«پارسه» واحد پول خرد می‌شود رونمایی از واحد جدید پول ایران؛ «پارسه» واحد پول خرد می‌شود

«پارسه» واحد پول خرد می‌شود رونمایی از واحد جدید پول ایران؛ «پارسه» واحد پول خرد می‌شود ...
fararu.com ۱۳۹۸/۰۶/۲۲ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Fararu.com، #اسلامی، #اعتبار، #ایران، #بانک_مرکزی، #بانک_مرکزی_جمهوری_اسلامی_ایران، #تاریخ، #تورم، #تولید_ناخالص_داخلی، #تومان، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #ریال، #قالب، #قانونی، #مجلس، #مرداد، #پارسه، #چهارچوب

براساس لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی که امروز از سوی رئیس‌جمهور به مجلس ارسال شد ، واحد پول ایران از ریال به تومان تغییر می‌یابد و هر تومان برابر ۱۰۰۰۰ ریال جاری و معادل یکصد پارسه است.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی ، رئیس‌جمهور لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور را که در جلسه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ هیات وزیران به پیشنهاد بانک مرکزی به تصویب رسید ، برای طی تشریفات قانونی به مجلس ارسال کرد.
"پارسه" واحد پول خرد می‌شود؛ هر تومان معادل 100 پارسه
براساس این لایحه واحد پول ایران از ریال به تومان تغییر می‌یابد و هر تومان برابر (۱۰۰۰۰) ریال جاری و معادل یکصد پارسه است.
بر همین اساس برابری پول ‌های خارجی نسبت به تومان و نرخ خرید و فروش ارز توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب نظام ارزی حاکم و با رعایت ذخایر ارزی و عنداللزوم تعهدات کشور در مقابل صندوق بین­‌المللی پول ، محاسبه و تعیین می شود.
همچنین دوره گردش موازی و اعتبار همزمان « تومان » و « ریال » که در این قانون « دوره ‌گذار » نامیده می‌ شود ، حداکثر دو سال خواهد بود. طریقه جمع‌ آوری و شرایط خروج اسکناس­‌ها و سکه‌­های ریال از جریان ، بر طبق قانون پولی و بانکی کشور حسب مورد ، تعیین یا اجرا می ‌شود.
بر این اساس و پس از پایان دوره‌ گذار ، تعهداتی که پیش از این براساس واحد پول ریال ایجاد شده است ، تنها با واحد پول تومان قابل ایفا خواهد بود.
همچنین بانک مرکزی موظف است ظرف دو سال از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ، ترتیبات اجرایی لازم را جهت آغاز دوره گذار فراهم کند.
گفتنی است آیین نامه اجرایی این قانون ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن ، توسط بانک مرکزی تهیه و به تصویب هیآت وزیران می رسد.
بر اساس آنچه که در مقدمه این لایحه به مجلس ارایه شده است؛ وجود تورم مزمن و کاهش قدرت خرید واحد پول ملی در یک دوره زمانی بلندمدت سبب شده تا ضمن کاهش کارآیی پول ملی در تسویه معاملات روزانه ، مشکلاتی هم‌چون استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات روزمره ، افت حیثیت ظاهری پول ملی در مقایسه با سایر اسعار بین‌ المللی و بزرگ شدن ارقام متغیرهای کلان اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی ، نقدینگی و بودجه بروز نماید. این امر هم‌چنین موجب شده تا سرانه اسکناس در کشور افزایش یابد و مسکوکات نیز به مرور از جریان نظام های پرداخت نقدی خارج شوند.
با اجرای طرح اصلاح نظام پولی در قالب حذف چهار صفر از پول ملی و بازنگری در اقطاع اسکناس و سکه ، علاوه بر بهبود ایفای نقش این ابزار در نظام های پرداخت کشور ، مشکلات مذکور نیز تخفیف می‌یابد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
پایگاه اطلاع رسانی دولت - متن کامل سیاست های اقتصادی دولت برای خروج غی...
dolat.ir ۱۳۹۳/۰۵/۰۵ اقتصاد
دولت تدبیر و امید با قدردانی از مشارکت، ارایه دیدگاهها و نظرات صاحبنظران درباره گزارش یادشده، بار دیگر از همه نخبگان، اندیشمندان، انجمن ها و نهادهای ت...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

تسویه بدهی دولت با تسعیر نرخ ارز/ نگاه مجلس و پاسخ بانک مرکزی ...
dolat.ir ۱۳۹۳/۰۷/۱۷ اقتصاد
تسویه بدهی دولت با تسعیر نرخ ارز/ نگاه مجلس و پاسخ بانک مرکزی با وجودی که برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تسویه 40 هزار میلیارد تومانی بدهی دولت ...ادامه مطلب»

سخنگوی دولت : اولین سرمایه گذاری اروپایی ها در ایران با ۶ میلیارد دلا...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۸/۱۲ اخبار
سخنگوی دولت با اشاره به سرمایه گذاری مستقیم خارجی ۶ میلیارد دلاری در کشور توسط یک کشور اروپایی گفت:این شرکت برای احداث ۴ نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت ...ادامه مطلب»

ترجمه ضمائم برنامه اقدام مشترک(برجام) منتشر شد ...
mehrnews.com ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ اخبار
وزارت امور خارجه شناسهٔ خبر: 2860785 - جمعه ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱ سیاست > سیاست خارجی وزارت امور خارجه سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه ...ادامه مطلب»


EOF