واکنش‌ها به توقیف دوباره "خانه پدری"

واکنش‌ها به توقیف دوباره "خانه پدری" ...
fararu.com ۱۳۹۸/۰۸/۰۸ سرگرمی

کلیدواژه ها:#Fararu.com، #آبان، #اسلامی، #اعتراض، #انتخابات، #ایران، #ایرانی، #تاریخ، #تسنیم، #تصویری، #تعزیه، #تهران، #توییتر، #جشنواره_فیلم، #جشنواره_فیلم_فجر، #خانه، #خانه_پدری، #خبر، #دادستان، #روایت، #سانسور، #سند، #سینما، #سینمای_ایران، #شبکه‌های_اجتماعی، #شورای_شهر، #شورای_شهر_تهران، #ضدایرانی، #طنز، #فرهنگ، #قانونی، #قتل، #قوه_قضائیه، #مجازی، #مجلس، #مجلس_شورای_اسلامی، #محمود_صادقی، #مردم، #مقدس، #ملت، #همشهری، #همشهری_جوان، #هنر، #پرده، #کیانوش_عیاری، #یزدی

معاون رسانه ، فرهنگ‌سازی و آموزش ستاد امر به معروف و نهی از منکر نوشت: « بعد از ظهر به خاطر صحنه قتل دختر فیلم سینمای خانه پدری توقیف می‌شود و شب در سریال پربیننده شبکه سه ستایش ، دختر به دست پدر و بدون هیچ هشدار رده بندی سنی کشته می‌شود. مردم قطعا حق دارند گمان کنند که دغدغه‌ها سیاسی است نه فرهنگی. »
فرارو- بعد از انتشار اخبار مختلفی در مورد توقیف فیلم خانه پدری ، بالاخره روز دوشنبه خبر توقیف این فیلم تایید شد. این در حالی است که تنها ۵ روز از آغاز اکران دوباره این فیلم می‌گذشت. برخی رسانه‌ها و چهره‌های اصولگرا که از قبل اعتراض خود را به این فیلم اعلام کرده بودند بعد از توقیف فیلم به واکنش‌های خود ادامه دادند. دادسرای تهران هم اعلام کرد علاوه برجلوگیری از پخش فیلم خانه پدری ، کلیه مرتکبین و مقصرین نیز تحت تعقیب قانونی قرارگرفتند. توقیف خانه پدری همچنین با واکنش مردم و چهره‌های اصلاح طلب در فضای مجازی همراه بود. همچنین حسین انتظامی ، رییس سازمان سینمایی ابراز امیدواری کرد مشکل اکران فیلم حل شود.
به گزارش فرارو ، ساعاتی بعد از انتشار خبر توقیف فیلم در بعضی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و ابراز بی‌اطلاعی سازمان سینمایی از این موضوع ، روابط عمومی این سازمان تأیید کرد که اکران خانه پدری با دستور دادسرای فرهنگ و رسانه تهران متوقف شده است. محمود صادقی ، نماینده مردم تهران در مجلس در واکنش به این اتفاق در صفحه توییتر خود نوشت: « اول تسنیم و اتباعش خبر توقیف را می‌دهند دو ساعت بعد خبرش به وزارت ارشاد می‌رسد. معلوم نیست توقیف را ضابط انجام داده یا مقام قضایی؟! »
حالا پس از ۱۰ سال هنوز مشکل اکران عمومی این فیلم ادامه دارد.
فیلم خانه پدری که یکی از تهیه‌کنندگان اصلی آن سازمانی فرهنگی وابسته به نیروی انتظامی ایران بود ، بعد از سه سال توقیف برای اولین بار در جشنواره فیلم فجر سال ۱۳۹۲ نمایش داده شد.

