توطئه علیه سندرز ؛الیگارشی حزبی در برابر بدنه اجتماعی

توطئه علیه سندرز ؛الیگارشی حزبی در برابر بدنه اجتماعی...
asriran.com ۱۳۹۸/۱۲/۱۵ سیاست

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #الیزابت_وارن، #الیگارشی، #انتخابات، #اوباما، #باراک_اوباما، #باهم، #برنی_سندرز، #به_کمک، #تاریخ، #ترامپ، #جو_بایدن، #حزب_دموکرات، #دلار، #ماساچوست، #مدرس، #موفقیت، #میانه، #نامزدی، #نمایندگان، #هیلاری_کلینتون، #ویرجینیا، #پیشین، #کارولینای_شمالی، #کالیفرنیا

آیا این بار نیز الیگارشی درون حزب دموکرات بار دیگر راه را بر برنی سندرز خواهد بست و از فردی حمایت نهایی خواهد کرد که حتی جذابیت اش کمتر از نامزد دوره پیشین است؟
اکبر مختاری*
نتایج انتخابات مقدماتی "سه شنبه بزرگ" تا حدود زیادی مشخص گردید. "سوپرتیوزدی" در انتخابات مقدماتی کاندیداهای ریاست جمهوری در آمریکا را می‌توان سکوی پرش جهت رسیدن به نامزدی نهایی حزب برای رقابت نهایی دانست.
سوم مارس ۲۰۲۰ یکی از متفاوت ترین سوپرتیوزدی های تاریخ معاصر آمریکا رقم خورد.
جاییکه رقابتی درون حزبی جریان داشت که اگر نگوییم در حدواندازه‌های یک انتخابات کشوری بود اما از لحاظ ارزشی تا حدود زیادی اینچنین بود.
رقابت سه شنبه بزرگ امسال در یادها خواهد ماند.
سه شنبه بزرگی که یک طرفش کاندیدایی قرار داشت که همه افراد صاحب نفوذ سیاسی و اقتصادی حزب پشت سرش بودند و‌در برابر کاندیدایی قرار داشت که نه تنها وابستگی سیاسی‌اش به صاحب نفوذهای سیاسی کم بود بلکه در اقدامی کم‌سابقه تمامی دریافت‌های مالی اش نیز مستقل بود و پول کمپین انتخاباتی اش را حامیانی داده بودند که به شعارها و ایده هایش باور داشتند.
جمع کردن بیش از 40 میلیون دلار پول از حامیان فردی بصورت خرد خرد را ، می‌توان در تاریخ انتخابات آمریکا کم سابقه و چه بسا بی‌سابقه دانست.
یک شب پیش از انتخابات در سه شنبه بزرگ ، رقیبان "برنی سندرز" به کمک جریان‌های بالا دستی حزب باهم متحد شدند تا برنی را شکست دهند.

