وقوع انفجار در یک نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

وقوع انفجار در یک نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان...
dw.com ۱۳۹۸/۰۷/۱۹ ارتش

کلیدواژه ها:#Dw.com، #آنلاین، #استرالیا، #استینا_ایمپرو، #اسلامی، #ایران، #ایرانی، #ایسنا، #باب، #بازرگانی، #بحرین، #بریتانیا، #تنگه، #تنگه_هرمز، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #خبر، #خبرگزاری، #دریانوردی، #دریای_سرخ، #دریایی، #سعودی، #سینوپا، #شرکت_ملی_نفت_ایران، #شرکت_ملی_نفتکش_ایران، #عربستان، #عربستان_سعودی، #غربی، #فجیره، #هرمز

وقوع انفجار در یک نفتکش ایرانی ، بار دیگر موضوع حمله به نفتکش‌ها را به رسانه‌ها کشانده است. این نفتکش متعلق به شرکت ملی نفت‌ ایران بوده است. گفته می‌شود این نفتکش در نزدیکی بندر جده عربستان دچار انفجار شده است.
خبر وقوع انفجار در یک نفتکش ایرانی در دریای سرخ توسط رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران منتشر شده است. این خبر پس از آن در رسانه‌های کشورهای دیگر نیز بازتاب یافت.
خبرگزاری دانشجویی ایران "ایسنا" روز جمعه ۱۹ مهر (۱۱ اکتبر) خبر از وقوع انفجار در یک نفتکش ایرانی داده است.
گفته می‌شود که این نفتکش متعلق به شرکت ملی نفت ایران بوده و سحرگاه جمعه دچار انفجار شده است. در اثر انفجار روی داده ، بدنه این نفتکش به‌شدت آسیب دیده است.
در گزارش یادشده آمده است که این فروند نفتکش ایرانی در دریای سرخ و در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان سعودی دچار انفجار شده است.
جریان نفت به دریای سرخ
خبرگزاری "ایسنا" در گزارش خود از آسیب دیدن دو مخزن اصلی نفت این نفتکش خبر داده است. در اثر آسیبدیدگی این مخازن ، محموله نفتی وارد آب‌های دریای سرخ شده است.
هنوز علت وقوع انفجار در نفتکش ایرانی یادشده اعلام نشده است. با توجه به محل وقوع انفجار (۶۰ مایلی بندر جده) رسانه‌های ایران از احتمال یک "اقدام تروریستی" خبر داده‌اند.
خبرگزاری یادشده در ادامه خبر کوتاهی که پیرامون وقوع این انفجار منتشر کرده نوشته است:
« کارشناسان فنی مستقر بر روی شناور در حال بررسی علت انفجار هستند و احتمال میدهند این رخداد بر اثر انجام اقدام تروریستی باشد. »
انفجار در این نفتکش ایرانی می‌تواند بار دیگر موضوع تامین امنیت کشتیرانی در آب‌های منطقه را زنده کند. حمله به نفتکش‌ها در نزدیکی بندر فجیره و همچنین توقیف نفتکش بریتانیایی "استینا ایمپرو" باعث طرح موضوع تامین امنیت تردد کشتی‌های بازرگانی در تنگه هرمز و باب المندب شده بود.
آمریکا در همین رابطه اقدام به راه‌اندازی یک ناوگان دریایی در آب‌های منطقه نموده است. چند کشور از جمله ، بریتانیا ، استرالیا و بحرین نیز برای همکاری با ناوگان دریایی آمریکا اعلام آمادگی کرده‌اند.
بخش آنلاین روزنامه بریتانیایی "میرور" با انتشار خبر وقوع انفجار در نفتکش ایرانی اعلام کرده است که بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی سایت رصد دریانوردی ، انفجار در این نفتکش در جنوب غربی بندر جده روی داده است.
برخی منابع در توئیتر نام نفت‌کش ایرانی حادثه‌دیده نزدیک بندر جده را سینوپا اعلام کرده‌اند.
---
روابط عمومی و امور بین الملل شرکت ملی نفتکش ایران صبح امروز (جمعه) اعلام کرد نفتکش ایرانی « Sabiti » متعلق به شرکت ملی نفتکش در دو انفجار جداگانه احتمالا بر اثر اصابت موشک در ساعت های ۵ و۵:۲۰ دقیقه صبح در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان سعودی دچار انفجار در بخش بدنه شده است. دو مخزن اصلی نفت در کشتی مذکور آسیب دیده و نفت موجود در آن در حال خروج به دریای سرخ است. کارشناسان فنی کشتی و کارشناسان مستقر در اتاق اضطرار شرکت در حال بررسی وضعیت و علل این حادثه هستند.
---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

ایران یک کشتی کره جنوبی را توقیف کرد / منابع مطلع: علت توقیف ایجاد آلو...
entekhab.ir ۱۳۹۹/۱۰/۱۵ اخبار
به گزارش «انتخاب»؛ منابع مطلع در گفت‌وگو با تسنیم تاکید کردند که یک کشتی با پرچم کره جنوبی در خلیج فارس توقیف شده است. ایجاد آلودگی زیست محیطی و شیمیا...ادامه مطلب»

تبعات اقتصادی تحریم نفتی کامل ایران؛ دلار تا چه نرخی گران می‌شود؟ ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۲/۰۳ اقتصاد
دولت آمریکا روز دوشنبه به طور رسمی اعلام کرد که معافیت‌‌ ۶ ماهه هشت کشور از شمول تحریم خرید نفت ایران با اتمام در دوم ماه می (۱۲ اردیبهشت ماه) تمدید ن...ادامه مطلب»

حزب سبزهای آلمان خواستار سفر فوری وزیر خارجه به تهران شد...
dw.com ۱۳۹۸/۰۲/۲۳ سیاست
سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون حزب سبزها در پارلمان فدرال آلمان (بوندس‌تاگ) از هایکو ماس وزیر خارجه این کشور می‌خواهد با توجه به تشدید مناقشه در خلیج فار...ادامه مطلب»

معامله ۱۰ میلیون دلاری ایران و عربستان برای آزادی یک نفت‌کش ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۴/۳۱ اقتصاد
نفت‌کش حادثه دیده ایرانی، هپینس۱(Happiness 1) که حامل محموله نفتی به ارزش تقریبی ۵۵ میلیون دلار بود، با پرداخت هزینه‌ بیش از ۱۰ میلیون دلار از سوی ایر...ادامه مطلب»


EOF