بحران جانشینی در صدا و سیما/ چه کسی رئیس سازمان صداوسیما می‏شود؟

بحران جانشینی در صدا و سیما/ چه کسی رئیس سازمان صداوسیما می‏شود؟ ...
asriran.com ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ اخبار

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #آموزشی، #اردیبهشت، #اسلامی، #اعتراض، #امام، #امام_صادق، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #اهواز، #ایران، #بسیج، #تهران، #حسن_روحانی، #خاتمی، #خانه، #خبر، #خبرگزاری، #خبرگزاری_فارس، #خوشحال، #دانشگاه، #دانشگاه_آزاد، #دانشگاه_تهران، #دولت، #رادیو، #رحمانی_فضلی، #رفسنجان، #روایت، #روحانی، #سینما، #شهرداری، #صدا_و_سیما، #طراحی، #عبدالرضا_رحمانی_فضلی، #عروس، #عصر_جدید، #علی_لاریجانی، #فارس، #فرهنگ، #فرود، #قائم، #قالیباف، #مجلس، #محمد_سرافراز، #محمدباقر_قالیباف، #مردم، #مستند، #مسلح، #مکارم_شیرازی، #وزیر، #وزیر_فرهنگ_و_ارشاد_اسلامی، #وزیری، #پایتخت، #کنیا

اولین گزینه‌ای که برای جایگزینی علی‌عسگری مطرح شد ، سیدمحمد حسینی بود؛ وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دوم محمود احمدی‌نژاد. اما گزینه‌ی مهم و مطرح کسی نبوده و نیست جز علی فروغی؛ یکی دیگر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه امام صادق (ع). اما آخرین گزینه یک چهره‌ی مهم فرهنگی است؛ احسان محمد حسنی که رئیس سازمان هنری رسانه‌ای اوج است.
« آیا عبدالعلی علی ‏عسگری از سازمان صداوسیما می‏رود؟ » این شایعه‏ ای است که هرازچندگاهی سر زبان‏ها می ‏افتد. دو سال پیش بود که زمزمه‏ ی تغییر رئیس تلویزیون شنیده شد و حتی برخی کانال‏های تلگرامی و روزنامه‏ ها نوشتند که عبدالرضا رحمانی فضلی ، وزیر کشور ، به‏ زودی رئیس این سازمان می‏ شود.
به گزارش سازندگی ، خبری که در هیاهوی حمله‏ ی تروریستی به رژه ‏ی نیروهای مسلح در اهواز گم‏ وگور و کمی بعد فراموش شد. اما حالا ، درست در روزهایی که دو طیف از اصول‏گرایان سر اداره‏ ی صداوسیما در حال جروبحث‏ اند و نامه‏ های کوتاه و بلند خطاب به همدیگر می‏نویسند و افشاگری می‏ کنند باز هم خبر تغییر رئیس این سازمان شنیده می‏ شود. شایعه‏ ای که به‏ نوعی نشان می‏دهد شاید این دعواها ربطی به تغییرات در این سازمان مهم و مؤثر و عریض‏ و‏طویل داشته باشد.
اردیبهشت سال ۹۵ بود که رهبر انقلاب در حکمی عبدالعلی علی‏ عسگری را به ریاست سازمان صداوسیما منصوب کردند. این تغییر در پی استعفای محمد سرافراز رخ داده بود. آن روزها مخالفت‏ های درون‏ سازمانی به عنوان دلیل استعفای سرافراز مطرح می‏شد و جنجال‏ های یک کانال تلگرامی درباره ‏ی شهرزاد میرقلی ‏خان به حواشی دامن زده بود. حالا که سه سال از این تغییرات می‏گذرد و کتاب خاطرات سرافراز منتشر شده دلایل تازه‏ای برای استعفا مطرح شده. علی‏ عسگری از مدیران کهنه‌کار تلویزیون بود که البته بیشتر سمت‏ های آموزشی (مثل ریاست دانشگاه صداوسیما) و فنی (مثل معاونت توسعه و فناوری رسانه) در کارنامه‏ اش به چشم می‏خورد.
