انتقادهای صریح به اوضاع سیاسی کشور در شب منتقدان سینما

انتقادهای صریح به اوضاع سیاسی کشور در شب منتقدان سینما ...
p.dw.com ۱۳۹۸/۱۱/۱۱ سرگرمی

کلیدواژه ها:#P.dw.com، #آبان، #انقلاب، #ایران، #بختیاری، #بهمن، #تندیس، #تهران، #خانه، #خانه_سینما، #خلاقیت، #سیف_فرغانی، #سینما، #سینمای_ایران، #قصر_شیرین، #مردم، #مغول، #پارسیان، #پویا_بختیاری

در شب منتقدان و نویسندگان سینمای ایران همایون غنی‌زاده ، کارگردان سکوت در باره وقایع آبان‌ماه را "قباحت" نامید و از مسئولیت هنرمندان نسبت به جامعه گفت. حامد بهداد ، بازیگر هم از ایجاد شکاف میان هنرمندان و مردم انتقاد کرد.
در مراسم سیزدهمین شب (جشن) منتقدان و نویسندگان سینمای ایران که شامگاه ۱۰ بهمن برگزار شد ، "تندیس خلاقیت و استعداد درخشان" منتقدان به "مسخره باز" ساخته همایون غنی‌زاده تعلق گرفت.
غنی‌زاده به هنگام دریافت این جایزه به انتقاد از رویدادهای سیاسی اخیر در ایران پرداخت. او گفت: « ما وظیفه داریم زمانی که رویدادهای تلخی می‌بینیم آن را نقد کنیم. ما هنرمندان در برابر جامعه مسئولیم چون نسبت به هنرمندان قضاوت خواهد شد. »
وی سپس ضمن انتقاداتی صریح نسبت به وقایع آبان ماه گذشته ، سکوت در باره این وقایع را "قباحت" نامید و خواهان همراهی و همبستگی هنرمندان با مردم شد. او با تصریح این که "این دوران می‌گذرد و ما می‌مانیم و جامعه" قرائت شعر معروف سیف فرغانی ، شاعر دوران مغول را پایان بخش سخنان خود کرد: « هم مرگ بر جهان شما نیز بگذرد / هم رونق زمان شما نیز بگذرد/ ای تیغتان چو نیزه برای ستم دراز این تیزی سنان شما نیز بگذرد... » او جایزه‌اش را هم به پویا بختیاری ، از جانباختگان سرکوب‌های اعتراض‌های آبان‌ماه اهدا کرد.
حامد بهداد ، بازیگر سینمای ایران نیز که جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای « قصر شیرین » این مراسم دریافت کرد در سخنانی گفت از آبان‌ماه امسال عمیق‌ترین رابطه را با مردم و میهن خود دارد و افزود: « ما خود مردمیم این اسم مزخرف سلبریتی از روی صورت ما بردارید. » او به انتقاد از شرایطی پرداخت که سکوت را به جامعه هنری ایران تحمیل کرده است و هنرمندان را به لکنت زبان واداشته است.
جشن منتقدان و نویسندگان سینما را انجمنی به همین نام که یکی از اعضای جامعه اصناف سینمایی ایران (خانه سینما) است ، سالانه برگزار می‌کند و طی آن به سینماگران منتخب بر اساس رأی منتقدان و نویسندگان سینمایی جایزه می‌دهد.
سیزدهمین دوره این مراسم که به دلیل رویدادهای اخیر از "جشن" به "شب" تغییر نام داده شده بود در هتل پارسیان انقلاب تهران برگزار شد.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سه جایزه منتقدان برای نوید محمدزاده، الناز شاکردوست و حامد بهداد ...
khabaronline.ir ۱۳۹۸/۱۱/۱۱ سرگرمی
فیلم‌های «سرخپوست»، «متری شیش و نیم»، «شبی که ماه کامل شد» و «مسخره‌باز»، بیشتر جوایز سیزدهمین شب منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران را بین خود تقسیم ک...ادامه مطلب»

مروری بر اتفاقات مهم حوزه موسیقی کشور در سال ۱۳۹۳ | موسیقی ایرانیان...
musiceiranian.ir ۱۳۹۴/۰۲/۰۱ سرگرمی
موسیقی ایرانیان – مهری علمداری: موسیقی کشورمان در سال‌ ۱۳۹۳ پستی و بلندی‌های زیادی را طی کرد و یکی از سال‌های پرحاشیه‌اش را پشت سرگذاشت. اتفاقات و روی...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

چرا «همای» با ایرادات اش دوست داشتنی است؟ ...
bartarinha.ir ۱۳۹۵/۰۱/۰۶ مردم
«سعید جعفزاده احمد سرگورابی» را با نام هنری «پرواز همای» می شناسیم؛ همان کسی که یک دهه پیش، با آلبومی از اجرای کنسرتش در تهران، ناگهان سروصدایی به پا...ادامه مطلب»

خودکُشی‌ صادق هدایت در پاریس ...
iroon.com 09/04/1951 تاریخ
صادق هدایت در ۱۹ فروردین سال ۱۳۳۰ در پاریس خودکشی کرد. هدایت با ویزای پزشکی دو ماهه و با عنوان بیمار روحی!!! برای معالجه عازم پاریس می شود و از این م...ادامه مطلب»


EOF