عملیات اچ۳ پیچیده‌ترین حمله فانتوم‌های نیروی هوایی ایران

عملیات اچ۳ پیچیده‌ترین حمله فانتوم‌های نیروی هوایی ایران ...
parseed.ir ۱۳۶۰/۰۱/۱۵ تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #آذر، #آرارات، #آلمان، #آنتونوف، #ارتش، #ارتش_ایران، #اردبیلی، #اردن، #ارومیه، #البرز، #الله، #الولید، #الوند، #ایران، #ایران-عراق، #ایرانی، #بغداد، #بمباران، #بوئینگ، #تاریخ، #تبریز، #تجهیزات، #ترکیه، #تلفات، #تهران، #توپولف، #جنگ_ایران_و_عراق، #خسروی، #دریاچه_ارومیه، #سوریه، #طراحی، #عراق، #عراقی، #عملیات_اچ۳، #فانتوم، #فرود، #فروردین، #فریدون، #محمود_اسکندری، #مرز، #مسلح، #مصری، #منوچهر، #موسوی، #موفقیت، #میگ، #نوژه، #نیروی_هوایی_ایران، #همدان، #هواپیما، #پایگاه_هوایی_همدان، #کرکوک

عملیات اچ۳ ، که از آن به عنوان حمله به اچ۳ نیز یاد می‌شود ، یکی از عملیات‌های هوایی مهم نیروی هوایی ایران در جنگ ایران و عراق بود. از این عملیات به عنوان پیچیده‌ترین و همچنین یکی از بزرگترین عملیات‌های هوایی دنیا که به نام حمله فانتوم‌ها ثبت شده‌است ، یاد می‌شود. طی این عملیات فانتوم‌های نیروی هوایی ارتش ایران در تاریخ ۴ آوریل ۱۹۸۱ (۱۵ فروردین ۱۳۶۰) پایگاه هوایی الولید (پایگاه‌های هوایی اچ۳) را در غربی‌ترین نقطه عراق ، در مرز مشترک عراق و اردن بمباران کردند و آن را منهدم ساختند. در این عملیات بیش از ۴۸ هواپیمای عراقی که بیشتر آن‌ها بمب افکنهای روسی (میگ-۲۳ ، سوخو-۲۰ ، توپولف-۱۶ ، توپولف-۲۲) بودند از بین رفتند.
طراحی عملیات
طراح این عملیات استراتژیک ، سرهنگ فریدون ایزدستا و سرلشکر بهرام هوشیار بودند. آن دو طرح حمله به پایگاه هوایی الولید را به صورت محرمانه با سرلشکر جواد فکوری فرمانده وقت نیروی هوایی و سرهنگ ستایش مطرح کردند. براساس طرح ابتدایی قرار بود که ۱۰ فروند فانتوم مسلح (۸ فروند اصلی و ۲ فروند رزرو) از پایگاه هوایی همدان به پرواز درآیند و نیز برای گمراه کردن دشمن ، دقایقی قبل از بمباران اچ-۳ توسط فانتوم‌ها ، ۳ فروند F-5 از پایگاه هوایی تبریز به پالایشگاه کرکوک حمله کنند.

نقشه عملیات اچ۳

* * * شرح عملیات
در تاریخ ۴ آوریل ، ۸ فروند جنگنده اف-۴ ئی با کمک دو مرحله سوخت‌گیری هوایی موفق شدند از مرز مشترک هوایی عراق-ترکیه گذشته و از نقطه مشترک مرزی سوریه با عراق وارد محدوده هوایی عراق شده و عملیات را موفقیت‌آمیز به انجام برسانند. مسیر طی شده توسط فانتوم‌های ایرانی برای اجرای موفقیت‌آمیز این عملیات بیش از ۳۵۰۰ کیلومتر بود که با چهار مرحله سوخت‌گیری ممکن شد. این عملیات با توجه به تجهیزات بکار رفته در آن ، از لحاظ فنی یکی از پیچیده‌ترین عملیات‌های هوایی جهان به‌شمار می‌رود.