به‏ نظر می‏رسید که مدیری غیرسیاسی است و به‏ دلیل آشنایی ‏اش با فضای تلویزیون می ‏تواند التهاب‏ هایی را که در دوره‏ ی سرافراز پیش آمده بود حل کند. بنابراین گروه‏ های مختلف سیاسی از انتصاب او خوشحال شدند. حالا که حدود سه سال از شروع کارش گذشته کارنامه‏ ی او قابل بررسی است و معلوم است که هم نقاط اوج دارد هم نقاط فرود ، اما به ‏نظر می‏رسد که علی‏ عسگری عازم سمت تازه‏ ای است و قاعده ‏ی حضور ده‏ساله ‏ی مدیران در رأس سازمان دچار تغییر شده است. شاید دلیل این گمانه ‏زنی‏ ها در حکمی است که رهبر انقلاب برای علی ‏عسگری صادر کردند ، رهبری در این حکم مثل سابق مدت ریاست رئیس سازمان را مشخص نکردند. بنابراین برخی به این فکر کردند که دوره‏ ی کاری علی‏ عسگری موقت و کوتاه‏ مدت خواهد بود.
اولین گزینه‏ ای که برای جایگزینی علی‏ عسگری مطرح شد ، سیدمحمد حسینی بود؛ وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دوم محمود احمدی ‏نژاد. حسینی بیشتر به‏ دلیل مخالفت ‏اش با خانه‏ ی سینما شناخته می‏شود؛ او وزیری بود که دستور تعطیلی خانه‏ ی سینما را صادر کرد و تا پایان حضور او در رأس وزارت ، با وجود اصرار احمدی ‏نژاد به حل مشکل ، مانع از بازگشایی آن شد. بعضی هم او را با تعطیلی چند نشر و سخت‏گیری در انتشار کتاب و اجرای نمایش‏ ها به ‏یاد می‏ آورند. اما این سابقه‏ ی آشنای ماست وگرنه باید او را دقیق ‏تر به‏ جا آورد.
سیدمحمد حسینی از اولین دانشجویان دانشگاه امام صادق‌(ع) است که در سال ۱۳۶۸ در رشته‏ ی معارف اسلامی و علوم سیاسی مدرک فوق‏ لیسانس‏اش را دریافت کرد. در سال‏ های بعد بود که به دانشگاه تهران رفت و دکترای خود را در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی گرفت. حسینی به مدت ۴ سال رایزن فرهنگی ایران در کنیا بود و در مجلس پنجم نماینده ‏ی مردم رفسنجان شد. او در مجلس پنجم از استیضاح‏ کنندگان عطاالله مهاجرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت خاتمی بود. اما اینها به معنی نداشتن رابطه با تلویزیون نیست؛ حسینی رئیس حوزه‏ ی ریاست سازمان صداوسیما در دوره ریاست علی لاریجانی بوده است. این روزها او بیشتر در محافل فرهنگی فعال است و یکی از مخالفان سیاست‏ های دولت حسن روحانی است و توئیت‏ های آتشینی را هم در نقد دولت می‏نویسد.
حسینی البته همین چند وقت پیش انتصاب‏اش را به ریاست رادیووتلویزیون تکذیب کرد. اما او همیشه یکی از گزینه ‏هایی است که در هر دوره‏ ی تغییر ، نام ‏اش شنیده می‏شود. نکته این‏جاست که بعدِ انتصاب علی لاریجانی به ریاست تلویزیون در دهه‏ ی هفتاد ، سه رئیس بعدی همه از مدیران او بوده‏ اند؛ افرادی که سابقه ‏ی کار در ساختار تلویزیون را داشته ‏اند و با وجود تضادهای فکری با یکدیگر ، همکار هم بوده‏ اند. حضور سیدمحمد حسینی میان نامزدها از این نظر مهم است ، اینکه او به طیف مدیران قدیمی تلویزیون نزدیک بوده و هست و انتصاب او به این سمت در راستای همان الگویی است که از قبل دنبال می‏شده.