صحنه ای از فیلم خانه پدری

* * * حدود یک سال بعد به صورت بسیار محدود به نمایش در آمد ، اما بلافاصله توقیف شد. فیلم بار دیگر بعد از پنج سال از اول آبان ماه ۱۳۹۸ در چند سینما به نمایش در آمد ، اما باز هم نتوانست بیش از پنج روز روی پرده دوام بیاورد و به حکم دادستانی توقیف شد. دادستانی پایبند نبودن سازندگان فیلم به تعهداتشان در رابطه با حذف برخی از صحنه‌ها را علت توقیف فیلم اعلام کرد.
سایت قوه قضاییه نوشت: « پس از توقیف فیلم خانه پدری از سوی دادسرای فرهنگ و رسانه ، مشخص شد عدم اصلاح صحنه‌های خشن که تعهد شده بود حذف شود علت توقیف این فیلم است. چون براساس آنچه عوامل فیلم متعهد شده بودند ، مقرر بوده برخی از صحنه‌های این فیلم که خشونت علیه خانواده صورت گرفته است پیش از اکران اصلاح شود؛ اما اصلاحیه‌های مدنظر صورت نگرفته است. » همچنین دادسرای تهران اعلام کرد که حسب دستور دادستانی علاوه برجلوگیری از پخش فیلم خانه پدری ، کلیه مرتکبین و مقصرین نیز تحت تعقیب قانونی قرارگرفتند.
به نظر می‌رسد به جز بحث محتوای کلی ، جدی‌ترین مشکل فیلم برای منتقدان بر سر ۱۰ دقیقه سکانس ابتدایی فیلم است که دختر خانه‌پدری توسط برادر نوجوانش و با نظارت پدرش در زیرزمین خانه به قتل می‌رسد. ظاهرا وجود اشیائی در داخل صندوق در سکانسی از فیلم که نشان از تعزیه خوان بودن پدر دارد یکی دیگر از موارد اصلاحی است.
مسئولان دولتی به توقیف این فیلم واکنش نشان دادند. محمد مهدی طباطبایی‌نژاد ، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی گفت: « این فیلم نه ضد دین و نه ضد سنت است بلکه ضد تحجرگرایی است و با دقت در روند فیلم و شخصیت‌ها می‌توان به این موضوع پی برد. »
حسین انتظامی ، رییس سازمان سینمایی به انتقاد از توقیف فیلم پرداخت و با درخواست تلویحی از ریاست قوه قضائیه ابراز امیدواری کرد مشکل اکران خانه پدری برطرف شود. او با رد اظهارات دادستانی مبنی بر عدم اصلاح فیلم گفت: « بار تصویری خشن صحنه‌های ابتدایی آن ، کاسته و با تمهیدات تصویری و صوتی ، اصلاح شد. جای تعجب است که عده‌ای می‌گویند هیچ اصلاحی در این فیلم صورت نگرفته است. »
انتظامی افزود: « اعضای شورای پروانه نمایش ، منتقدان و جامعه‌شناسان ، خانه پدری را فیلمی در ترویج خشونت نمی‌دانند. هرگونه نمایش جرم ، جنایت ، خشونت و یا امثال آن ، به معنای ترویج این موضوعات نیست؛ به ویژه وقتی با رده‌بندی سنی ۱۵+ هشدار‌های لازم به خانواده‌ها داده شده باشد. »

