پویا بختیاری

پویا بختیاری ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ مردم

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آبان، #آذر، #اسلامی، #اعتراضات، #انتخابات، #ایران، #بختیاری، #بهشتی، #تلفن_همراه، #جمهوری_اسلامی، #خاوران، #روایت، #سانسور، #ستار_بهشتی، #عشقی، #فارسی، #قانونی، #مادران_خاوران، #مردم، #مسیح، #معلمان، #پارک_لاله، #پزشک، #پهلوی، #پویا_بختیاری، #کرج

ویدئوهای پیش از مرگ
پویا بختیاری روز ۲۵ آبان ۱۳۹۸ ویدئوهایی را از اعتراضات آن روز و شب فیلم‌برداری کرده‌است که پس از کشته‌شدن وی از تلفن همراه شخصی‌اش استخراج و منتشر شده‌است. در این ویدئوها پویا بختیاری پیش از اصابت گلولهٔ مأموران ، جریان اعتراضات روز و شب ۲۵ آبان در کرج را روی تصاویر روایت می‌کند.
پس از انتشار ویدیوی اول توسط بی‌بی‌سی فارسی ، ویدیوی کامل توسط مسیح علی‌نژاد منتشر شد و مشخص شد که بی‌بی‌سی فارسی در پخش اولیه ویدیو بخشی از سخنان پویا را سانسور کرده بوده‌است. سخنان بخش سانسور شده ویدیو:
دم همه مردم گرم ، مردم این فرصت رو از دست ندین یکبار برای همیشه این رژیم تبهکار و فاسد رو که چهل ساله مردم کشور عزیز ایران رو بدبخت کرده برای یکبار از بین ببریم.
حواشی
برخی از خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات به نتیجه انتخابات دهم ریاست‌جمهوری ایران به دیدار خانوادهٔ پویا بختیاری رفتند ، از جمله: مادر مصطفی کریم‌بیگی ، حوریه فرج‌زاده خواهر شهرام فرج‌زاده٬ سمیه شیردل نامزد میثم احمدی٬ هاجر رستمی مطلق مادر ندا آقاسلطان٬ اکرم نقابی مادر سعید زینالی٬ شهین مهین‌فر مادر امیر ارشد تاجمیر ، همراه با اعضای کانون صنفی معلمان و کانون بازنشستگان٬ مادر صبا کردافشاری٬ پروین فهیمی مادر سهراب اعرابی و گوهر عشقی مادر ستار بهشتی
ناهید شیربیشه ، مادر پویا بختیاری گفته‌است:
ما مثل همیم ، همه‌مان مثل همیم ، همه آنهایی که در این راه فرزندشان را به کشور و میهن هدیه کردند با هم هم‌احساسند ، درد هم را بهتر می‌فهمیم برای اینکه درد از دست دادن عزیز ، پسری که با زحمت بزرگش کردم ، به ثمر رساندمش ، به قد و بالایش نگاه کردم ، برای هیچ مادری آسان نیست. از همین روست که این مادران قصد دارند مثل مادران خاوران ، مثل مادران پارک لاله و مثل مادران صلح ، برای دهمین ، صدمین و هزارمین بار کنار هم بشینند و هسته‌ای از مادران دوباره داغدار را تشکیل دهند.
ناهید شیربیشه اعلام کرد: « ما به دستگاه قضایی ایران اعتماد نداریم. نزدیک به یقین می‌دانیم که جواب ما را نخواهند داد ، پاسخ این جنایتشان را نخواهند داد. » با وجود این ، وی افزود که اسناد و مدارک را ارئه خواهند داد و شکایت خواهند کرد. او همچنین گفت که از مجامع بین‌المللی هم خواسته‌اند که دربارهٔ کشته شدن پسرش تحقیق کنند.
مادر پویا بختیاری ، در واکنش به طرح پرداخت خون‌بها به بعضی از قربانیان ، آن را رد کرد و ارزش خون فرزندش را « بیش از میلیاردها » دیه دانست. او همچنین گفت: که مقام‌های جمهوری اسلامی « از خشم من و از آه من باید بترسند » ، « نه تسلیت می‌پذیرم ، نه دلجویی‌شان را » .
در ۱۴ آذر ۱۳۹۸ رضا پهلوی در تماس با خانواده پویا بختیاری با آنها ابراز همدردی کرد. پدر پویا در صفحهٔ اینستاگرامش نوشت: « با سپاس و امتنان از شاهزاده رضا پهلوی که با تماس و ابراز همدردی ما را سرافراز و دلگرم نمودند » .
ابتدا در جواز دفن پویا بختیاری نوشته شده بود: « مرگ بر اثر اصابت جسم سخت » که با پیگیری و اصرار پدر پویا٬ پیکر به پزشک قانونی منتقل شده و اصابت گلوله به جمجمه تأیید می‌شود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»

۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»

اعتراض به حجاب اجباری؛ خودسوزی هما دارابی، 'تصویری که آدم را رها نمی‌ک...
bbc.com ۱۳۷۲/۱۲/۰۲ تاریخ
هما دارابی (۲۶ دی ۱۳۱۸ در تهران - ۲ اسفند ۱۳۷۲ در تهران) متخصص پزشکی کودکان و روان‌پزشک ایرانی بود که در اعتراض به حجاب اجباری در میدان تجریش تهران اق...ادامه مطلب»

«من و تو» چه کاری می‌کند که صداوسیما نمی‌کند؟ ...
asriran.com ۱۳۹۹/۰۸/۱۲ سیاست
تاسیس و افزایش شبکه‌های فارسی‌زبان در دو دهه اخیر چشمگیر و تاثیرگذار بوده است. تغییر مناسبات و تعاریف تازه از رسانه و حتی وجود جنگ‌های رسانه‌ای باعث ش...ادامه مطلب»


EOF