پرتاب گاز اشک‌آور به معترضان حمله موشکی سپاه به هواپیمای اوکراینی در تهران

پرتاب گاز اشک‌آور به معترضان حمله موشکی سپاه به هواپیمای اوکراینی در تهران ...
p.dw.com ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ اخبار

کلیدواژه ها:#P.dw.com، #آتش_به_اختیار، #آزادی، #ارتباطات، #اسلامی، #اعتراض، #امیرکبیر، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #انی، #اوکراین، #ایران، #ایرنا، #بهمن، #تظاهرات، #تهران، #جایزه_نوبل، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #جنایت_علیه_بشریت، #حافظ، #حسین_سلامی، #حکومت، #خبر، #خبرگزاری، #خلیج_فارس، #دانشگاه، #دانشگاه_امیرکبیر، #دانشگاه_تهران، #دانشگاه_صنعتی_شریف، #ستاد_کل_نیروهای_مسلح، #سپاه، #سپاه_پاسداران، #سپاه_پاسداران_انقلاب_اسلامی، #سینما، #شاملو، #شبکه‌های_اجتماعی، #شعار، #شیرین_عبادی، #صنعتی، #طالقانی، #فارس، #فارسی، #فرمان، #فرمانده_کل، #مردم، #مردم_ایران، #مسلح، #میدان، #میدان_آزادی، #نظامی، #نوبل، #نیروهای_مسلح_جمهوری_اسلامی_ایران، #نیکی_کریمی، #هواپیمای_اوکراینی، #ولیعصر، #پاسداران، #پرویز، #پرویز_پرستویی، #پهلوی، #ژانویه

بر اساس گزارش‌ها و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی ، در برخی دانشگاهای ایران ، از جمله صنعتی شریف ، تهران و امیرکبیر تجمع‌ها و تظاهراتی در اعتراض به سرنگونی هواپیمای اوکراین با آتش پدافند موشکی سپاه بر پا شد.
روز شنبه ۲۱ دی‌ماه (۱۱ ژانویه) ساعاتی پس از اعتراف مسئولان و مقام‌های سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی به هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اوکراین در آسمان جنوب تهران ، اعتراض‌های خودجوش در داخل و مقابل دانشگاه تهران و دانشگاه امیرکبیر شکل گرفت و معترضان علیه "دروغ‌گویی" و "پنهانکاری" مسئولان حکومت شعار دادند.
براساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی ، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با پرتاب گاز اشک‌آور به برخورد با معترضان پرداخته‌اند.
تجمع‌ها و تظاهرات در دو نقطه یاد شده تهران به تدریج گسترش پیدا کرده و شمار معترضان بیشتر شد. تصاویری از تجمع‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. همزمان برخی از مخاطبان دویچه‌وله فارسی از بروز اختلالاتی در ارتباطات اینترنتی در شهر تهران خبر داده‌اند.
https://twitter.com/dw_persian/status/1216019959568044033
بر اساس ویدیو منتشر شده توسط وب‌سایت انصاف‌نیوز ، معترضان مقابل دانشگاه امیرکبیر از دانشجویان تجمع ‌کننده در داخل دانشگاه برای پیوستن به اعتراض‌شان دعوت می‌کنند.