اما گزینه‏ ی مهم و مطرح کسی نبوده و نیست جز علی فروغی؛ یکی دیگر از فارغ ‏التحصیلان دانشگاه امام صادق (ع) که در رشته‏ ی حقوق عمومی درس خوانده و این روزها ظاهراً در حال طی کردن دوره‏ ی دکترا در دانشگاه آزاد است. سایت تابناک درباره‏ ی او نوشته که « [فروغی] پسر باجناق [غلامعلی] حدادعادل » است.
اما این‏ موضوع فقط حاشیه‏ است! فروغی متولد سال ۱۳۶۷ است و این یعنی ، از جوان‏ترین مدیران حال حاضر در صداوسیما و ای‏ بسا تمام ساختارهای کشور است! فروغی کارش را با مجری‏گری در رادیو شروع کرده و بعدها به مستندسازی مشغول شده است. مدیر جوان تلویزیون ، فرماندهی پایگاه بسیج ، قائم مقامی بنیاد اندیشه‏ های امام در نهاد رهبری دانشگاه‌ها و عضویت در شورای معارف صدا و شورای عالی کتاب بسیج را در کارنامه ‏اش دارد. قبل انتصاب به مدیریت شبکه‏ ی سوم سیما ، او رئیس مرکز بسیج صدا و سیما شده و بعد ، مدیریت مرکز تخصصی معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان بسیج مستضعفین را برعهده گرفته است.
دوره‏ ی ریاست او به دلیل حذف یکی از چهره ‏های قدیمی تلویزیون با حواشی همراه شد؛ او جایگزین علی اصغر پورمحمدی شد که در اواخر دوره‏ ی عزت‏الله ضرغامی از تلویزیون بیرون رفته بود و با ورود سرافراز دوباره مشغول به کار شده بود. اما مردم فروغی را بیشتر به دلیل تعطیلی برنامه‏ ی نود می‏شناسند؛ مخالفان‏ اش می‏گویند که او اهل تعامل نیست و نظمی پادگانی و دستوری را در ساختار شبکه‏ ی سه تحمیل کرده است.
می‏گویند که او راه را برای ورود یک گروه خاص از اصول‏گرایان فراهم کرده است و این گروه احتمالا به مسئولین گروه‏ها و معاونین ‏اش اشاره دارند که از حوزه‏ ی هنری ، خبرگزاری فارس و سایت رجانیوز به تلویزیون رفته ‏اند. رویکرد این مدیران جوانِ اصول‏گرا توجه به مسائل روز است ، اگرچه واکنش آنها ادامه ‏ی همان مسیری است که همان خبرگزاری‏ ها و سایت‏ ها دنبال می‏کنند و ضد روشنفکری هستند.
این وسط فروغی بیشتر به دلیل راه‏ اندازی دو برنامه مشهور شده ، اول « برنده باش » محمدرضا گلزار که شایعات زیادی درباره‏ ی دستمزد و درآمدزایی آن شنیده می‏شد و بعد از اعتراض آیت‏الله مکارم شیرازی تعطیل شد و دوم ، برنامه‏ ی « عصر جدید » که یک برنامه‏ ی استعدادیابی بود. ظاهراً همین برنامه هم به انشقاق بین گروه‏ های اصول‏گرا دامن زده؛ موافقان این برنامه از توجه به شهرستان‏ ها و ساخت برنامه‏ ی سرگرم ‏کننده دفاع کرده‏ اند و رویکرد شبه‏ هالیوودی آن را جذاب دانسته ‏اند و مخالفان ‏اش روی وجه بی‏ محتوایی و تهی بودن‏ اش از معنا تأکید داشته ‏اند. این وسط اگر سریال « گاندو » را هم اضافه کنیم تصویر دقیق‏تری از دوره‏ ی یک ساله‏ ی ریاست فروغی جلوی چشم ما ظاهر می‏شود ، سریالی که هم دولت را وادار به اعتراض کرد ، هم ظاهرا برخی فرماندهان عالی از بخش‏هایی از آن انتقاد کرده ‏اند.
