چرا آمار کشته‌شدگان آبان منتشر نشد؟ | رئیس جمهور می‌گوید وضعیت کشور عادی است اما ...

چرا آمار کشته‌شدگان آبان منتشر نشد؟ | رئیس جمهور می‌گوید وضعیت کشور عادی است اما ... ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۸/۱۲/۲۱ سیاست

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آبان، #آبان_۹۸، #آنلاین، #استاندار_تهران، #اسماعیلی، #افکار، #ایران، #ایرانی، #تهران، #حسن_روحانی، #دولت، #روحانی، #رویترز، #شانه، #شورای_امنیت، #شورای_امنیت_ملی، #قانونی، #قرنطینه، #قوه_قضائیه، #مرجع، #مردم، #مسلح، #نیلوفر_بیانی، #همشهری، #همشهری_آنلاین، #هواپیمای_اوکراینی، #هواپیمایی، #کنگره

دولت عامدا یا سهوا با ورود کرونا به کشور ارائه توضیح کشته‌های آبان ، هواپیمای اوکراینی و نیلوفر بیانی را به فراموشی سپرده است ، درحالی‌که خود رئیس‌جمهور مدعی است وضعیت کشور عادی است.
به گزارش همشهری آنلاین ، شرق نوشت: آمدن کرونا کشور را در شرایطی قرار داد که تمام مطالبات ، از جمله آمار کشته‌شدگان آبان ، رسیدگی به پرونده حمله موشکی به هواپیمای اوکراینی و حتی بررسی نامه نیلوفر بیانی را که مدعی شکنجه در دوران بازداشت و بازجویی بود به حاشیه برد و همه به دنبال اخبار کرونا بودند. اما مسئله مهم آن است که اگر دولت وضعیت کشور را چنان عادی می‌داند که نیازی به تعطیلی یا قرنطینه نیست ، خود نیز به وظایف عادی خود عمل کند و در رابطه با این پرونده‌ها نیز در مقام پاسخ‌گویی برآید.
از آخرین‌باری که گفته شد آمار کشته‌شدگان آبان به زودی اعلام می‌شود یا نامه نیلوفر بیانی در هیئت دولت بررسی و در صورت نیاز درخواست بررسی از رئیس قوه قضائیه خواهد شد روزها می‌گذرد و همچنان دولت در رابطه با این بخش از وظایفش سکوت اختیار کرده است؛ سکوتی که طولانی‌شدنش باعث شد سازمان حقوق‌بشری عفو بین‌الملل تعداد کشته‌شدگان آبان را بیش از ۳۰۰ نفر عنوان کند و رویترز به نقل از منابعی در ایران ، شمار کشته‌شدگان را هزار و ۵۰۰ نفر گزارش کرد. هرچند بارها گفته شده این آمار درست نیستند ، اما خبری از اعلام آمار دقیق نبوده و همین امر سبب باورپذیرشدن این آمار اشتباه در اذهان عمومی شده است.
تنها آمار رسمی بعد از حوادث آبان مربوط به سخنان کواکبیان است که پنجشنبه ، ۱۲ دی ، در کنگره حزب مردم‌سالاری گفته بود: « در کمیسیون امنیت ملی به ما گفتند تعداد ۱۷۰ نفر است ، ۱۷ نفر هم زیاد است » . حتی این آمار هم تأیید نشد تا ابهام در صحت آن نیز همچنان پابرجا باشد.
تا قبل از بحران کرونا ، دولت ، پزشکی قانونی را مرجع اعلام کشته‌شدگان حوادث آبان اعلام می‌کرد و هربار هم قوه قضائیه با اشاره به مصوبات شورای امنیت ملی ، این نهاد را مسئول معرفی می‌کرد و می‌گفت: سایر نهادها از اعلام آمار کشته‌شدگان منع شده‌اند. اینکه چرا دولت و قوه قضائیه با هم هماهنگ نیستند امری جداست و جای بحث آن در این گزارش نیست ، اما مسئله مهم اینجاست که در نهایت هیچ‌یک آمار رسمی را اعلام نکرده‌اند. هرچند استاندار تهران ، محسنی‌بندپی ، وعده انتشار آمار کشته‌شدگان آبان را به نشست خبری آینده خود حواله داده بود ، ولی همچنان خبری از برگزاری این نشست وعده داده‌شده نیست.
