"۲۸میلیون زن ایرانی از نظر اقتصادی غیرفعالند"

"۲۸میلیون زن ایرانی از نظر اقتصادی غیرفعالند" ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۶/۲۳ فرهنگ

کلیدواژه ها:#Dw.com، #اتاق_بازرگانی_تهران، #اراک، #ایران، #ایرانی، #بازار، #بازرگانی، #تهران، #حقوق_بشر، #خانه، #خاورمیانه، #خبر، #دولت، #روحانی، #زنان_ایران، #شمال_ایران، #صنایع_دستی، #مجلس، #معصومه، #معصومه_ابتکار، #پروانه_سلحشوری، #کارت_بازرگانی

اینفوگرافی اتاق بازرگانی تهران از وضعیت اشتغال زنان ایران در سال ۹۷ نشان‌ می‌دهد که تنها ۱/ ۱۶ درصد از کسانی که در سن کار هستند ، فعالیت اقتصادی دارند و سهم زنانی که به کار تمام وقت مشغولند ، یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است.
معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران با انتشار نمودار وضعیت اشتغال زنان ایران در سال ۱۳۹۷ ، از غیرفعال بودن ۲۸ میلیون زن از نظر اقتصادی خبر می‌دهد. این نمودار ، جمعیت ۴۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری زنان و آمار ۳/ ۳۳ میلیون زن در سن کار را مبنا و ملاک گرفته است. از این تعداد ، پنج میلیون و ۴۰۰ هزار نفر فعال اقتصادی هستند و باقی که سه چهارم‌شان را زنان خانه‌دار تشکیل می‌دهند ، غیر فعال معرفی شده‌اند.
معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران می‌گوید ۲۰ درصد زنان از نظر اقتصادی غیرفعال ، در حال تحصیل هستند ، ۲۰ درصد دیگر درآمد بدون کار دارند و یک درصدشان بازنشسته‌اند.
ایجاد شغل برای جوانان و زنان یکی از موضوع‌های محوری مبارزات انتخاباتی دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بود. چند ماه قبل معصومه ابتکار ، معاون زنان و امور خانواده در دولت روحانی ، خواستار تقویت و تکثیر انجمن‌های کارآفرینی زنان شد و تاکید کرد که بیکاری دانش‌آموختگان دختر دو تا سه برابر است.
ایران در قعر جدول شاخص‌های شکاف جنسیتی تنها از سه کشور جلوتر است. سازمان دیده‌بان حقوق بشر دو سال قبل بر اساس پژوهش مفصلی اعلام کرده بود که میانگین اشتغال زنان در کشورهای شمال افریقا و خاورمیانه ۲۰ درصد است اما سهم زنان در بازار کار ایران حدود ۱۵ درصد.
پروانه سلحشوری ، رئیس فراکسیون زنان در مجلس ، در پاییز ۹۶ گفته بود که در مدیریت بحران اشتغال ، نباید زنان از قلم بیفتند. او افزوده بود که فراکسیون به دنبال سهم ۵۰ درصدی زنان در استخدام‌ و اشتغال است.
در همایش "زن ، اقتصاد ، اشتغال و توسعه" در تابستان ۹۷ در اراک ، نرخ مشارکت اقتصادی زنان در استان مرکزی شش تا هفت درصد و در کل کشور ۱۲ درصد اعلام شد. در این همایش از جمله گفته شد که تنها صاحبان ۱۰۹ کارت از ۱۲۰۰ کارت بازرگانی صادره در استان مرکزی ، زنان هستند.
اینفوگرافی معاونت اقتصادی اتاق بازرگانی تهران ، زنان خانه‌دار را جزء جمعیت فاقد فعالیت اقتصادی محسوب کرده اما بسیاری از خانه‌دارها یا کسانی که از استخدام و جذب در بازار کار محروم شده‌اند ، با خوداشتغالی به اقتصاد خانوار کمک می‌کنند. تهیه غذا و شیرینی برای مراسم یا فروش رب و ترشی و مربا از رایج‌ترین مشاغل خانگی نزد زنان در ایران است. گروهی نیز در خانه در شاخه‌های مختلف صنایع دستی ، نقاشی ، هنرهای دوخت و دوز یا کسب و کار اینترنتی مشغولند.
هم‌چنین به نظر می‌رسد اتاق بازرگانی تهران ، زنان خطه شمال ایران و سایر زنانی را که پای اصلی کشت و کار در مزارع هستند ، به دلیل آن که جایی استخدام نیستند و کارفرمایی ندارند ، در اینفوگرافی خود منظور نکرده است.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

19 استان در سوگ فاجعه منا ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۷/۱۳ اخبار
پیکر مطهر جمعی از حجاج جان‌باخته شهرستان‌ها که در فاجعه غمبار «منا» قربانی بی‌تدبیری سعودی‌ها شدند، امروز دوشنبه در برخی از مراکز استان‌ها تشییع و برا...ادامه مطلب»


EOF