پروانه سلحشوری: فساد جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند

پروانه سلحشوری: فساد جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ سیاست

کلیدواژه ها:#Dw.com، #آزادی، #ابراهیم_رئیسی، #استاد، #اسحاق، #اسحاق_جهانگیری، #اسلامی، #ایران، #بیرونی، #تهران، #جمهوری_اسلامی، #حقوق_بشر، #حکومت، #خانه، #خبرگزاری، #دانشگاه، #شعار، #عدالت، #علامه، #فساد_سیستماتیک، #قانون_اساسی، #قوه_قضائیه، #مبارزه_با_فساد، #مجلس، #مجلس_شورای_اسلامی، #مردم، #ملت، #نماینده_مجلس، #نمایندگان، #نمایندگان_مجلس، #پروانه_سلحشوری، #کودکان

یک نماینده مجلس با انتقاد از نادیده گرفتن ریشه‌های فساد ، این پدیده را تهدیدی برای جمهوری اسلامی دانست. به گفته پروانه سلحشوری ، اگر قشرهای مختلف نتوانند انتقاد خود را بیان کنند ، "شعار مبارزه با فساد فریبی بیش نخواهد بود."
پروانه سلحشوری ، نماینده مجلس شورای اسلامی ، با اشاره به ریشه‌های سیاسی فساد اقتصادی تأکید کرد که چنانچه قشرهای مختلف جامعه نتوانند به‌صراحت انتقاد خود را بیان کنند ، "شعار مبارزه با فساد فریبی بیش نخواهد بود."
این عضو فراکسیون امید مجلس ایران دیروز دوشنبه ۱۵ مهر (هفتم اکتبر) در نطق میان‌دستور خود ضمن استقبال از "حرکت خجسته نظام و قوه قضائیه" در مبارزه با فساد ، خواستار ریشه‌یابی منشأ فساد اقتصادی شد و گفت: « لازمه هوشیاری این است که بدانیم فساد تنها اقتصادی نیست بلکه فساد اقتصادی معلول شرایط است و نادیده گرفتن سرچشمه‌های فساد اقتصادی خود بزرگترین فساد است. »
به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، خانم سلحشوری تلویحا "فساد سیاسی" را سرچشمه فساد اقتصادی دانست و گفت: « فساد سیاسی یعنی فقدان فرصت‌های برابر سیاسی ، حقوقی ، فرهنگی و اقتصادی برای آحاد شهروندان ، اینکه عرصه‌های فرهنگی بر مردم تنگ شود و مردم را مخاطب رسانه‌های برون مرزی کند آیا فساد نیست؟ »
رابطه فساد با محرومیت‌های سیاسی و اجتماعی
این نماینده مجلس افزود: « اینکه زنان از برخی حقوق خود محروم باشند آیا جلوه دیگری از فساد نیست؟ اینکه مردم نتوانند طبق اصل ۲۷ قانون اساسی تجمع اعتراضی داشته باشند و بعضا با تهدید و بازداشت مواجه شوند آیا فساد نیست؟ »
پروانه سلحشوری که انتقادهای خود از وضعیت کشور را به شکل سؤالی مطرح می‌کرد ، به پرسش‌های خود ادامه داد و گفت: « اینکه بعضی از مطبوعات ، رسانه‌ها و نمایندگان مجلس آزادی بیانِ نقد مسئولان و نهادها را خط قرمزهای فراتر از قانون تعریف کنند ، آیا فساد نیست؟ آیا راهبردهای منزوی‌کننده و دورکننده ایران از روند توسعه و زدودن فقر و بیکاری از چهره این سرزمین نمی‌تواند مصداقی از فساد باشد؟ آیا این پرسش‌ها نباید آزادانه مورد بحث و بررسی قرار گیرد و پاسخ بگیرند؟ »
/
این نماینده اصلاح‌طلب به حصر خانگی شماری از منتقدان جمهوری اسلامی نیز اشاره کرد و گفت: « عدم برگزاری دادگاه برای برخی متهمان و محصوران را چگونه می‌توان تعبیر کرد ، چرا هر نقدی را مشروط به این کنیم که باید از دیدگاه ما درست و سازنده باشد. »
انتقاد از اعدام کودکان و برخورد با فعالان مدنی
خانم سلحشوری همچنین با انتقاد تلویحی از ناکامی قوه قضائیه ایران در حمایت از "آزادی‌های مدنی" و "تحقق عدالت و پیشگیری از جرم" ادامه داد: « طبق اصل ۱۵۶ قانون اساسی وظیفه این قوه؛ پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی ، تحقق عدالت و پیشگیری از جرم است. در این زمینه چه اقداماتی صورت گرفته است؟ »
این نماینده مجلس اعدام کودکان و نوجوانان در جمهوری اسلامی را نیز مورد انتقاد قرار داد و گفت: « اینکه علی‌رغم پیوستن به منشور حقوق بشر ، کنوانسیون حقوق کودک و تجویز ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی برای اینکه بتوان مانع اعدام زیر ۱۸ سال شد و مبنای دیدگاه علامه طباطبایی در کتاب عظیم المیزان درباره اینکه سن رشد ۱۸ سال است ، اما متاسفانه با صدور و اجرای این احکام هزینه بسیاری به نظام جمهوری اسلامی تحمیل می‌شود. آیا نوع دیگری از فساد نیست؟ »