سخنگوی قوه قضائیه در آخرین اظهارنظر خود در رابطه با انتشار آمار کشته‌شدگان آبان گفته بود: « این آمار نیاز به « جداسازی و تفکیک و تعیین‌تکلیف » دارد. او در توضیح این تفکیک و جداسازی گفت: « اینکه چند نفر از این‌ها جزء شهدا و جزء نیروهای مسلح ما بوده‌اند ، چند نفر از مردم جزء کسانی بودند که توسط اشرار و اغتشاشگران کشته شده‌اند و چند نفر از آن‌ها جزء خود اغتشاشگران بودند » .
اسماعیلی با تأکید دوباره بر اینکه « متولی این موضوع هم شورای امنیت کشور » است ، گفته « با توجه به بررسی‌های انجام‌شده این آمار بایستی تکمیل شود » . در این بین زور خبرنگاران به رئیس‌جمهور هم نرسید و حسن روحانی در نشست خبری خود « سازمان پزشکی قانونی » را مسئول اعلام آمار کشته‌شدگان آبان ۹۸ معرفی کرد تا از مسئولیت اعلام این آمار شانه خالی کند.
از سویی دیگر جهانگیری ، معاون‌اول روحانی ، وعده داده بود نامه نیلوفر بیانی را که سال گذشته نوشته شده بود و در آن مدعی شکنجه و آزار برای اعتراف بود در هیئت دولت مطرح کند و دولت در صورت نیاز از رئیس قوه قضائیه بخواهد رسیدگی دقیقی به این ادعا شود. با گذشت چند هفته ، از بررسی نامه نیلوفر بیانی هم خبری نیست.
همچنین قرار بود در رابطه با مسئولان حمله موشکی به هواپیمای اوکراینی نیز اطلاع‌رسانی شود و با مسببان این حادثه دلخراش برخورد شود ، اما همچنان در رابطه با اقدامات انجام‌شده در حادثه حمله موشکی به هواپیمایی که بیشترین مسافرانش هم ایرانی بودند توضیحی ارائه نشده است؛ بنابراین دولت عامدا یا سهوا با ورود کرونا به کشور ارائه توضیح در این موارد را به فراموشی سپرده است.
درحالی‌که خود رئیس‌جمهور مدعی است وضعیت کشور عادی است ، از انجام وظایف عادی خود در قبال مطالبات شهروندان غافل شده ، هرچند بعد از آمدن کرونا ، نه از قرنطینه شهرهای آلوده خبری است و نه دارو و لوازم بهداشتی مورد نیاز مردم تأمین شده و نه شرایط شیوع بیماری و درمان عادی است ، اما وقتی ادعای عادی‌بودن وضعیت کشور مطرح است ، پاسخ‌گویی به حداقل مطالبات افکار عمومی مانند انتشار آمار کشته‌شدگان آبان یا رسیدگی به ادعای نیلوفر بیانی و پرونده متهمان حمله موشکی به هواپیمای مسافربری نباید خواسته‌ای غیرمعمول باشد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

رابطه بین حسین هدایتی و مهدی شمس و بابک زنجانی چیست؟ سعید مرتضوی ...
1host2u.com ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ سیاست
حسین هدایتی (زاده ۱۳۴۲ در تهران) سرمایه‌دار و مدیر ورزشی ایرانی است. شهرت وی بیشتر به جهت کمک‌های مالی کلان در اواخر دههٔ ۱۳۸۰ به تیم فوتبال پرسپولیس ...ادامه مطلب»

حماسه سیاسی مردم در انتخابات زمینه ساز اقتدار در تعامل با جهان و ورود ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۵/۱۱ اخبار
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری درگفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم، مهمترین مسایل داخلی و بین المللی را تشریح کرد. به گزارش پایگاه...ادامه مطلب»

گزارش کامل فارس از مراسم افتتاحیه «پارلمان دهم» زنگ آغاز مجلس دهم به ص...
farsnews.com ۱۳۹۵/۰۳/۰۹ اخبار
گزارش کامل فارس از مراسم افتتاحیه «پارلمان دهم» زنگ آغاز مجلس دهم به صدا درآمد/ رهبر انقلاب:سنگری برابر افزون‌خواهی استکبار بسازید/ روحانی:برای رفع فق...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»


EOF