کشف هزاره؛ دانشمندان گوگل رویای ساخت کامپیوتر کوانتومی را به واقعیت تبدیل کردند

کشف هزاره؛ دانشمندان گوگل رویای ساخت کامپیوتر کوانتومی را به واقعیت تبدیل کردند ...
farsi.euronews.com ۱۳۹۸/۰۷/۰۳ دانش

کلیدواژه ها:#تایمز، #خبر، #دانشمندان، #فیزیک، #مرز، #ناسا، #کامپیوتر_کوانتومی، #کشف، #کلاسیک، #کنون، #گوگل

خبر ساخت کامپیوتر کوانتومی توسط دانشمندان شرکت گوگل ، جهان فناوری را در شگفتی فرو برده است.
روز جمعه نشریه فایننشال تایمز گزارش کرد که بر طبق مقاله‌ای از محققان گوگل ، پس از سال‌ها رویای ساخت کامپیوتر کوانتومی تحقق یافته است. امری که شماری از دانشمندان آن را « کشف هزاره » لقب داده‌اند.
گزیده‌ای از مقاله منتشره توسط محققان گوگل که به رویت نشریه فایننشال تایمز رسیده است ، در اوایل هفته جاری روی سایت ناسا منتشر شد اما مدتی بعد از روی سایت برداشته شد.
پژوهشگران گوگل ادعا کرده‌اند پردازشگر کامپیوتر کوانتومی ساخته آنها می‌تواند محاسبه‌ای را که با پیشرفته‌ترین کامپیوتر حال حاضر جهان ، موسوم به « سامیت » ، ۱۰ هزار سال طول می‌کشد در ۳ دقیقه و ۲۰ ثانیه انجام دهد.
قوی‌ترین ابررایانه فعلی جهان موسوم به « Summit » محصول شرکت آی‌بی‌ام آمریکا است و حدود ۲۷ هزار پردازنده گرافیکی به همراه ۲۰۰ هزار هسته پردازنده در آن به کار رفته است. پیش‌تر گمان می‌رفت کامپیوتر کوانتومی در صورت ابداع باید از ماشین پردازشگر قدرتمندی به اندازه « یک زمین فوتبال » برخوردار باشد.
محققان گوگل در مقاله خود اعلام کرده‌اند که با فناوری جدید ، به مرز « برتری کوانتومی » رسیده‌اند. آنچه محققان گوگل به آن « برتری کوانتومی » نام داده‌اند ، نوعی از محاسبات است که می‌تواند نمونه کامپیوترهای کلاسیک را با فاصله پشت سر بگذارد.
در واقع در کامپیوترهای کلاسیک ، هر واحد اطلاعات که یک بیت نامیده می‌شود دارای ارزش صفر یا ۱ است. اما در کامپیوتر کوانتومی هر بیت می‌تواند صفر و همزمان ۱ باشد و چنین چیزی اجازه می‌دهد تا امکان محاسبه چندجانبه و همزمان فراهم شود.
اگر کامپیوترهای کوانتومی در مقیاس بالا ساخته شوند ، آنگاه می‌توان گفت دستاوردهای غول آسا توسط بشر دست یافتنی خواهد شد و انتظار می‌رود مرزهای دانش و پیشرفت انسانی یکی پس از دیگری فرو بریزد. این امر به دلیل قابلیت پیشرفته این کامپیوترهاست.
در واقع کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند میلیون‌ها حالت یک مسئله را در کسری از ثانیه بررسی و محاسبه کنند. امری که در علوم ریاضی ، شیمی ، فیزیک و زیست شناسی تا کنون امکان پذیر نبوده است.
شرکت گوگل از زمان درز خبر ، از ارائه هرگونه توضیح بیشتری در خصوص کامپیوترهای کوانتومی خودداری کرده است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

فیس‌بوک قصد دارد با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین٬ ماهواره‌ها و لی...
citna.ir ۱۳۹۳/۰۱/۱۰ دانش
خبرسازی‌های فیس‌بوک پایان‌ناپذیر است. این کمپانی حالا از رویایی بزرگ پرده برداشته و می‌گوید قصد دارد با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین٬ ماهواره‌ها ...ادامه مطلب»

کشف جام مرمری بی‌نظیر در شهر سوخته ...
dolat.ir ۱۳۹۳/۱۰/۰۹ تاریخ
کشف جام مرمری بی‌نظیر در شهر سوخته در این کاوش ها از داخل گور یک زن حدود 28 تا 30 ساله و کودکش جامی مرمری و بسیار زیبا بدست آمد که تاکنون در شهر سوخت...ادامه مطلب»

برنامه لوكزامبورگ برای معدنكاری فرازمینی ...
steelpedia.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۱ اقتصاد
به گزارش ماین نیوز، اگر لوکزامبورگ، چنین مبلغی را به معدن کاری فضایی اختصاص دهد، کشوری پیشگام در عرصه استخراج معادن فضایی خواهد بود. نکته مهم در زمینه...ادامه مطلب»

ایران و چند کشور دیگر تا ۳۰ سال آینده قابل سکونت نخواهد بود! | دلایل و...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۱/۰۱/۰۴ طبیعت
یک سایت خبری از گزارش ناسا در مورد افزایش دمای جهان و غیر قابل سکونت شدن برخی از کشورها تا ۳۰ سال آینده خبر داد. به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل ...ادامه مطلب»


EOF