مرگ ۸۰۰ پرنده مهاجر طی ۴۸ ساعت در خلیج گرگان

مرگ ۸۰۰ پرنده مهاجر طی ۴۸ ساعت در خلیج گرگان...
tik.ir ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ طبیعت

کلیدواژه ها:#Tik.ir، #ارتباط، #استان_مازندران، #ایرنا، #بهشهر، #بهمن، #بومی، #تلفات، #حفاظت_محیط_زیست، #حیات_وحش، #خبر، #خبرگزاری، #خزر، #دریای_خزر، #دریایی، #رامسر، #سلامت، #شهرستان، #شکار، #طبیعت، #عروس، #غربی، #فرماندار، #مازندران، #محور، #محیط_زیست، #مردم، #پرندگان، #چهارشنبه، #کشف، #کنوانسیون_رامسر، #گرگان، #گلستان

هفته گذشته مشاهده لاشه تلف شده تعدادی پرنده در سواحل شهرستان بندرگز توسط خبرگزاری ایرنا منتشر شد ، اما مدیرکل دامپزشکی گلستان در گفتگو با رسانه‌های استان این موضوع را تکذیب کرد.
با وجود تکذیب دامپزشکی ، مرگ مشکوک صد‌ها قطعه پرنده مهاجر و بومی آبزی و کنارآبزی در سواحل بندرترکمن و اطراف آن واقع در سرحدات شرقی پناهگاه حیات وحش میانکاله از شامگاه یکشنبه توسط مردم گزارش و از صبح دوشنبه گروه‌های دامپزشکی و محیط زیست برای جمع آوری ، نمونه گیری و امحا لاشه‌ها وارد عمل شدند.
بیش از ۹۰ درصد گونه‌های تلف شده را چنگر معمولی و یا پرلا تشکیل داده و سایر گونه‌ها نظیر فلامینگو ، کشیم بزرگ ، کشیم گردن سیاه ، باکلان ، کاکایی ، اردک ارده‌ای و اردک سر حنایی نیز در این تلفات مشاهده می‌شود.
اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان روز چهارشنبه مرگ مشکوک صد‌ها قطعه پرنده آبزی و کنار آبزی در سواحل شرقی خلیج گرگان در کرانه‌های آبی بندرترکمن را تایید و اعلام کرد: در ۴۸ ساعت گذشته لاشه ۸۰۰ قطعه انواع پرنده مهاجر از این منطقه جمع‌آوری شد.
مدیرکل محیط زیست گلستان با اعلام مرگ مشکوک تعدادی از پرندگان مهاجر زمستان گذران در سواحل بندرترکمن گفت: از روز گذشته و با مشاهده لاشه این پرندگان ، برای شناسایی علت مرگ و امحا لاشه ، گروهی از نیرو‌های دامپزشکی و یگان حفاظت محیط زیست به منطقه اعزام شدند که همزمان کار نمونه برداری از آن‌ها برای جلوگیری از سرایت به سایر پرندگان در دستور کار قرار گرفت.
محمدرضا کنعانی گفت: تا قبل از مشخص شدن نتیجه نمونه‌گیری نمی‌توان اظهارنظری در مورد علت مرگ این پرندگان داشت و نمونه برداری و بیان علت مرگ نیز در حیطه وظیفه دامپزشکی است.
به گفته وی برای تامین سلامت شهروندان ، شکار پرندگان برای تمام شکارچیان دارای پروانه ممنوع است و در صورت مشاهده با آن‌ها برخورد می‌شود.
احتمال مسمومیت پرندگان وجود دارد
عبدالحکیم ادریسی از اعضای کانون شکار غرب گلستان به خبرنگار ایرنا گفت: این حادثه عواطف دوستداران به حیات وحش را جریحه دار کرده است که امیدواریم هر چه سریعتر سریال این حادثه ناگوار به پایان برسد.
وی از آمادگی دوستداران طبیعت برای مشارکت در عملیات جمع آوری لاشه‌های تلف شده خبر داد و گفت: استفاده از طرح‌های مشارکت محور در ارتقای شاخص‌های زیست محیطی و بکارگیری جوامع محلی کمک موثری در حفظ زیستگاه ها‌ی کشور خواهد بود.
وی که از شکارچیان مجاز منطقه است ، ادامه داد: شاید احتمال مسمومیت ناشی از ریختن فضولات و یا حتی بقایای سموم کشاورزی در خلیج گرگان از سوی برخی افراد ناآگاه در این تلفات تاثیر داشته باشد ، ولی این که شکارچی بخواهد برای شکار بیشتر دست به این کار زده باشد ، اشتباه و مغرضانه است.
الیاس هیوه چی فرماندار شهرستان بندرترکمن نیز به خبرنگار ایرنا گفت‌: هم اکنون نیرو‌های دامپزشکی مشغول نمونه برداری از لاشه پرندگان هستند و تعدادی از نمونه‌ها به آزمایشگاه ارسال شده است.
معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی گلستان نیز پیش‌تر در گفتگو با خبرنگار ایرنا هرگونه اظهار نظر در مورد دلایل مرگ این گونه‌های جانوری و ارتباط احتمالی این تلفات با مرگ و میر روز‌های اخیر پرندگان در مازندران را به بررسی بیشتر و انجام آزمایشات تکمیلی موکول کرده بود.
محسن عبدالوند تاکید کرد که گشت و پایش از زیستگاه‌های این استان همچنان ادامه خواهد داشت و احتمال این که بخشی از این گونه‌های کشف شده بر اثر رخداد‌های طبیعی مانند جزر و مد و یا تندباد به گلستان منتقل شده باشد وجود دارد.
مرگ ۸۰۰ پرنده مهاجر طی ۴۸ ساعت در خلیج گرگان

