آغاز عملیات فتح‌المبین

آغاز عملیات فتح‌المبین ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۱/۰۱/۰۲ تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آبان، #ارتش، #ارتش_ایران، #استان_خوزستان، #اشغال، #اهواز، #ایران، #ایرانی، #بسیج، #تلفات، #توپخانه، #جنگ_ایران_و_عراق، #خوزستان، #دزفول، #سپاه، #سپاه_پاسداران، #شوش، #صدام، #صدام_حسین، #عراق، #عراقی، #علی_صیاد_شیرازی، #عملیات_بیت‌المقدس، #فروردین، #مسلح، #نظامی، #پاسداران، #گردان

عملیات فتح‌المبین از عملیات‌های نظامی نیروهای مسلح ایران ، بر علیه نیروهای ارتش عراق ، در خلال جنگ ایران و عراق بود ، که در فروردین ۱۳۶۱ با تلفات بالای انسانی پس از ۷ روز نبرد سنگین و با پیروزی قاطع نیروهای ایرانی و عقب‌نشینی ارتش عراق از سرزمین‌های اشغال‌شده ، به پایان رسید.
این عملیات در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد روز دوشنبه ۲ فروردین ۱۳۶۱ در جبهه جنوبی ، در منطقه غرب شهرهای شوش و دهلران با وسعت حدود ۲٫۵۰۰ کیلومتر مربع در استان خوزستان انجام شد. طرح‌ریزی عملیات فتح‌المبین از اواسط آبان ۱۳۶۰ آغاز شده بود. بسیاری بر این باورند که این عملیات نقطه عطف جنگ ایران و عراق است ، که در نهایت منجر به بیرون راندن نیروهای عراقی از بخش بزرگی از خاک خوزستان شد. هر چند برخی دیگر از مفسران جنگ ، عملیات بیت‌المقدس را تعیین‌کننده‌ترین عملیات در طول جنگ ایران و عراق می‌دانند. در مجموع عملیات فتح‌المبین باعث آزادسازی ۲٫۴۰۰ کیلومتر مربع از سرزمین‌های اشغالی ، شامل ده‌ها بخش و روستا و نیز چندین جاده ارتباطی مهم در استان خوزستان شد ، همچنین شهرهای شوش ، دهلران ، اندیمشک و پایگاه هوایی دزفول نیز ، از دید و تیر مؤثر ارتش عراق خارج گردید.
اجرای عملیات
عملیات فتح‌المبین با فرماندهی مشترک ارتش و سپاه پاسداران و با استعداد ۳۵ گردان از نیروهای ارتش و ۱۰۰ گردان از نیروهای سپاه پاسداران ، در مقابل ۷ تیپ زرهی ، ۲۰ تیپ پیاده ، ۱۰ گردان توپخانه ارتش عراق که معادل با حدود ۸۰٫۰۰۰ تا ۱۶۰٫۰۰۰ نفر نیرو بود ، اجرا گردید. این عملیات در دوم فروردین ۱۳۶۱ بعد از حدود ۱۸ ماه از شروع جنگ ایران و عراق ، آغاز شد. هدف نیروهای ایرانی محاصره نیروهای عراقی بود که بتوانند آنها را در بیرون از شهرهای دزفول و شوش متوقف کرده و از سقوط یا تصرف شهر دزفول نیز جلوگیری نمایند. نیروهای ارتش ایران تحت فرماندهی علی صیاد شیرازی ، در شب دوم فروردین ، عملیات زرهی خود را آغاز کردند. این عملیات با یورش موج انسانی توسط نیروهای سپاه پاسداران به فرماندهی محسن رضایی ، همراهی می‌شد. هر یک از یورش‌های موج انسانی ، در حدود ۱٫۰۰۰ نفر از نیروهای سپاه پاسداران و بسیج را شامل می‌گردید.
در طی این عملیات نیروهای ایرانی به خاطر استفاده از استراتژی حملات موج انسانی ، تلفات بسیار سنگینی را در خطوط مقدم خود ، متحمل شدند. نیروهای ایرانی می‌بایست با ارتش عراق که از حمایت زرهی ، توپخانه و پشتیبانی هوایی مناسب برخوردار بودند و موقعیت خود را تثبیت کرده بودند ، می‌جنگیدند. پس از آنکه نیروهای ایران به مدت حدود یک هفته عملیات سنگین خود را ادامه دادند و تلفات سنگینی به نیروهای ارتش عراق وارد آوردند ، سرانجام صدام حسین دستور عقب‌نشینی نیروهای عراقی را صادر نمود. نیروهای ایرانی توانستند در مدت یک هفته ، سه تیپ از نیروهای ارتش عراق را در منطقه عملیات ، محاصره کرده و از بین ببرند.
اهداف عملیات
عملیات فتح‌المبین
رمز عملیات یا زهرا
آغاز عملیات ۲ فروردین ۱۳۶۱
پایان عملیات ۱۰ فروردین ۱۳۶۱
جبهه جنوبی
مکان عملیات منطقه دهلران وشوش
فرماندهی مشترک
سازمان عمل‌کننده مشترک
آزادسازی بخش وسیعی از مناطق اشغال شده منطقه غرب شوش و اندیمشک ، همچون سایت ۴ و ۵ رادار و ده‌ها روستای منطقه.
انهدام دو لشکر عراق (۱۰ زرهی و ۱ مکانیزه)
دستیابی به خطوط پدافندی
خارج کردن شهرهای شوش ، و اندیمشک از تیررس آتش توپخانه عراق.
دور کردن آتش مؤثر ارتش عراق از جاده اهواز – اندیمشک.
نتیجه عملیات
در نهایت عملیات فتح‌المبین با پیروزی قاطع نیروهای ایران و آزادسازی حدود ۲٬۵۰۰ کیلومتر مربع از مناطق اشغال شده توسط ارتش عراق ، به پایان رسید. تلفات نیروهای ایران حدود ۳۰٫۰۰۰ نفر و تلفات نیروهای عراق ۲۵٫۰۰۰ نفر ، به علاوه ۱۵٫۰۰۰ نفر اسیر گزارش شده‌است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

آغاز رسمی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران....
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۶/۳۱ تاریخ
عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ (۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰) حمله به ایران را آغاز کرد. نیروهای عراقی به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده بودند که نواحی بزرگی از غرب ایران را اشغ...ادامه مطلب»

سقوط خرمشهر ...
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۸/۱۹ تاریخ
نبرد خرمشهر جنگی شهری میان ارتش بعث عراق و رزمندگان ایرانی بود که در حومه و داخل خرمشهر از تاریخ ۱ مهر تا ۴ آبان سال ۱۳۵۹ رخ داد. در پی حمله عراق به ا...ادامه مطلب»

آغاز عملیات بیت‌المقدس ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۱/۰۲/۱۰ تاریخ
*** عملیات بیت المقدس الی بیت‌المقدس بخشی از جنگ ایران و عراق عملیات بیت‌المقدس یا الی بیت‌المقدس (معنا: به سوی بیت‌المقدس) یکی از مهمترین و بزرگترین ...ادامه مطلب»

اشغال كامل خرمشهر توسط قواي متجاوز بعثي و سقوط اين شهر (1359 ش)...
rasekhoon.net ۱۳۵۹/۰۸/۰۴ ارتش
اشغال كامل خرمشهر توسط قوای متجاوز بعثی و سقوط این شهر (1359 ش) در سوم آبان 1359، دشمن بعثی با سازماندهی و تجهیز لشكرهای مستقر در جبهه خرمشهر و همچنین...ادامه مطلب»


EOF