سرلشکر جواد فکوری ، فرمانده وقت نیروی هوایی

* * * در سال ۱۹۸۱ منابع اطلاعاتی ایران دریافتند که نیروی هوایی عراق تعدادی از بمب‌افکن‌های خود را برای دور ماندن از حملات هواپیماهای ایرانی و جلوگیری از نابودی آن‌ها بر روی باند فرودگاه به پایگاه‌های سه گانهٔ اچ (اچ۳ یا الولید) در دورترین نقطهٔ غرب این کشور منتقل ساخته‌است.
در حالت معمول ، هواپیماهای ایرانی برای بمباران این پایگاه می‌بایست از مرزهای خاوری عراق وارد شده و پس از گذشتن از آسمان بغداد و بسیاری از شهرهای دیگر که تأسیسات پدافندی مؤثری داشتند به اچ ۳ می‌رسیدند و پس از انجام عملیات دوباره از همین مسیر بازمی‌گشتند. در تمام طول مسیر جدای از موشک‌های زمین به هوا و توپ‌های ضدهوایی ، هواپیماهای رهگیر عراقی نیز وجود داشتند که در صورت ، با توجه به برتری تعداد آن‌ها نسبت به هواپیماهای مهاجم ایرانی بدون شک ادامهٔ عملیات را برای هواپیماهای ایرانی غیرممکن می‌ساختند ؛ لذا قرار بر این شد که مسیری طولانی‌تر ولی با ریسک کمتر که از نوار مرزی شمال و غرب عراق می‌گذشت برای حمله انتخاب شود.
قرار شد ۸ فانتوم ، از پایگاه سوم شکاری نوژه به پرواز درآیند و پس از سوخت‌گیری بر فراز دریاچه ارومیه از نقطه مرزی مشترک ایران-عراق-ترکیه به سمت هدف ادامه مسیر دهند. این هواپیماها باید از کوهستان‌های مرزی عراق و ترکیه و در ارتفاعی پایین پرواز می‌کردند و پس از طی مسافتی طولانی بر روی خط مرزی عراق و ترکیه خود را به مرز سوریه و عراق رسانده و پس از یک نوبت سوختگیری دیگر به سمت اچ-۳ پرواز کنند. در تمام طول مسیر هواپیماها می‌بایست در ارتفاع پایین (۲۰ تا ۳۰ متری) پرواز می‌کردند تا از دید رادارهای دشمن پنهان بمانند. به علاوه باید در کل چهار مرحله عملیات سوخت‌گیری هوایی انجام می‌گرفت چراکه طول مسیر سه برابر برد هواپیماهای ایرانی بود. به همین دلیل طبق برنامه می‌بایست ابتدا دو فروند بویینگ ۷۰۷ برای رساندن سوخت به فانتوم‌ها از فرودگاه تهران برخاسته و با آنان در بالای دریاچه ارومیه ملاقات و مرحله اول سوختگیری را انجام می‌دادند. هم‌زمان دو فروند هواپیمای ۷۴۷ سوخت‌رسان دیگر از فرودگاه نیکوزیا درقبرس بلند شده و مرحله دوم و سوم سوختگیری هوایی در خاک سوریه انجام می‌گرفت. طبق برنامه‌ریزی عملیات ، پس از هر نوبت سوختگیری هواپیمای مادر باید صبر می‌کردند تا فانتوم‌ها عملیاتشان را بر فراز الولید انجام دهند و در راه بازگشت دوباره عملیات سوختگیری هوایی را انجام می‌داد.
روز عملیات ده فروند (دو فروند ذخیره) هواپیما به رهبری سرهنگ فرج ا… برات پور از باند پایگاه سوم شکاری برخاستند و پس از سوختگیری بر فراز دریاچه ارومیه دو فروند فانتوم ذخیره بازگشتند. هشت فروند اف-۴ئی دردو گروه چهارفروندی با اسامی البرز و الوند از شمال شرق عراق و از فراز کوه‌های آرارات وارد منطقهٔ مشترک مرزی عراق و ترکیه شدند و در ارتفاع پایین بر فراز کوهستان‌های این منطقه به سمت غرب عراق حرکت کردند. در همین حین هواپیماهای مختلف نیروی هوایی از جمله اف-۴ ، اف-۵ ، اف-۱۴ ، سی-۱۳۰ و بونانزا در حال انجام مأموریت‌های گشت هوایی ، دیده‌بانی بصری (در نقاط کور راداری) و شنود الکترونیکی بودند.
در ساعات مقرر تانکرهای سوخت‌رسان با فانتوم‌ها در همان نقاط پیش‌بینی شده یعنی مرحله اول بالای دریاچه ارومیه و مرحله دوم در خاک سوریه روبرو شدند. فانتوم‌ها توانسته بودند با سکوت رادیویی و پرواز در ارتفاع پایین خود را از دید رادارهای عراقی پنهان دارند. ظاهراً چندین بار هواپیماها در رادارهای عراقی و ترکیه‌ای ظاهر می‌شوند اما عراقی‌ها تصور می‌کنند هواپیماها متعلق به نیروی هوایی ترکیه‌است که مشغول گشت زنی در طول مرزهایشان هستند.