چالش مرگ پرندگان در میانکاله
در دومین روز بهمن ماه خبری تلف شدن مشکوک صد‌ها قطعه پرنده در پهنه آیی میانکاله در محدوده شهرستان گلوگاه مازندران منتشر شد بر اساس آخرین آمار حدود ۱۴ هزار پرنده تلف شدند.
سازمان دامپزشکی کشور با استناد به نتایج آزمایشات انجام شده بر روی گونه‌های تلف شده در بخش‌های مرکزی خلیج گرگان در محدوده شهرستان گلوگاه در مازندران طی اطلاعیه‌ای اظهار کرد که بیماری آنفلوانزا H. ۵ ، H. ۷ و H. ۹ و یا نیوکاسل علت مرگ این پرندگان نبوده است.
رییس سازمان دامپزشکی کشور علت اولیه تلفات مرگبار پرندگان وحشی در میانکاله را مسمومیت طبیعی و یا همان بیماری بوتولیسم اعلام کرد.
اگر چه تعدادی از کارشناسان محیط زیست و دامپزشکی مسمومیت ناشی از جلبک و پلانگتون‌ها را به عنوان یکی دیگر از سناریو‌های احتمالی دخیل در مرگ پرندگان وحشی می‌دانند ، ولی احتمال خوراندن دان مسموم توسط شکارچیان غیرمجاز با همدستی زمین خواران و تالاب خواران ، شیوع بیماری‌های ویروسی ، مسمومیت ناشی از ریختن فضولات ، بقایای سموم کشاورزی و رهاسازی فاضلاب هم توسط مردم محلی مطرح شده است.
اردک سرسبز و سرحنایی ، اردک تاج‌دار ، مرگوس‌ها ، غاز خاکستری و پیشانی سفید و قو‌ها و پلیکان‌ها مهم‌ترین گونه از پرندگان مهاجر در خلیج گرگان محسوب می‌شوند.
همچنین اردک تاجدار ، باکلان کوچک ، اردک سرسفید ، مرگوس بزرگ ، سنقر تالابی ، زنبور خوار ، سنقر خاکستری ، دلیجه ، سنگ چشم ، طاووسک ، غاز پازرد ، عروس غاز ، گیلانشاه ، قار ، پرلا ، کاکایی ، پرستوی دریایی ، بحری ، پیغوی کوچک و چرخ‌ریسک دم‌دراز نیز پرندگان بومی این منطقه هستند که در صورت شیوع بیماری که یکی از گمانه زنی‌های محلی است ، در معرض خطر قرار گرفته اند.
با وجود یکپارچگی پهنه آبی خلیج گرگان بعنوان بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله از همان ابتدای این حادثه پیش بینی‌ها حاکی از آن بود که این حادثه در دیگر نقاط خلیج گرگان از جمله در حوزه استحفاظی گلستان نیز مشاهده شود.
ثبت خلیج گرگان در سال ۱۳۵۴ به همراه تالاب میانکاله و لپو زاغمرز در استان مازندران به عنوان نخستین مجموعه تالاب بین‌المللی جهان در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر ثابت کرد این خلیج و نواحی اطراف آن یک مجموعه ارزشمند زیست محیطی حتی در دنیا است که علاوه بر حفظ چرخه زیست دریای خزر در معیشت جوامع محلی اثرگذاری مستقیم دارد.
خلیج گرگان از لحاظ اقتصادی و اکولوژیکی دارای اهمیت بوده و در تکثیر آبزیان ، ماهیان استخوانی و غضروفی و جذب پرندگان مهاجر زمستانی نقش مهمی دارد.
خلیج گرگان از لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب شرقی دریای خزر و حوزه شهرستان‌های بندرترکمن ، بندرگز ، نوکنده و بهشهر از ۶۰ کیلومتر طول و حداکثر ۱۲ کیلومتر عرض برخوردار بوده و دارای امتداد شرقی - غربی است.
منبع:ایرنا
---هفته گذشته مشاهده لاشه تلف شده تعدادی پرنده در سواحل شهرستان بندرگز توسط خبرگزاری ایرنا منتشر شد ، اما مدیرکل دامپزشکی گلستان در گفتگو با رسانه‌های استان این موضوع را تکذیب کرد. ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