اتحاد و حمایت "بوتیجج" و "کلوبوچار" و "بتو اوروک" با "جو بایدن" در کنار نگه داشت "الیزابت وارن" سناتور ترقی خواه ایالت ماساچوست کاملا هدفمند انجام گرفت.
وحدت جناح مرکزگرا و متمایل به راست میانه در حزب دموکرات در برابر سناتور مستقل و سوسیال دموکرات پیش رو تا حدود زیادی موفق عمل کرد اما نتیجه را قطعی نساخت.
پشتیبانی و اتحاد جریان پرقدرت سیاسی و اقتصادی در حزب دموکرات از جو بایدن سبب پیروزی او در 9 ایالت از چهارده ایالت سرنوشت ساز در رقابت انتخاباتی سه شنبه بزرگ شد.
در حالیکه بزرگترین و پرجمعیت‌ترین پایگاه حزب دموکرات ، ایالت کالیفرنیا و ایالت یوتا و کلورادو و ایالت زادگاهش ورمونت را سندرز از آن خود کرد.
ایالت‌های مهمی چون تگزاس و آلاباما و ماساچوست و ایالت‌های شناوری چون ویرجینیا و کارولینای شمالی را بایدن از آن خود کرد.
بدنه اجتماعی که محرک فعالسازی هر انتخاباتی است بیشتر در کمپین برنی سندرز نقش ایفا کرده است.
این در حالییست که کمیت و‌کیفیت کمپین انتخاباتی جو بایدن به هیچ وجه جذابیت‌های کمپین سندرز را دارا نیست.
حزب دموکرات در سال ۲۰۰۸ پس از عدم قطعی شدن نتیجه برای انتخاب کاندیدای نهایی در سه شنبه بزرگ میان کلینتون و اوباما سعی کرد جاذبه‌های فردی و قدرت ایجاد موج‌های انتخاباتی را مدنظر قرار دهد و در برابر موفقیت هیلاری کلینتون در ایالات بزرگ و موفقیت اوباما در ایالت‌های بیشتر اما کم جمعیت تر رای نهایی را به درستی به باراک اوباما داد و سبب ساز پیروزی نیز گشت.
اما در سال ۲۰۱۶ با گرایش بیشتر به هیلاری کلینتون و با وجود کسب نمایندگان انتخابی بیشتر او ، این بار وی را برگزید.
هیلاری کلینتون با وجود پشتوانه نخبگان حزبی و اقتصادی و حمایت رییس جمهوری نسبتا خوشنام سابق آمریکا (بیل کلینتون) که همسرش بود نتوانست آرای الکترال لازم را برای شکست ترامپ کسب کند.
آیا این بار نیز الیگارشی درون حزب دموکرات بار دیگر راه را بر برنی سندرز خواهد بست و از فردی حمایت نهایی خواهد کرد که حتی جذابیت اش کمتر از نامزد دوره پیشین است یا اجازه میدهد فرد مستقل‌تر و محکم تر دیدگاه هایش را در برابر ترامپ به منصه ظهور گذارد.
هنوز نامزد نهایی مشخص نشده است و نتیجه سه شنبه بزرگ هم برتری قاطع به هیچ کدام از دو نامزد مطرح نداده است؛ چراکه بیش از نیمی از انتخابات کننده ها و بخش عمده‌ای از ایالت‌ها هنوز نظر خویش را اعلام نکرده‌اند اگرچه در آن ایالتها نیز جریانات بالادستی حزب دموکرات تمام تلاش خویش را برای ممانعت از نامزدی نهایی برنی سندرز انجام خواهند داد.
*مدرس علوم سیاسی
---آیا این بار نیز الیگارشی درون حزب دموکرات بار دیگر راه را بر برنی سندرز خواهد بست و از فردی حمایت نهایی خواهد کرد که حتی جذابیت اش کمتر از نامزد دوره پیشین است؟ ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

جک استرا: غیررسمی به ایران مشورت می‌دهم ...
tabnak.ir ۱۳۹۵/۱۲/۲۷ سیاست
وزر امور خارجه پیشین انگلیس با مطلوب خواندن سطح روابط لندن- تهران گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درک صحیحی از اوضاع سیاسی و روابط بین الملل ندار...ادامه مطلب»

4 نکتۀ قابل تأمل در زندگی شخصی و خانوادگی جو بایدن و همسرش...
asriran.com ۱۳۹۹/۰۸/۲۱ مردم
در زندگی سیاسی و اجتماعی جو بایدن و همسر او نکات قابل تأملی به چشم می‌خورد که هر قدر هم کسانی قایل به این باشند که رییس جمهوری تنها نمایه (ویترین) سیا...ادامه مطلب»

تیراندازی ۲۰۱۵ سن برناردینو ...
latimes.com ۱۳۹۴/۰۹/۱۱ ارتش
در تاریخ ۲ دسامبر ۲۰۱۵ تیراندازی دسته‌جمعی به همراه ۱۴ کشته و ۱۸ مجروح به وقوع پیوست. تیراندازان مهمانی کارمندان بخش بهداشت عمومی شهرستان سن برناردینو...ادامه مطلب»


EOF