جنگ یامن

جنگ یامن ...
parseed.ir 19/03/1279 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #ارتش، #تاریخ، #حاکمیت، #دودمان، #دولت، #فرمان، #مغول، #مغولستان، #هانگژو، #پایتخت، #پکن، #چین، #چینی، #یوآن

نبرد یامِن (چینی سنتی:厓門戰役) نبردی میان دودمان سونگ جنوبی و مغولان بود که در ۱۹ مارس ۱۲۷۹ میلادی رخ داد. این جنگ آخرین ایستادگی ارتش سونگ در مقابل نیروهای امپراتوری مغول بود و پس از این نبرد ، مغولان بر تمامی جنوب چین مسلط شدند.
دودمان سونگ(چینی:宋朝) یکی از دودمانهای حاکم بر چین بود که بین سالهای ۹۶۰ تا ۱۲۷۹ بر چین فرمان می‌راند؛ پیش از این دودمان پنج سلسله و ده پادشاهی ، و پس از آن دودمان یوآن حکم راندند. دودمان سونگ ، نخستین دولت جهان بود که اقدام به چاپ اسکناس یا پول کاغذی نمود. دودمان سونگ را عموماً به دو بخش سونگ شمالی و سونگ جنوبی تقسیم می‌کنند. سرسلسله این دودمان ، امپراتور تایزو بود که از سال ۹۶۰ تا ۹۷۶ پادشاهی کرد.
سونگ شمالی نیمه ابتدائی دودمان سونگ بود که از ۹۶۰ تا ۱۱۲۶ بر چین حکمرانی می‌نمود.
سونگ جنوبی بخش دوم و پایانی دودمان سونگ بود که از تاریخ ۱۱۲۷ تا پایان دودمان ۱۲۷۹ حاکمیت می‌نمود.
پس از فروپاشی دودمان تانگ ، بیش از پنجاه سال در چین پنج دودمان و ده پادشاهی بر چین حاکم بودند؛ تا این‌که در شخصی به نام چائوکوانگ‌یین سلسلهٔ سونگ را تأسیس کرد. در میانه‌های سدهٔ دهم میلادی ، گروهی از اقوام بیابان‌گرد که خیتان نامیده می‌شدند ، از مغولستان به مرزهای شمالی چین حمله‌ور شدند. آن‌ها همچنین موفق شدند جنوب منچوری را تصرف کنند.
در حدود سال ۱۱۰۰ ، جورچن‌های مغول به چین یورش آوردند. در چنین شرایطی دولت سونگ با جورچن‌ها علیه خیتان‌ها یک‌پارچه شد. سرانجام خیتان‌ها شکست خوردند ، اما اتحاد با جورچن‌ها پایدار نبود و اقوام مغول در شمال چین آغاز به پیشروی کردند. در نتیجه ، شمال چین به دست جورچن‌ها افتاد و دولت سونگ به سمت جنوب عقب‌نشینی کرد.
در چنین شرایطی چین شمالی قلمرو دولت جورچن اعلام شد و شهر پکن به پایتختی برگزیده شد. چین جنوبی نیز قلمرو دولت سونگ باقی ماند و پایتخت آن شهر هانگژو بود.
روش‌های جنگ و نظامیگری
باروت که در سدهٔ شانزدهم از جایگاه ویژه‌ای در جنگ‌ها برخوردار گردید ، در روزگار دودمان سونگ در چین ابداع گردید. چینی‌ها موشک‌های علامت دهنده ، نارنجک‌های انفجاری و فشفشه‌های آتش‌بازی را ساختند؛ اما توپ‌های جنگی چینی از چوب‌های سخت به جای آهن ساخته شده بودند. چینی‌ها در جنگ علیه جورچن‌ها از این جنگ‌افزارها بهره گرفتند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»

مشرق گزارش می‌دهد؛ عملیات «شکار روباه»؛ چین چگونه امثال «خاوری» و «شب‌...
mashreghnews.ir ۱۳۹۵/۱۱/۰۸ سیاست
پدیده‌هایی امثال خاوری و شب‌دوست مالامیری فقط منحصر به ایران نیست و چین نیز به معضل فرار مفسدان مالی به خارج از کشور مبتلا است که برای حل این موضوع دس...ادامه مطلب»


EOF