سرلشکر بهرام هوشیار ، طراح عملیات اچ۳

* * * این اشتباهی بود که کنترل‌های زمینی ترکیه نیز مرتکب شدند. هر هشت هواپیما که سوختشان پس از طی مسیری طولانی در حال اتمام بود به‌طور منظم عملیات سوخت‌گیری هوایی را انجام دادند. هواپیمای بوئینگ نیز با احتیاط کامل مشغول گشت زنی در طول مسیر شد تا در بازگشت ، دوباره عملیات سوخت‌رسانی به فانتوم‌ها را انجام دهد. در آن سو فانتوم‌ها در ارتفاعی پایین و در حالتی که خلبانان آن می‌توانستند کوچک‌ترین حرکتی را بر روی زمین با چشم غیرمسلح ببینند به سمت اچ ۳ در حرکت بودند. دقایقی بعد پس از ورود به خاک عراق فانتوم‌ها به دو دستهٔ ۳ فروندی و یک دسته ۲ فروندی تقسیم شده و به سمت پایگاه‌های مورد نظر جهت بمباران ادامه مسیر دادند ، هم‌زمان اف-۵‌های پایگاه تبریز عملیات ایذایی بمباران پالایشگاه کرکوک را انجام داده و باعث تمرکز قوای دفاع هوایی عراق در آن منطقه شدند. پرسنل پایگاه که با توجه به دور بودنشان از مرزهای خاوری هیچ‌گاه تصور نمی‌کردند هدف هیچ نوع حمله‌ای قرار گیرند در ابتدا به تصور این که هواپیماها خودی هستند شروع به تکان دادن دستهایشان کردند. دسته‌های فانتوم‌ها بر فراز پایگاه‌های سه‌گانه الولید ، ارتفاعشان را جهت بمباران کمی افزایش دادند و عملیات انهدام تجهیزات را با موفقیت انجام دادند. سپس جهت انجام مرحله سوم سوخت‌گیری به طرف خاک سوریه ادامه مسیر داند. در این میان ، هدایت تنها هواپیمای آسیب‌دیدهٔ عملیات آن هم در شرایطی که باید نزدیک به ۵۰۰ کیلومتر مسیر را طی کند ، کاری بسیار دشوار بود و خضرایی که مصمم به حفظ هواپیما بود در فرودگاهی در سوریه فرود آمد. این هواپیما پس از تعمیرات توسط سرتیپ اسکندری به ایران باز گردانده شد.
هواپیماهای ۷۴۷ سوخت‌رسان که مأموریتش به اتمام رسیده بود با خروج از نوار مرزی عراق و ترکیه از طریق آسمان ترکیه به تهران بازگشت.
در ابتدا ، با توجه به نزدیکی اسرائیل به اردن و این که در سال ۱۹۶۷ نیز اسرائیلی‌ها فرودگاه‌های این کشور را بمباران کرده بودند ، عراقی‌ها تصور کردند که حمله از جانب اسرائیلی‌ها صورت گرفته‌است.
تلفات
تلفات ایران
این عملیات برای ایران تلفاتی در برنداشت.
تلفات عراق
خسارات و تلفات ارتش عراق در این حمله به صورت تقریبی قابل برآورد است و حداقل تلفات این حمله بدین صورت است:
۶ فروند هواپیما آنتونوف-۱۲
۲ فروند بمب‌افکن توپولف-۱۶
۵ فروند سوخو-۱۷
۷ فروند میگ-۲۱
۱۰ فروند میگ-۲۳
۳ فروند داسو میراژ اف۱
۷ فروند هلیکوپتر
ضمناً یازده فروند هواپیمای دیگر به گونهٔ غیرقابل تعمیری خسارت دیدند که دو فروند از این یازده فروند بمب افکن توپولف-۱۶ بود. هم چنین سه خلبان عراقی و پانزده پرسنل دیگر عراقی و سه مصری و یک افسر آلمان شرقی کشته شدند و نوزده عراقی ، پنج مصری و سه اردنی به شدت زخمی شدند.
خلبانان عملیات
سرگرد فرج الله براتپور
ستوان‌ سید اسماعیل موسوی
ستوان‌ محمد جوانمردی
سروان حسین خلعتبری مکرم
سرهنگ‌ قاسم پورگلچین
ستوان‌ علیرضا آذر فر
سرگرد‌ ناصر کاظمی
ستوان‌ ابراهیم پوردان
سروان غلام عباس رضایی خسروی
ستوان محمد علی اکبر پور سرابی
سرگرد محمود اسکندری
ستوان کاوه کوهپایه عراقی
سرگرد علی خسروی فرمانده عملیات
سروان محمود خضرایی
سروان منوچهر روادگر
سرگرد منوچهر طوسی
ستوان سلیمانی
سروان صابر عبدالرزاق
سروران غفور جدی اردبیلی
سروران اقبال دوگاهی
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

