یاسمین مقبلی؛ تبریک وزارت خارجه آمریکا به اولین فضانورد ایرانی‌تبار ناسا

یاسمین مقبلی؛ تبریک وزارت خارجه آمریکا به اولین فضانورد ایرانی‌تبار ناسا ...
bbc.com ۱۳۹۸/۱۱/۰۳ مردم

کلیدواژه ها:#Bbc.com، #آلمان، #آموزشی، #ارتش، #اسلامی، #افغانستان، #ام_آی_تی، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #ایران، #ایرانی، #بهمن، #دانشگاه، #دریایی، #شوروی، #فارسی، #فضا، #ماساچوست، #مدرسه، #مریلند، #معماری، #موفقیت، #ناسا، #نظامی، #نوروز، #نیویورک، #ژانویه، #کالیفرنیا، #کمبریج، #یاسمین_مقبلی


یاسمین مقبلی ، فضانورد ایرانی- آمریکایی به عنوان یکی از فضانوردان جدید سازمان فضایی آمریکا ناسا انتخاب شده است. مورگان اورتگاس ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ، در پیامی به او تبریک گفت.
یاسمین مقبلی ، اولین ایرانی تباری است که به عنوان فضانورد سازمان ملی هوافضای آمریکا انتخاب شده است

* * * خانم اورتگاس ، پنجشنبه ۲۳ ژانویه ، ۳ بهمن ۱۳۹۸ در توییتی ضمن تبریک انتخاب یاسمین مقبلی نوشت: "پدر و مادر او در سال ۱۹۷۹ از ایران فرار کردند. امروز ، او به ستاره‌ها می‌اندیشد و شاید روزی نخستین زنی باشد که راهی ماه می‌شود. موفقیت او نشانه آن است که زنان ، بدون محدودیت‌های یک رژیم سرکوبگر به کجا می توانند برسند."
یاسمین مقبلی ، اولین ایرانی تباری است که به عنوان فضانورد ناسا انتخاب شده است. او پیشتر در یک مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که همیشه پدر و مادرش برایش الهام بخش بوده‌اند: "اینکه پدر و مادرم دار و ندارشان را گذاشتند و مهاجرت کردند و بیرون آمدند و اینجا دوباره از اول شروع کردند و کار کردند ، همیشه برای من الهام بخش بوده است."
او گفت :"هم من و هم برادرم در سختکوشی و آسان نگرفتن ، راه آنها را ادامه دادیم."
https://twitter.com/statedeptspox/status/1220129962453360642
یاسمین مقبلی کیست؟
فرشته و کامی مقبلی ، مادر و پدر یاسمین که در رشته معماری تحصیل کرده اند ، پس از انقلاب اسلامی از ایران به آلمان رفتند. یاسمین در سال ۱۹۸۳ در شهر باد نواهایم ، ایالت هسن آلمان به دنیا آمد. اما بر اساس آنچه که در سایت ناسا نوشته شده او زادگاه خود را بالدوین نیویورک می‌داند.
یاسمین در مصاحبه دو سال پیش با بی‌بی‌سی فارسی گفته بود: "هنوز بچه بودم که به آمریکا آمدیم."
او در بالدوین در ایالت نیویورک به مدرسه رفت. می‌گوید: "در نیویورک بزرگ شدم. تنوع فرهنگی زیادی داشت و آدم‌های مختلفی از فرهنگ‌های متفاوت اطرافمان بودند. هم تجربه‌های فرهنگی متفاوتمان را با هم در میان می‌گذاشتیم."
یاسمین در این مصاحبه از مادرش گفته بود : "مثلا مادرم به مدرسه‌ام می آمد و درباره عید نوروز و سفره هفت‌سین برای همکلاسی هایم توضیح می‌داد."
https://www.instagram.com/p/BvQMLp3Bd2v /
فضانورد شدن ، ''''آرزوی کودکی ''''
یاسمین مقبلی می‌گوید که می‌داند که خیلی از بچه‌ها آرزو و رویایشان فضانورد شدن است و او از کلاس ششم آرزوی فضانورد شدن داشته است.
او در مصاحبه خود با هادی نیلی از خاطره روزی تعریف می‌کند که در مدرسه با لباسی شبیه لباس فضانوردان که مادرش برایش درست کرده بود ، درباره والنتینا ترشکووا ، فضانورد روس و اولین زن فضانورد جهان صحبت کرده بود.
"آن زمان باید در مدرسه درباره یک کتاب کنفرانس می‌دادیم و شبیه شخصیت آن کتاب لباس می‌پوشیدیم. من کتابی درباره والنتینا ترشکووا ، فضانورد شوروی و اولین فضانورد زن جهان را انتخاب کردم."
او می‌گوید که چطور با کمک مادرش یک لباس شبیه فضانوردان درست کرده ، و او با پوشیدن آن در مدرسه کنفرانس داده بود.
یاسمین می‌گوید که سال‌های اول دبیرستان بود که در یک اردوی تابستانی در "آکادمی فضایی پیشرفته" تصمیم گرفت که خلبان نظامی شود تا بتواند بعدا وارد دنیای فضانوردی شود.

