"روز کوروش کبیر": کوروش بخواب که همسایه‌ها بیدارند!

"روز کوروش کبیر": کوروش بخواب که همسایه‌ها بیدارند! ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۸/۰۷ ارتش

کلیدواژه ها:#Dw.com، #آبان، #آتنا_دائمی، #ارتباط، #ارگان، #اسلامی، #ایران، #ایرانی، #بهمن، #تاجیکستان، #تاریخ، #تهران، #توییتر، #حکومت، #خبر، #خبرگزاری، #روز_کوروش، #روز_کوروش_بزرگ، #زندانی_سیاسی، #سهند، #شبکه‌های_اجتماعی، #غیرقانونی، #فرهنگ، #قالب، #قانونی، #مردم، #میدان، #نظامی، #نمادهای_ملی_ایران، #هخامنشی، #هویت_ایرانی، #وزارت_فرهنگ_و_ارشاد_اسلامی، #وکیل، #پاسارگاد، #پایتخت، #کنون، #کورش، #کوروش_بزرگ، #کوروش_هخامنشی، #کوروش_کبیر

با فرارسیدن ۷ آبان ، کاربران شبکه‌های اجتماعی از نسخه قدیمی حکومت ایران در برخورد با گردهمایی‌های بزرگداشت روز کوروش می‌نویسند: احضار ، تعهد و استقرار نیرو در پاسارگاد. تاجیکستان می‌خواهد روز کوروش کبیر را بزرگ بدارد.
امسال هم با با فرارسیدن آبان و روز هفتم این ماه ، کاربران شبکه‌های اجتماعی از حضور نیروهای انتظامی در جاده‌‌های منتهی به آرامگاه کوروش هخامنشی در پاسارگاد خبر می‌دهند. بنا بر این نوشته‌ها ، حضور نیروهای انتظامی به منظور جلوگیری از برگزاری هرگونه مراسم در ارتباط با "روز کوروش بزرگ" است.
هواداران کوروش ، پادشاه هخامنشی ، هفتم آبان را روز کوروش می‌نامند. در سال‌های گذشته این مناسبت بهانه‌ای شده برای گردهمایی بسیاری از مردم در پاسارگاد و گرامیداشت بنیانگذار سلسله هخامنشی در ایران‌زمین.
در آن سوی میدان ، حکومت هم در سال‌های گذشته و با به راه افتادن جنبش گرامیداشت این روز ، تمام تلاش خود را در جلوگیری و سرکوب هر نوع تجمعی در این باره به کار بسته است؛ از ارعاب و تهدید شرکت‌کنندگان در مراسم گرفته تا دستگیری آنها. امسال هم دوباره به همان نسخه متوسل شده: احضار و تعهد و استقرار نیرو در پاسارگاد در برخورد با بزرگداشت این روز.
به گزارش خبرگزاری "هرانا" چندین روزنامه‌نگار و وکیل و زندانی سیاسی سابق در روزهای گذشته در همین رابطه به پلیس امنیت تهران احضار شده‌اند. ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشری ایران از احضار چهره‌هایی چون بهمن احمدی امویی ، محمد حسین آقاسی و خواهر آتنا دائمی در روز یکشنبه ۵ آبانماه به پلیس امنیت گزارش داده است.
محمد حسین آقاسی در توییتی که در این باره منتشر کرده ، از "تعهد کتبی برای خودداری از حضور در مراسم کوروش کبیر در پاسارگاد" می‌نویسد.
پلیس امنیت روز یکشنبه تلفنی دعوت کردکه به پایگاه آنان مراجعه کنم.
در پایگاه باافراد دیگری مواجه شدم که مانندمن دعوت شده بودند.
سپس وارداتاقی می شدیم که باید کتبامتعهدشویم ازحضور درمراسم روز کورش کبیردر پاسارگاد(که من تاکنون افتخار حضور هم نداشتم ) خود داری کنیم!! نفی مفاخرملی.
بهمن احمدی امویی هم با انتشار توییتی از احضار خود "برای پاره‌ای توضیحات به کلانتری جنت‌آباد" نوشته است. دلیل: گزارشی در مورد حرف‌های این روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی سابق در مورد کوروش.
از پلیس امنیت تماس گرفتند که روز دوشنبه برای پاره ای توضیحات به کلانتری جنت آباد بیا. پرسیدم چرا؟ گفت: گزارش شده شما در باره کورش حرفی ، مطلبی و یا پیامی داده ای. انتظار داشت تا تلفن زد بروم و دست به سینه جلویش بنشینم. 1