* * * اعتراف سپاه به شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراینی در تهران اعتراض‌های زیادی را به دنبال داشته است.
خبرگزاری دولتی ایرنا نوشته که جمعیت معترضان در حال افزایش است. به نوشته این خبرگزاری حضور زیاد معترضان در تهران موجب شده تا جمعیت به سمت چها راه ولیعصر حرکت کنند. این گزارش اضافه می‌کند: « جمعیت از تقاطع خیابان طالقانی و حافظ تا تقاطع انقلاب حافظ و به سمت چهارراه ولیعصر در حرکت است و هر لحظه بر تعداد آنان افزوده می‌شود. »
بر اساس تصاویر ویدیویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی درگیری‌هایی میان تجمع کنندگان در تهران و نیروهای انتظامی رخ داده است.
در دانشگاه صنعتی شریف دانشجویان پلاکاردی به دست گرفته و اعلام کردند: « غلط کردید اشتباه کردید » . مخاطب این شعار مسئولان جمهوری اسلامی و اشاره‌ای به اظهارات علی خامنه‌ای رهبری جمهوری اسلامی در سال ۱۳۷۰ در واکنش به هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران از سوی ناو جنگی آمریکا در آسمان خلیج فارس است.
در ویدئوهایی از این تجمع‌ها و تظاهرات منتشر شده شعارهای زیر به گوش می‌خورند:
« کشته ندادیم که سازش کنیم/ رهبر قاتل رو ستایش کنیم »
« مرگ بر دروغگو »
« این همه سال جنایت ، مرگ بر این ولایت »
« به من نگو فتنه‌گر ، فتنه تویی ستمگر »
« فرمانده کل قوا ، استعفا استعفا »
خبرگزاری "رکنا" از تهران گزارش داده عصر روز شنبه ۲۱ دی ماه ، جمعی از مردم تهران ، اعم از دانشجویان و هنرمندان و شهروندان ، مقابل دانشگاه امیرکبیر تجمع کردند تا مراسم یادبودی برای جانباختگان انی حادثه برگزار کنند.
بنابر گزارش این خبرگزاری ، تجمع کنندگان که به شدت از مرگ تلخ هموطنان خود غمگین بودند وخواستار استعفا مسئولانی شدند که در وقوع این حادثه سهم داشته و مقصر بودند.
رضا پهلوی: این خطای انسانی نیست ، جنایت علیه بشریت است
رضا پهلوی در توئیتی در واکنش به خطای جمهوری اسلامی در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی نوشت: « این خطای انسانی نیست؛ جنایت علیه بشریت است و رهبری که فرمان آتش به اختیار می‌دهد ، مسوول مستقیم آن. دیگر بس است. خامنه‌ای و ‌رژیمش باید بروند. »
دعوت هنرمندان به تجمع در میدان آزادی برای روز یکشنبه
رخشان بنی‌اعتماد ، کارگردان سینما ، از تجمع در میدان آزادی در روز ۲۲ دی به یاد داغداران این "افتضاح سخت" خبر داده است. خانم اعتماد نوشت: « ما مردم ایران خواهان پایان‌دادن به جنگ‌افروزی بوده و به حرمت داغداران این افتضاح سخت و به حرمت انسان ، غروب فردا یکشنبه ۲۲ دی‌ماه ۹۸ در میدان آزادی تهران و میدان آزادی تمام شهرهای ایران یاد و خاطره‌ی آن نازنینان آسمانی را گرامی می‌داریم. »
جمع دیگری از هنرمندان نیز با بازماندگان فاجعه اعلام همدردی کرده و خواهان پیگیری رخداد شده‌اند. سید علی صالحی ، نیکی کریمی ، منیژه حکمت ، بهمن فرمان‌آرا ، پرویز پرستویی ، تهمینه میلانی ، شهره سلطانی ، ماهایا پتروسیان در میان این جمع هستند. نیکی کریمی ، بازیگر و کارگردان ، شعری از شاملو را بازنوشته است: « نه عادلانه نه زیبا بود این روزهای جهان. »

مسئولان سقوط هواپیمای اوکراین باید استعفا دهند
شیرین عبادی ، حقوقدان و برنده جایزه نوبل صلح روز شنبه ۲۱ دی‌ماه (۱۱ ژانویه) در دادخواستی خواستار استعفای تمامی افرادی شده که نقش تصمیم گیرنده و مجری در شلیک به هواپیمای مسافری اوکراین شد. دادخواست خانم عبادی برای جمع‌آوری امضا در وبسایت "دادخواست" منتشر شده است.
در این دادخواست آمده است: « بیان "خطای انسانی" و "اشتباه غیرعمدی" موجب بسته شدن پرونده و خاتمه درد کسانی نمی‌شود که خانواده و عزیزانشان را در میان مسافران از دست داده‌اند. »
در این دادخواست استعفای علی خامنه‌ای ، رهبر جمهوری اسلامی و فرمانده کل قوا ، سرلشکر محمد باقری ، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ، سرلشکر حسین سلامی ، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده ، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خواسته شده است.
در پایان این دادخواست گفته می‌شود « ما معتقدیم استعفای این مقام‌ها و حق بازماندگان برای اطلاع‌رسانی ، عزاداری و سوگواری آزادانه ، کمترین کاری است که می‌توان در راستای مسئولیت‌پذیری و پاسخگو بودن انجام داد. »
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

خشم بریتانیا از بازداشت سفیر این کشور در تهران ...
p.dw.com ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ سیاست
بازداشت کوتاه‌مدت سفیر بریتانیا در تهران خشم لندن را برانگیخت. راب مک‌ایر هم‌زمان با اعتراض‌ها به ساقط کردن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه، برای ساعاتی ب...ادامه مطلب»

بازخوانی 30 خرداد 1360؛ چرا پارتیزان‌های خلقی علیه مردم ایران دست به ا...
mashreghnews.ir ۱۳۶۰/۰۳/۳۰ تاریخ
در سه سال اول، مشکلاتی نظیر شورش‌های جدایی‌طلب، کودتا، تظاهرات خیابانی و ... باعث ناامنی در فضای داخلی کشور شده بود. یکی از گروه‌های که تا سال 1360 به...ادامه مطلب»

دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شد. ...
www.parseed.ir ۱۳۸۸/۰۳/۲۲ تاریخ
دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ خورشیدی برگزار شد. موقعیت و شرایط ویژهٔ داخلی و خارجی ایران سبب شد که پیش‌بینی نتیجهٔ انت...ادامه مطلب»

قتل محمدرضا کلاهی عامل انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در هلند ...
tarikhirani.ir ۱۳۹۴/۰۹/۲۴ تاریخ
از کلاهی قاتل تا معتمد مقتول تاریخ ایرانی: در سی‌وهشتمین سالگرد شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و ۷۲ نفر از مسئولان نظام در هفتم تیر ۱۳۶۰، اطلاعات جدیدی از...ادامه مطلب»


EOF