سلحشوری افزود: « اینکه احکام سنگین زندان برای فعالان مدنی و سیاسی به نوعی صادر شود که رئیس قوه دستور بازنگری دهد اما نتوان آراء و شعب صادرکننده را به چالش کشید ، آیا نوعی از فساد نیست؟ »
"ابعاد پیدا و پنهان" فساد
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی سپس خواستار "فهم عمیق از همه ابعاد پیدا و پنهان" فساد شد و گفت: « آمریکا و هر دشمنی بیرون دیگری نمی‌تواند تهدید نظام باشد بلکه این فساد است که جمهوری اسلامی را تهدید میکند و دشمنان بیرونی با بهره‌گیری از زمینه‌های درونی می‌توانند نظام را به مخاطره اندازند. »
این عضو فراکسیون امید مجلس ایران در نهایت با بیان اینکه "فساد در حال از بین بردن اعتماد مردم است" ، تصریح کرد: « اگر من نماینده و آن روزنامه‌نگار و استاد دانشگاه و کارگر و معلم نتوانیم با صراحت وظیفه خود را بیان کنیم ، شعار مبارزه با فساد فریبی بیش نخواهد بود. »
بسیاری از چهره‌های سیاسی و مقام‌های نزدیک به حکومت ایران بارها از گستردگی فساد انتقاد کرده و حتی وجود "فساد سیستماتیک" در کشور را تأیید کرده‌اند. این مرحله از فساد به شرایطی گفته می‌شود که دستگاه‌های نظارتی و نهادهای مسئول مقابله با این پدیده ، خود به فساد آلوده شده باشند.
برخی نمایندگاه مجلس نیز پیش‌تر از وجود فساد "در همه وزارتخانه‌ها" سخن گفته و حتی اسحاق جهانگیری ، معاون اول رئیس جمهوری ایران ، گفته بود که "فساد به برخی مسئولان بالای کشور" رسیده است.
در چنین شرایطی قوه قضائیه ایران هم‌زمان با بازداشت شمار زیادی از نزدیکان مقام‌های بلندپایه این کشور اعلام کرده که مبارزه‌ای گسترده با فساد را آغاز کرده است. ابراهیم رئیسی ، رئیس این قوه ، یک هفته پیش گفت: « در مبارزه با فساد نه انگشت مفسدان ، که از بازو دست آنان را قطع خواهیم کرد. »
اما بسیاری از تحلیلگران و منتقدان می‌گویند ، با وجود نهادهای غیر پاسخگو در ایران همچون دستگاه‌هایی که مستقیما زیر نظر دفتر رهبر جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند و نیز استفاده جریان‌های نزدیک به این نهادها از "رانت‌های سیاسی و اقتصادی" ، مبارزه با فساد نمی‌تواند به شکلی ریشه‌ای متحقق شود.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جهان نيوز - روحانی: ملت ایران را نمی‌توان به تسلیم واداشت/ هرکس پاسخ م...
jahannews.com ۱۳۹۲/۰۵/۱۶ اخبار
به گزارش جهان به نقل از تسنیم، مراسم تحلیف حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد. ۶۰ هیئت خارجی در این مراسم تحلیف ...ادامه مطلب»

دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شد. ...
www.parseed.ir ۱۳۸۸/۰۳/۲۲ تاریخ
دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ خورشیدی برگزار شد. موقعیت و شرایط ویژهٔ داخلی و خارجی ایران سبب شد که پیش‌بینی نتیجهٔ انت...ادامه مطلب»

دیوان محاسبات رانت‌خواری 650 میلیون یورویی را تایید کرد/ انتشار گزارش ...
mehrnews.com ۱۳۹۳/۰۲/۲۹ اقتصاد
توکلی در نشست خبری مهر؛ دیوان محاسبات رانت‌خواری 650 میلیون یورویی را تایید کرد/ انتشار گزارش کمیسیون اصل 90 ؛ به زودی نماینده مردم تهران در مجلس شورا...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

حسن روحانی: به مذاکرات بدبین نیستم/دیدار با اوباما مسئله ای فرعی است/ه...
entekhab.ir ۱۳۹۲/۰۵/۱۸ اخبار
نشست‌ خبری حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور عصر امروز با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در ساختمان شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری آغاز شد. به گزارش سروی...ادامه مطلب»


EOF