قدر «کرونا» را بدانیم!

قدر «کرونا» را بدانیم!...
asriran.com ۱۳۹۸/۱۲/۱۴ سیاست

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #آفتاب، #آفتاب_یزد، #یزد

مهدی شریف‌الحسینی*
« لباس جدید پادشاه » داستان کوتاهی است از « هانس کریستین آندرسون » که در آن ، دو خیاط شیاد در ازای پول فراوان ، لباسی برای پادشاه می‌دوزند که احمق‌ها قادر به دیدن آن نباشند. همگان از ترس متهم‌شدن به حماقت ، از لباس خیالی ، تعریف‌ها می‌کنند تا اینکه کودکی صادقانه و با صدای بلند از علت عریانی عالی‌جناب می‌پرسد و رسوایی بزرگ رخ می‌دهد.
اکنون « کرونا » به‌سان همان کودک ، است. ویروسِ روراستی که به بخشنامه‌ها کاری ندارد؛ از خط ونشان و بگیروببند مرعوب نمی‌شود؛ از جوسازی فلان گروه و روزنامه و بخش خبری نمی‌ترسد؛ به توهمات و حرمت‌های ساختگی محلی نمی‌گذارد؛ جعبه‌سیاهی ندارد که بشود مخفی کرد؛ تن به حبس و محرومیت نمی‌دهد؛ با آمارسازی و لاپوشانی از رو نمی‌رود؛ به پول و پوپولیسم و پروپاگاندا وقعی نمی‌نهد؛ و در یک کلام ، به زبان بی‌زبانی می‌گوید تا خرد پیشه نکنید و دست از سَمبل‌کاری برندارید اوضاع‌تان همین است.
آلام مبتلایان و اندوه بازماندگان قربانیان این بیماری بی‌منتهاست؛ زحمات کسانی که برای رفع این بلا در تلاش‌اند نیز ستودنی؛ اما ای‌کاش « کرونا » بهانه‌ای شود که یک‌بار برای همیشه از آنچه نابخردی و سطحی‌نگری است دست برداریم؛
همانطور که سطوح را گندزدایی میکنیم سطحی نگری را هم بزداییم ، ، یک‌بار برای همیشه بفهمیم کار درست از سیستمی برمی‌آید که علمی باشد نه هوچی‌گر؛ یک‌بار برای همیشه خرافه‌پرستی و تقدیرگرایی محض را بریزیم دور؛یک‌بار برای همیشه « لُختیِ » خود را ببینیم ، خجالت بکشیم و فکری کنیم.
*منبع: روزنامه آفتاب یزد
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
مرد تنهای شب هنوز به دریافت مجوز امیدوار است ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۶/۲۳ اخبار
اوایل سال 1389 بود که رضا رشیدپور مجری با سابقه صداوسیما از بازگشت «حبیب محبیان» خواننده مشهور ترانه «من مرد تنهای شبم» خبر داد. وی که قبل از تحویل سا...ادامه مطلب»

چین و ایران؛ کاپیتولاسیون در قرن ۲۱؟ ...
p.dw.com ۱۳۹۹/۰۱/۲۱ سیاست
ماجرای جدال لفظی سخنگوی وزارت بهداشت ایران با سفیر چین در تهران و دلجویی وزارت امور خارجه از چین، بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی و رسانه‌ای داشته است....ادامه مطلب»

روزنامه‌ها صدای ربنای شجریان را شنیدند ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۸ اخبار
پخش نشدن دعای ربنا با صدای محمدرضا شجریان از شبکه‌های رادیو و تلویزیونی، سال‌هاست که به حاشیه‌ای برای صداوسیما بدل شده است. هر سال با آمدن ماه مبارک ر...ادامه مطلب»

دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شد. ...
www.parseed.ir ۱۳۸۸/۰۳/۲۲ تاریخ
دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ خورشیدی برگزار شد. موقعیت و شرایط ویژهٔ داخلی و خارجی ایران سبب شد که پیش‌بینی نتیجهٔ انت...ادامه مطلب»

خشک شدن باغ های پسته در کرمان ...
asriran.com ۱۳۹۵/۰۶/۱۵ طبیعت
به گفته فیروز آبادی بسیاری از ساکنان روستایش به شهرها مهاجرت کرده و به کارهایی چون کارگری یا رانندگی اشتغال دارند. او می گوید اگر 10 سال دیگر به اینجا...ادامه مطلب»


EOF