واکنش در شبکه‌های اجتماعی
خود کیانوش عیاری که در این سال‌ها حاضر نبود فیلم را سانسور کند در اولین واکنش به خبر توقیف نسبت به آن اظهار بی اطلاعی کرد ، اما بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی و مردم در شبکه‌های اجتماعی به توقیف خانه پدری واکنش نشان دادند.
سبا حیدرخانی ، خبرنگار تئاتر در توئیتر نوشت: « زنگ زدم کیانوش عیاری ببینم چرا فیلمش توقیف شده ، خبر نداشت. با لحن غمگینی گفت: « چه بد » و « بد هستن ، بد » خبر مرگ بردم انگار: ( »
احمد مازنی ، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی در صفحه توییتر خود نوشت: « خانه پدری با زبان سینما یکی از نقطه‌های سیاه مربوط به جهل مقدس را برجسته کرد. با هنرمندان باید با زبان هنر و فرهنگ سخن گفت: نه با داس و درفش. »
حجت نظری ، سخنگوی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با انتقاد از توقیف فیلم خانه پدری در توئیتر نوشت: « تصمیم‌گیری در امورفرهنگی باید به مسئولان و متخصصان همین حوزه واگذار شود تا براساس خواست مردم عمل کنند و شائبه هرگونه دخالت جهت‌دار و مخالفت با اراده ملت از بین برود. امیدوارم مساله توقف اکران ‎خانه پدری از طریق گفتگو و نمایش فیلم برای مقاماتی که دستور به توقیف داده‌اند حل شود. »
لاله صبوری ، بازیگر سینما نوشت: « من خانه‌ی پدری را ندیدم ، ولی نفهمیدم چرا اینهمه آدم گریبان دریدند برای برداشتنش ، آن‌ها که دیدند مخاطبین عادی بودند در سینما ، چطور به تشخیص آن‌ها اهمیت داده شد که صلاح نیست بقیه ببینند؟ ما تازه می‌خواستیم دربرنامه اکران این هفته به خانه پدری بپردازیم در کنارِ کیانوش عیاری. »

واکنش یکی از کاربران توئیتر به توقیف خانه پدری

* * * شاهرخ دالکو ، فیلنامه نویس و منتقد سینما نوشت: « آن‌چه خانه پدری طرح می‌کند چیست؟ ما هرگاه چیزی را نپسندیم به جای رودررو شدن با آن ، آن را می‌کُشیم ، دفنش می‌کنیم ، پنهانش می‌سازیم و انکارش می‌کنیم؛ و این درست شبیه کاری‌ست که حالا با نمایش خانه پدری صورت می‌گیرد. حیرت‌انگیزست که مضمون و سرنوشتِ فیلمی تااین اندازه به هم شبیه باشد. »
مسعود بصیری ، خبرنگار اصولگرا نوشت: « دادستانی فقط نباید به توقیف خانه پدری اکتفا کند. بلکه باید مسبب اکرانش را هم توقیف کند. خانه‌پدری مصداق نشر وقاهت و توزیع خشونت در جامعه است وزارت ارشاد باید یکبار دیگر نسبت خودش با واژه فرهنگ و پسوند اسلامی را تعریف کند تا ما تکلیف خودمان را بدانیم. »
حمید رسایی نوشت: « اکران خانه پدری پروژه سیاسی ودر راستای دوقطبی‌سازی درآستانه انتخابات است نه خطای اداری. این اکران اساسا برای اینکه دادستان آنرا توقیف کند صادر شده. برای خنثی کردن پروژه ، دادستان بایدبا معاونت سینمایی برخورد کند وسیما باید ابعاد ضدفرهنگی ضدایرانی فیلم را برای افکارعمومی بازکند. »
احسان رستگار ، سردبیر همشهری جوان در توییتر نوشت: « باید تأسف خوردبه حال شبه‌روشنفکر موج‌سوار بی‌ایدئولوژی بی‌سواد مذبذبی که برای شنیدن به‌به وچه‌چه دیگران ، دفاع می‌کند از موهن‌ترین ، ضدمردترین و ضدایرانی‌ترین فیلم اکران‌شده تاریخ سینمای ایران. از پروپگندایی متوحّش مذهبی-فرهنگی-اجتماعی-سیاسی ، دفاع نکنیم. »
کاربری به نام مِستر جیکاک نوشت: « صرف توقیف خانه پدری کافی نیست؛ چرا باید ارشاد به فیلمنامه مجوز ساخت بدهد و اصلا مبنای روایت این فیلم کدام واقعه و سند تاریخی است؟! عوامل سازنده این فیلم هم توقیف خواهند شد؟! اصلا تصویر سازی غلط و زامبی وار از ایرانی جرم محسوب می‌شود؟! »
زهرا طباخی ، روزنامه نگار نوشت: « یه اکران خصوصی بگذارید این خانه پدری بی پدر رو ببینیم! والا نمی‌دونیم چه موضعی بگیری. (توقیف فیلم حرکت ضایعی است آقای نظام مقدس! ما ضعیف نیستیم! فیلمی که با مجوز ساخته شده را اکران کن؛ نقد میکنیم ، جریان سازی و روشنگری میکنیم... سلیقه جامعه را ذیل همین بحث‌ها ارتقاء میدهیم) »
محمد مهاجری ، روزنامه نگار نوشت: « فیلم خانه پدری را نه دیده ام و نه از سینما چیز زیادی می‌فهمم. اما شم سیاسی ام می‌گوید همان جریان سیاسی که در دوره‌های آقایان یزدی ، شاهرودی و آملی پوست خربزه زیر پای قوه قضاییه می‌انداخت ، می‌خواهد اصلاحات آقای رئیسی را به بن بست بکشاند. فیلم خانه پدری بهانه است ، رئیسی نشانه است. »
محمد صالح مفتاح ، مدیرمسئول فردانیوز و معاون رسانه ، فرهنگ‌سازی و آموزش ستاد امر به معروف و نهی از منکر نوشت: « بعد از ظهر به خاطر صحنه قتل دختر فیلم سینمای خانه پدری توقیف می‌شود و شب در سریال پربیننده شبکه سه ستایش ، دختر به دست پدر و بدون هیچ هشدار رده بندی سنی کشته می‌شود. مردم قطعا حق دارند گمان کنند که دغدغه‌ها سیاسی است نه فرهنگی. »