93 سفر مقام های دولت تدبیر و امید به شهرها و روستاهای کشور در هفته گذ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۷/۲۵ اخبار
همزمان با سفر رییس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید به استان مازندران، معاونان رییس جمهوری، وزرا و معاونان آنها در هفته ای که گذشت بیش از 93 سفر به ش...ادامه مطلب»

حیات وحش ایران: پلنگ طبس ...
tabasenc.ir ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ طبیعت
پلنگ طبس | دسته بندی حیات وحش طبس این حیوان منطقه نایبند زیست میکند .پناهگاه حیات وحش نایبندان در جنوب و جنوب غربی طبس واقع شده است. فاصله پناهگاه ت...ادامه مطلب»

چنارهای ولیعصر زیر سایه آسمان خراشها/راه اندازی نخستین شعبه دادسرای وی...
mehrnews.com ۱۳۹۳/۰۶/۲۷ طبیعت
محیط زیست در هفته ای که گذشت؛ چنارهای ولیعصر زیر سایه آسمان خراشها/راه اندازی نخستین شعبه دادسرای ویژه محیط زیست در کشور چنارهای ولیعصر زیر سایه آسمان...ادامه مطلب»

محیط زیست در سالی که گذشت؛ حذف 15 پلنگ از طبیعت ایران/ چوپان لرستانی ...
mehrnews.com ۱۳۹۳/۰۱/۰۷ طبیعت
سال که گذشت به تعبیر بسیاری از کارشناسان سالی سیاه برای پلنگ های ایرانی بود چرا که تنها بر اساس آماری که در رسانه ها منتشر شد در این سال 15 پلنگ تلف ش...ادامه مطلب»


EOF