کاربران دیگری هم در شبکه‌های اجتماعی چون اینستاگرام و توییتر تصاویری از پیامک‌هایی منتشر کرده‌اند که در روزهای گذشته از پلیس امنیت برای آنها ارسال شده؛ پیام‌هایی که به نوشته کاربران در آن به "پیگرد قانونی" برای "حضور در هرگونه تجمعات غیرقانونی در تاریخ ۷ آبان در مجموعه تاریخی پاسارگاد" اشاره شده است.
روز "کورش کبیر" در تاجیکستان
در حالی که حکومت ایران هرساله با استفاده از هر ابزاری از شکل‌گیری هرگونه گردهمایی برای بزرگداشت روز کوروش در پاسارگاد جلوگیری می‌کند ، کشورهای همسایه ایران تلاش می‌کنند ، نمادهای ملی ایران را در محدوده‌ی جغرافیایی دیگری زنده نگه داشته ، بزرگ دارند و با نام خود پیوند دهند.
تاجیکستان یکی از این کشورهاست. چندی پیش در شهر دوشنبه پایتخت این کشور خبر افتتاح پارک بزرگی به مساحت حدود ۵ هکتار منتشر شد که نام "کوروش کبیر" بر آن نهاده شده است.
هفته گذشته روز ۲۲ اکتبر نیز این شهر میزبان همایش بین‌المللی "پژوهش در فرهنگ باستان ، از دیروز تا امروز" بود؛ نشستی که در پایان آن پیشنهاد شد از این پس همه ساله ۲۹ اکتبر (۷ آبان) در تاجیکستان به عنوان روز "کوروش کبیر" بزرگ داشته شود. این کشور امسال نام "کوروش کبیر" را بر دانشکده‌ای نظامی در تاجیکستان هم حک کرد. از دیگر پیشنهادهای مطرح شده در نشست اخیر فرهنگی تاجیکستان می‌توان به پایه‌گذاری پژوهشگاه کوروش کبیر در این کشور اشاره کرد.
ایرانیان و مقوله‌ای به نام "هویت ملی"
مقابله حکومت با نمادها و مفاخر ملی و بزرگداشت آنها در حالی صورت می‌گیرد که با گسترش شبکه‌های اجتماعی ، دلبستگی ایرانیان به هویت ملی خود را می‌توان چشمگیرتر از پیش نظاره کرد.
یافته‌های بررسی‌هایی که تا کنون در "چهار مرحله" در قالب "پیمایش ملی ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان" با سفارش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شده ، از جمله در مقوله "هویت و غرور ملی" خواندنی است.
سهند ایرانمهر در توییتر به نتایج یکی از این پیمایش‌ها اشاره می‌کند و می‌نویسد ، ۹۸ درصد از پاسخ‌دهندگان اشاره کرده‌اند که برای هویت ایرانی خود ارزش بسیار زیادی قائل هستند.
پرسش اینجاست که حکومت "هویت ایرانی" را چگونه معنا می‌کند و این هویت را تا چه اندازه با "هویت مذهبی" در تقابل می‌بیند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
دلخوشی‌های کوچک ممنوعه در ایران ...
isna.ir ۱۳۹۷/۰۳/۰۷ فرهنگ
بعضی کارها دلخوشی‌های کوچکی است برای کسانی که ته‌مانده‌های امیدشان را بغل کرده‌اند و نمی‌خواهند به این راحتی از اصلاح و تغییر و پیشرفت ناامید شوند. ام...ادامه مطلب»

۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

دیدار هیات دیپلماتیک ژاپن با ناصرالدین شاه ...
bbc.com 27/09/1880 تاریخ
روابط ایران و ژاپن (به ژاپنی: 日本とイランの関係) گذشته از سوابق تاریخی، با بستن یک قرارداد دوستی در سال ۱۳۰۸ (خورشیدی) به صورت رسمی برقرار شد. در روابط ایران ...ادامه مطلب»

سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت...
farsnews.com 21/11/1935 تاریخ
سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت میرزا حسن‌خان پیرنیا مشهور به مشیرالدوله نماینده پیشین مجلس شورای ملی و رییس‌الوزرای چند دورۀ ایران، ۲۹ آ...ادامه مطلب»


EOF