افزایش 100 درصدی بازگشت مهاجرین افغانستانی از ایران

افزایش 100 درصدی بازگشت مهاجرین افغانستانی از ایران...
entekhab.ir ۱۳۹۸/۱۲/۱۳ اخبار

کلیدواژه ها:#Entekhab.ir، #افغان، #افغانستان، #ایران، #بیمارستان، #تجهیزات، #تصمیم_گیری، #حکومت، #خبرگزاری، #خبرگزاری_فارس، #فارس، #فرهاد، #مرز، #هرات، #وزارت_بهداشت، #ویروس_کرونا، #کابل

همزمان با شیوع ویروس کرونا در ایران ، بازگشت مهاجرین افغانستانی از ایران به کشور خود افزایش 100 درصدی داشته و روزانه نزدیک به 2 هزار تن به افغانستان باز می‌گردند.
پس از شیوع ویروس کرونا در ایران مرز اسلام قلعه شاهد بازگشت حجم وسیعی از مهاجرین افغانستانی به کشورشان است.
« جاوید نادم » رئیس اداره مهاجرین و بازگشت‌کنندگان در هرات در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس گفت: از یک هفته پیش تاکنون حجم وسیعی از مهاجران در کشور ایران در حال بازگشت به افغانستان هستند و می‌توان گفت در حال حاضر این روند نسبت به گذشته افزایش 100 درصدی داشته است.
وی افزود: در حال حاضر روزانه نزدیک به 2 هزار تن از مهاجرین افغان از مرز اسلام قلعه وارد خاک افغانستان می‌شوند.
نادم ادامه داد: پس از معاینات کامل از سوی تیم پزشکی که در مرز اسلام قلعه وجود دارد این افراد وارد می‌شوند و در مصاحبه‌هایی که اداره مهاجرین و بازگشت‌کنندگان با آنها داشته بیشتر این افراد به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران تصمیم به بازگشت به افغانستان گرفته‌اند.
وی همچنین خاطرنشان کرد: روز گذشته یک هزار و 736 تن دارای مدارک ، به همراه 73 تن فاقد مدرک ، وارد خاک افغانستان شده‌اند که از این میان 25 درصد خانواده‌ها بوده‌اند.
از سوی دیگر نیز « محمد آصف کبیر » معاون اداره بهداشت هرات در این مورد گفت: یکی از نگرانی‌های اداره بهداشت هرات باز بودن مرز اسلام قلعه هرات است که هر روز شاهد بازگشت مهاجرین و افراد مختلف هستیم و در حال حاضر تمامی موارد مشکوک که در بخش خاص بیمارستان شناسایی می‌شوند با تاریخچه سفر به ایران بوده‌اند.
وی تصریح کرد: در حال حاضر آمار در ولایت هرات به 54 فرد مشکوک رسیده که از این میان 35 تن آنها پس از آمدن نتیجه آزمایشات آنها منفی بوده است و 19 واقعه مشکوک روز گذشته برای تشخیص نمونه‌های آنها به کابل فرستاده شده است.
کامران علیزائی رئیس شورای ولایتی هرات نیز تاکید دارد که حکومت افغانستان و وزارت بهداشت باید هرچه زودتر بودجه‌ای را که رئیس جمهور برای کنترل بیماری کرونا اختصاص داده در اختیار بخش بهداشت قرار دهد و امکانات مورد نیاز برای کنترل ویروس کرونا تهیه شود.
وی ادامه داد: حکومت باید برای مسدود کردن مرز اقدام نماید و بازبودن مرز اسلام قلعه هرات نگرانی بزرگی برای گسترش ویروس کرونا در هرات است.
جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات نیز گفت که در حال حاضر صلاحیت تصمیم گیری برای مسدود کردن مرز و یا باز کردن آن به ادارات مرکزی افغانستان برمی‌گردد و هرگونه تصمیم از سوی مرکز به ما ابلاغ شده و ما وارد اقدام خواهیم شد اما اداره محلی هرات در حال حاضر برخی محدودیت‌ها را برای سفر به کشور ایران وضع کرده و تلاش دارد تا گردش ویروس کرونا را در جغرافیای هرات متوقف بسازد.
شهروندان هرات و شورای ولایتی نیز از انتشار ویروس کرونا در ولایت هرات به شدت نگران هستند و از حکومت می‌خواهند تا مطابق با کشورهای خارجی و پیشرفته درگیر به ویروس کرونا تجهیزات و امکانات کافی را محیا سازند.
با ثبت یک مورد ویروس کرونا در هرات ، در این ولایت از سوی وزارت بهداشت افغانستان حالت اضطراری اعلام شد و در حال حاضر تمام فعالیت‌های اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی نیز به‌صورت متوقف و یا نیمه فعال قرار دارند.
---همزمان با شیوع ویروس کرونا در ایران ، بازگشت مهاجرین افغانستانی از ایران به کشور خود افزایش 100 درصدی داشته و روزانه نزدیک به 2 هزار تن به افغانستان باز می‌گردند. ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

اشرف غنی: افغانستان خواهان گسترش روابط با ایران است ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۶/۱۴ اخبار
رییس جمهوری افغانستان گفت:کابل همواره درصدد تقویت روابط تجاری با ایران بوده و پس از توافق هسته ای نیز خواهان گسترش این روابط است و اختلاف های محدود در...ادامه مطلب»

معمای شناسایی ده‌ها مبتلا به کرونا در میان مسافران از ایران ...
p.dw.com ۱۳۹۸/۱۲/۰۸ سلامت
تا کنون دست‌کم هفت کشور مواردی از ابتلا به ویروس کرونا در افرادی که قبلا در ایران بوده‌اند را شناسایی کرده‌اند. نسبت این افراد به تعداد موارد رسمی شنا...ادامه مطلب»

جنگ افیون و مبارزه ساختگی آمریکا با مواد مخدر در افغانستان ...
mehrnews.com ۱۳۹۷/۰۱/۰۸ ارتش
شناسهٔ خبر: 4245857 - چهارشنبه ۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۹ بین الملل > آسیای غربی واشنگتن به هیچ وجه حاضر به نابودی سود کلان حاصل از تولید مواد مخدر در اف...ادامه مطلب»


EOF