قتل فعال سرشناس حفاظت از جنگل‌های آمازون | دانش و محیط زیست

قتل فعال سرشناس حفاظت از جنگل‌های آمازون | دانش و محیط زیست...
p.dw.com ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ طبیعت

کلیدواژه ها:#P.dw.com، #آمازون، #ارتباط، #برزیل، #بومی، #تحقیقاتی، #توییتر، #جنگل‌زدایی، #حقوق_بشر، #خبر، #خبرگزاری، #خبرگزاری_فرانسه، #دادگستری، #دولت، #رئيس_جمهور، #سیاست، #غیرقانونی، #فرانسه، #فعال_محیط_زیست، #قانون_اساسی، #قتل، #محیط_زیست، #مردم، #مسلح، #وزیر، #وزیر_دادگستری، #پائولو_پائولینو، #کنون

پائولو پائولینو یکی از سرشناس‌ترین فعالان حفاظت از جنگل‌های آمازون بود. درخت‌برهای غیرقانونی او را به ضرب گلوله کشتند. منتقدان معتقدند که دولت برزیل در این میان شریک جرم محسوب می‌شود.
ائولینو برای حفاظت از جنگل‌های آمازون مبارزه می‌کرد
پائولو پائولینو ، فعال بومی محیط زیست در ایالت مارانهائو در برزیل به دست درخت‌برهای غیرقانونی به ضرب گلوله به قتل رسید. این خبر را مقامات محلی و سازمان مدافع حقوق بشر "نجات بین‌الملل" تأیید کردند.
یک فعال محیط زیست دیگر که همراه پائولو بود زخمی شد و با این حال توانست فرار کند. این دو فعال محیط زیست عضو گروه "نگهبانان جنگل" بودند که می‌کوشند مانع از ریشه کندن و قطع غیرقانونی درختان مناطقی بشوند که در آن اقوام بومی زندگی می‌کنند.
محاکمه مجرمان
به گفته دفتر سازمان "نجات بین‌الملل" در مارانهائو ، دو فعال محیط زیست که از قبیله گوجاجارا هستند از روستای خود خارج شده بودند تا از جنگل آب بیاورند. در آنجا "دستکم پنج مرد مسلح" آنها را محاصره کردند. به گفته مقامات محلی ، پس از این واقعه یکی از درخت‌برها ناپدید شده است. خبرها مبنی بر اینکه این شخص هم حین حمله به فعالان محیط زیست کشته شده ، تا کنون تأیید نشده‌ است.
سرجیو مورو ، وزیر دادگستری برزیل ، در توییتر نوشت پلیس تحقیقاتی را در رابطه با قتل پائولو پائولینو آغاز کرده است. مورو نوشت "کشاندن مسئولان این قضیه به پای میز محاکمه اهمیت دارد".
سازمان گرین‌پیس نیز حمله مرگبار به دو فعال محیط زیست برزیلی را محکوم کرده است. این سازمان اعلام کرد که پائولینوی ۲۶ ساله و همراه آسیب‌دیده او "جوان‌ترین قربانیان دولتی هستند که از رعایت اصول قانون اساسی سرپیچی می‌کند". گرین‌پیس دولت برزیل را "ناتوان از ادای وظایفش در حفاظت از فعالان بومی و مناطق آنها" خواند.

جنگل‌زدایی در آمازون برای چرای دام

* * * حفاظت از آمازون در برابر قطع غیرقانونی درختان
سارا شنکر که چند ماه پیش به نمایندگی از جانب سازمان "نجات بین‌الملل" از آمازون دیدن کرده بود ، به خبرگزاری فرانسه گفت ، پائولینو با وجود اینکه مدام نامه‌های تهدیدآمیز دریافت می‌کرد مصمم به مبارزه‌اش برای حفاظت از جنگل‌ها ادامه ‌داد. اینکه دولت برزیل به وظیفه خود عمل نمی‌کند ، باعث می‌شود که مردم بومی خودشان "کار سخت و خطرناک" حفاظت از جنگل را بر عهده بگیرند.
گروه "نگهبانان جنگل" را قبیله بزرگ گوجاجارا در ایالت مارانهائو بنیان نهادند. اعضای این قبیله بیش از ۱۴ هزار نفر هستند. هدف فعالان این گروه حفاظت از مناطق متعلق به اقوام بومی در برابر قطع درختان و گسترش زمین‌های کشاورزی است. این گروه از جمله به آتش‌نشانی برای اطفای حریق در جنگل‌ها کمک می‌کند.
خشونت بیشتر در مناطق تحت حفاظت بومیان
منتقدان دولت برزیل ، رئیس جمهور این کشور ، ژاییر بولسونارو را مسئول افزایش خشونت در مناطق مورد حفاظت بومیان می‌دانند. به گفته منتقدان ، بومیان جنگل آمازون دیگر نمی‌توانند آزادانه در سرزمین خود حرکت کنند. هیچ گونه حفاظتی نیز از آنان صورت نمی‌گیرد و با کسانی که به طور غیرقانونی وارد مناطق بومیان می‌شوند مقابله نمی‌شود.
رئيس جمهور برزیل از ماه‌ها پیش به دلیل سیاست محیط زیستی مناقشه‌برانگیزش مورد انتقاد شدید است. این اتهام متوجه اوست که ترجیح می‌دهد مناطق آمازون مورد تاراج سوداگران قرار گیرد.
بولسونارو در ارتباط نزدیک با لابی صنعت کشاورزی برزیل است و شک دارد که انسان‌ها مسئولیتی نسبت به وضعیت محیط زیست داشته باشند.

--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد کاهش شمار مبتلایان تب کریمه کنگو/ مردم نگ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۸ اخبار
سخنگوی وزارت بهداشت به مردم اطمینان خاطر داد که نگرانی خاصی در خصوص انتشار بیماری تب کریمه کنگو در کشور وجود ندارد. به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی د...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»


EOF