اما در عوض بخشی از جامعه‏ ی اصول‏گرایی آن را نمونه‏ ی یک کار دقیق و مورد انتظار از تلویزیون دانسته ‏اند. فروغی البته جز اینها چند کار ویژه کرده؛ ظاهرا با ورود او بوروکراسی شبکه‏ ی سه کاهش پیدا کرده است و دایره‏ ی بسته ‏ی تهیه‏ کنندگان و فیلمسازان گسترده شده است. اما جدا از این ویژگی‏ ها ، شاید نکته‏ ی مهم جوانی اوست ، علی فروغی ۳۱ سال دارد و در موج جوان‏گرایی که در کشور به راه افتاده می‏تواند یک گزینه ‏ی مهم و مطرح باشد.
اما آخرین گزینه یک چهره ‏ی مهم فرهنگی است؛ احسان محمد حسنی که رئیس سازمان هنری رسانه‏ ای اوج است. او هم یکی از جوانان طیف اصول‏گراست که از بهار سال ۱۳۹۰ کارش را در همین سازمان شروع کرد.
شهرت ‏اش از بیلبوردهای شهری تهران در دوره شهرداری محمدباقر قالیباف بود که در سازمان اوج طراحی می‌شد. اما این سازمان بعدها مراکزی را برای گسترش کارش راه ‏اندازی کرد؛ از مرکز هنرهای نمایش انقلاب اسلامی تا مرکز آوای انقلاب اسلامی و خانه مستند و.... عمده‏ ی شهرت حسنی همکاری با ابراهیم حاتمی‏ کیا در تولید فیلم‏ هایش است. این سازمان از سال ۹۴ تا امروز تمام فیلم‏ های حاتمی ‏کیا را تولید کرده است.
ساخت سریال « پایتخت ۵ » هم یکی از دستاوردهای این سازمان است ، اگرچه کار عمده‏ی این سازمان تولید مستند است و ظاهرا شبکه‏ ی افق صداوسیما با این سازمان روابط نزدیکی دارد. احسان حسنی در سال ۹۶ با حکم فرمانده‏ی سازمان بسیج مستضعفین رئیس موسسه‏ ی روایت فتح هم شد اما یک سال بعد استعفا کرد. او در این یک سال تغییرات عمده‏ ای را در این موسسه و توابع آن به وجود آورده بود که انتقادهای طیفی از اصول‏گرایان را هم برانگیخت. کارهای هنری و رسانه‌ای حسنی نوعی نوگرایی در جریان اصولگرایی بود. این روزها او دوباره در سازمان اوج مشغول فعالیت است و در دعوای اخیر میان اصول‏گرایان سر پخش سریال « عروس تاریکی » و مدیریت تلویزیون ، حضور داشته است؛ اگرچه همین یکی دو روز پیش بود که از همه‏ ی گروه ‏ها خواست دست از منازعه بکشند. حسنی ، مدیر جوانی است که طی هفت‏ و‏نیم سال گذشته دوره‏ ی پرماجرا و پرحاشیه ‏ای را پشت سر گذاشته است.
همه‏ ی این گمانه ‏زنی ‏ها بعدِ دعوای طیف فرهنگی جناح اصول‏گرایان پررنگ شده است؛ دعوایی که بیش از همه شیوه‏ ی مدیریت این سازمان از دوره‏ ی ریاست علی لاریجانی تا امروز را هدف گرفته است. هنوز مشخص نیست که آیا شایعه‏ ی پایان دوره‏ ی علی‏ عسگری جدی است یا نه ، ولی جایگزین او در هر زمانی قطعاً یک مدیر جوان از طیف اصول‏گرا خواهد بود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

گزارش کامل فارس از مراسم افتتاحیه «پارلمان دهم» زنگ آغاز مجلس دهم به ص...
farsnews.com ۱۳۹۵/۰۳/۰۹ اخبار
گزارش کامل فارس از مراسم افتتاحیه «پارلمان دهم» زنگ آغاز مجلس دهم به صدا درآمد/ رهبر انقلاب:سنگری برابر افزون‌خواهی استکبار بسازید/ روحانی:برای رفع فق...ادامه مطلب»

دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شد. ...
www.parseed.ir ۱۳۸۸/۰۳/۲۲ تاریخ
دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ خورشیدی برگزار شد. موقعیت و شرایط ویژهٔ داخلی و خارجی ایران سبب شد که پیش‌بینی نتیجهٔ انت...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»


EOF