واکنش یکی از کاربران توئیتر به توقیف خانه پدری

* * * آیدین سیار سریع ، طنز نویس هم در توییتر نوشت: « اتفاقا من هم با اکران فیلم‌های خشونت‌بار مخالفم و هر کس که با این نظر مخالفت کنه کاسه سرش رو درمیارم ، با کود انسانی پرش می‌کنم و توش کاکتوس می‌کارم ، کثافت‌های مریض خشن! »
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»

مروری بر اتفاقات مهم حوزه موسیقی کشور در سال ۱۳۹۳ | موسیقی ایرانیان...
musiceiranian.ir ۱۳۹۴/۰۲/۰۱ سرگرمی
موسیقی ایرانیان – مهری علمداری: موسیقی کشورمان در سال‌ ۱۳۹۳ پستی و بلندی‌های زیادی را طی کرد و یکی از سال‌های پرحاشیه‌اش را پشت سرگذاشت. اتفاقات و روی...ادامه مطلب»

چرا «همای» با ایرادات اش دوست داشتنی است؟ ...
bartarinha.ir ۱۳۹۵/۰۱/۰۶ مردم
«سعید جعفزاده احمد سرگورابی» را با نام هنری «پرواز همای» می شناسیم؛ همان کسی که یک دهه پیش، با آلبومی از اجرای کنسرتش در تهران، ناگهان سروصدایی به پا...ادامه مطلب»

ایرانی ها در گوگل دنبال چه می گردند؟...
web.zeytooni.com ۱۳۹۵/۰۶/۱۰ اینترنت-آی.تی
در روزگار زندگی روی اینترنت، هر جست و جو یک اعتراف است و هر موتور جست و جو، یک کشیش مجازی برای ثبت اعتراف ها. هر روز میلیون ها نفر در سراسر کره زمین، ...ادامه مطلب»

مرگ در حبس؛ از سعید امامی تا سیدامامی ...
isna.ir ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ سیاست
جای مرموزی است. تصور بیشتر آدم‌ها از اتفاقات داخل آن، زاییده فیلم‌ها یا در بهترین حالت، حاصل خاطرات راست و دروغ کسانی است که پایشان به آنجا باز شده اس...ادامه مطلب»


EOF