یاسمین مقبلی پس از پایان موفقیت‌آمیز دوره آموزشی دو ساله خود در ناسا ، رسما به عنوان فضانورد این سازمان انتخاب شد

* * * 'نگذاشتم شکست مرا عقب نگهدارد '
خانم مقبلی پس از پایان مدرسه ، در رشته مهندسی هوافضا و تکنولوژی اطلاعات از انستیتو تکنولوژی کمبریج ماساچوست (دانشگاه ام آی تی) لیسانس گرفت.
او تحصیلاتش را در رشته مهندسی هوا فضا در دانشکده عالی نیروی دریایی آمریکا در در شهر مونته ری ایالت کالیفرنیا ادامه داد و فوق لیسانس خود را دریافت کرد.
یاسمین مقبلی همچنین از مدرسه خلبانی نیروی دریایی آمریکا در مریلند ، فارغ التحصیل شده است.
او در سال ۲۰۱۷ یکی از دوازده نفری بود که برای گذراندن دوره آموزشی دو ساله ناسا ، برای فضانورد شدن انتخاب شد.
آن زمان او در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که مواقعی هم بوده است که "احساس یاس" می‌کرده و فکر می‌کرده که نمی‌تواند از پس این کار بربیاید.
او می‌گوید: "وقتی که کالج را در ام آی تی شروع کردم ، در امتحان ریاضی از نمره صد ، ۲۴ گرفتم. گفتم نمی‌توانم از پسش بربیایم. در مدرسه خلبانی هم برایم بعضی درس‌ها سخت بود. یک وقت‌های تردید به دلم می افتاد که آیا من برای اینکار ساخته شده‌ام یا نه."
"ولی آخرش خودم را هل دادم و نگذاشتم یک شکست من را عقب نگه دارد. اگر آدم راه سخت می‌رود ، در طول مسیر شکست‌هایی می‌خورد و متوقف می‌شود ولی آدم باید ادامه دهد."
خانم مقبلی ، از سال ۲۰۰۸ کار خلبانی هواپیماهای نظامی را شروع کرده است. او در بیش از ۱۵۰ ماموریت شرکت کرده است و بیش از دو هزار ساعت پرواز با ۲۵ نوع هواپیمای مختلف سابقه دارد.
خانم مقبلی در دوران خدمت خود در ارتش آمریکا در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ در عملیات آمریکا در افغانستان شرکت داشته است.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

همایش بین‌المللی تجاوز و دفاع...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۷/۰۵/۱۷ تاریخ
کنفرانس بین‌المللی تجاوز و دفاع نخستین کنفرانسی بود که به منظور بررسی و تحلیل جنگ ایران و عراق شکل گرفت. مکان برگزاری آن تهران و تاریخ برپایی آن ۱۷ مر...ادامه مطلب»

دیدار هیات دیپلماتیک ژاپن با ناصرالدین شاه ...
bbc.com 27/09/1880 تاریخ
روابط ایران و ژاپن (به ژاپنی: 日本とイランの関係) گذشته از سوابق تاریخی، با بستن یک قرارداد دوستی در سال ۱۳۰۸ (خورشیدی) به صورت رسمی برقرار شد. در روابط ایران ...ادامه مطلب»


EOF