در بسیاری از کشورهای جهان برای ایجاد ارعاب و همچنین برای حذف مخالفان با حکومت‌ها همراهی کرده و با انگیزه‌های سیاسی علیه مخالفان حکومت پرونده سازی می‌کند. اکنون حدود ۲۰۰ نفر از سیاستمداران و چهره‌های نام‌آشنای جهان کارزاری علیه این رویکرد غیرقانونی قوه قضاییه آغاز کرده‌اند.
خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه ۱۷ شهریور (هشتم سپتامبر) با انتشار گزارشی از پاریس خبر از شروع کارزار بین‌المللی مقابله با پرونده‌سازی‌های قوه قضاییه در کشورهای مختلف جهان داده است.
امضا کنندگان بر این باورند که زمان مقابله با چنین رویکردی فرا رسیده است. به باور آن‌ها ، نقض موازین حقوقی و قضایی در برخورد با مخالفان و همچنین طرح اتهامات بی اساس و پرونده‌سازی‌های سیاسی به حدی رسیدی است که دیگر نمی‌توان در برابر آن سکوت کرد.
در بین کسانی که این فراخوان را امضا کرده‌اند ، می‌توان به نام افرادی همچون لوئيس ایناسیو لولا دا سیلوا ، رئیس جمهور پیشین برزیل و آدولفو اسکیبل ، هنرمند آرژانتینی و برنده جایزه صلح نوبل اشاره کرد.
پرونده‌‌سازی‌های سیاسی
خبر شروع کارزار جهانی علیه پرونده‌سازی‌های سیاسی در کشورهای مختلف روز یکشنبه از طریق گزارشی که در روزنامه فرانسوی "ژورنال دی دیمانش" منتشر شد ، رسانه‌ای شده است.

موریس کامتو ، یکی از رهبران اپوزیسیون کامرون

* * * در این گزارش تصریح شده است که زمان سکوت در برابر پرونده‌سازی و اتهام‌زنی بی اساس با هدف حذف مخالفان سپری شده است.
شرکت کنندگان در این کارزار از جمله نوشته‌اند: « ما خواستار هوشیاری عمومی در دفاع از قربانیان چنین اقداماتی صرف‌نظر از باورها و گرایش‌های سیاسی آنان هستیم. »
در متن این فراخوان آمده است: « همکاری جهانی برای این مقاومت حقوقی" در برابر نقض قانون و رویکرد سیاسی قوه قضاییه کشورهای مختلف الزامی شده است.
امضا کنندگان استفاده ابزاری از قوه قضاییه در کشورهای مختلف برای حذف رقیبان سیاسی را محکوم کرده‌اند.
قربانیان پرونده‌‌سازی‌های سیاسی
لیست قربانیان پرونده‌سازی‌های سیاسی در پهنه گیتی ، بسیار طولانی است. پدیده‌ای که در بسیاری از کشورهای استبدادی به وضوح دیده می‌شود. اما استفاده ابزاری از قوه قضاییه برای حذف مخالفان تنها به کشورهایی همچون ایران ، ترکیه ، آذربایجان و یا شماری از کشورهای آفریقایی یا آمریکای جنوبی محدود نمی‌شود.

لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا ، رئيس جمهور پیشین برزیل

* * * در گزارش خبرگزاری فرانسه به موارد مشخصی از این پرونده‌سازی‌ها اشاره شده که اهمیتی نمادین برای رویکرد یاد شده قوه قضاییه دارند.
از آن جمله می‌توان به حبس لولا دا سیلوا ، رئيس جمهور پیشین برزیل اشاره کرد. او به اتهام فساد و دریافت یک ویلا در ازای واگذاری امتیاز انعقاد قرارداد به شرکت ساختمانی "اوآاس" در معاملاتش با شرکت دولتی "پتروبراس" به هشت سال و ده ماه زندان محکوم شده است. این در حالی است که رئیس جمهوری پیشین برزیل که زمام این کشور را در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ برعهده داشت ، این اتهامات را سیاسی و بی‌اساس دانسته است.
افزون بر آن در گزارش روزنامه یاد شده به پرونده‌های سیاسی علیه معصوم مرزوق ، وکیل مصری و موریس کامتو ، یکی از رهبران اپوزیسیون کامرون نیز اشاره شده است.
در فراخوان مقابله با پرونده‌سازی‌های سیاسی ، عملکرد قوه قضاییه فرانسه نسبت به ژان لوک ملانشن ، یکی از چهره‌های چپ‌گرای این کشور نیز از قلم نیافتاده است.
ملانشن قرار است همراه با پنج نفر از همراهانش روزهای ۱۹ و ۲۰ سپتامبر به اتهام تهدید و ایجاد رعب در مسئولان قضایی فرانسه در دادگاه محاکمه شود.
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

دادگاهی در بلژیک اسدالله اسدی را به اتهام طرح عملیات تروریستی به بیست ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۹/۱۱/۱۷ اخبار
اسدالله اسدی (زادهٔ ۱۳۵۰ شمسی) دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی ایران در وین، اتریش است. وی در ژوئیه ۲۰۱۸ در حالیکه در اتوبانی در ایالت بایرن آلمان در حال...ادامه مطلب»

اشغال ایران در جنگ جهانی دوم ...
1host2u.com 25/08/1941 تاریخ
پس از آغاز جنگ جهانی دوم در ۹ شهریور ۱۳۱۸ (۱ سپتامبر ۱۹۳۹)، ایران بی‌طرفی خود را اعلام کرد، اما به دلیل گستردگی مرز ایران با اتحاد جماهیر شوروی و درگی...ادامه مطلب»


EOF