عملیات سایه البرز (کمان ۹۹) ...
parseed.ir ۱۳۵۹/۰۷/۰۱ تاریخ
بامداد روز یکم مهرماه سال ۱۳۵۹ درحالی که بیش از ۱۰ ساعت از هجوم هواپیماهای عراق به ایران نمی‌گذشت، با ابلاغ رمز «کمان ۹۹» به پایگاه‌های هوایی، عملیات ...ادامه مطلب»

آغاز رسمی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران....
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۶/۳۱ تاریخ
عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ (۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰) حمله به ایران را آغاز کرد. نیروهای عراقی به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده بودند که نواحی بزرگی از غرب ایران را اشغ...ادامه مطلب»

عملیات ویرانگر کمان 99...
donya-e-eqtesad.com ۱۳۵۹/۰۷/۰۱ ارتش
گروه تاریخ و اقتصاد – در تاریخ اول مهرماه سال 1359 نیروی هوایی ارتش ایران در واکنش به حملات هواپیماهای عراقی علیه ایران عملیات سایه البرز (کمان ۹۹) را...ادامه مطلب»

آغازعملیات مرصاد ...
1host2u.com ۱۳۶۷/۰۵/۰۴ تاریخ
عملیات مرصاد یا عملیات فروغ جاویدان نام نبردی است که میان ارتش جمهوری اسلامی ایران و سازمان مجاهدین خلق در اواخر جنگ ایران و عراق، در سال ۱۳۶۷ درگرفت....ادامه مطلب»


EOF