تولد زرتشت

تولد زرتشت ...
1host2u.com 25/03/1768 تاریخ

کلیدواژه ها:#آذربایجان، #آمل، #انقراض، #انگلیسی، #اوستا، #اوستایی، #ایران، #باب، #بومی، #تاریخ، #خراسان، #خرداد، #خوارزم، #داریوش_یکم، #دانشمندان، #زرتشت، #زرتشتی، #سیستان، #شاه، #شهر_ری، #طلا، #فارسی، #فروردین، #مسیح، #معانی، #میانه، #هخامنشی، #هند، #پارسی، #پهلوی، #پیشین، #کیانی، #یونانی

اشوزَرتُشت ، پیامبر ایران باستان بود؛ که مزدیسنا را بنیان گذاشت. وی سراینده گاتاها ، کهن‌ترین بخش اوستا است. زادگاه و زادروز وی به درستی روشن نیست ، هرچند زمان زایش او ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ پیش از میلاد مسیح گمان زده می‌شود. آموزه‌های زرتشت سپس با باورهای بومی ایرانیان آمیخته شد و مزدیسنای کنونی را پدیدآورد که نزدیک به پنج سده دین رسمی ایران بوده‌است. نام زرتشت در شمار یکصد تن از مردمان کارساز در تاریخ باستان مایکل هارت جای دارد. دین زرتشت امروزه نزدیک به ۲۰۰ هزار تن پیرو در ایران ، هند و برخی جاهای دیگر جهان دارد.
نگارش نام زرتشت در زبان اوستایی « زراثوشترا » بوده که آمیزه‌ای است از « زَرَت » که شاید معنی زرد و زرین یا پیر داشته باشد و « اشترا » که آن را شتر یا « آسترا » به معنی ستاره انگاشته‌اند. « ستاره درخشان » ، « روشنایی زرین » ، « دارنده و خاوند شتر زرد » ، « دارنده شتر پیر » ، « دارنده شتر پرتوان و با جرأت » ، « درخشان و زرد مانند زر و طلا » و « پسر ستاره » معانی گوناگونی است که تاکنون پژوهشگران برای نام زرتشت برشمرده اند. نام زرتشت در انگلیسی (به انگلیسی: Zoroaster) نوشته می‌شود و از نگارش یونانی (به یونانی: Ζωροάστρης) گرفته شده‌است که واژه Aster یا « ستاره » را در خود دارد و شاید به همین انگیزه باشد که این پیامبر را سرچشمه دانش ستاره‌شناسی دانسته‌اند. نام اوستایی او « زره‌ثوشتره » به تعبیری و گفتاری به معنی « کسی که می‌تواند شتران را اداره و راهبری کند » است. ساختار فارسی باستان نام او « زره ئوشتره » Zaraushtra و ساخت مادی آن « زره توشتره » Zaratushtra بوده‌است که زره ئوشتره اوستایی و زردشت پهلوی از آن پدید آمده‌است.
زمان ظهور زرتشت ، با همه پژوهش‌های پیشین و امروزی دانشمندان ، هنوز روشن نیست. برخی زایش زرتشت را در ۱۰۰۰ پیش از زایش مسیح گمانه زده‌اند. زادروز زرتشت در میان پژوهشگران و تاریخ‌دانان موضوعی مورد بحث است. این تفاوت از ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ پیش از میلاد است.
دربارهٔ زمان زندگانی زرتشت پژوهش و گفتگو به اندازه ای شده‌است که حتّی اشاره به رئوس آن مطالب ، کتاب بزرگی را فراهم می‌کند.
اودوکسوس کنیدوسی که هم‌زمان با افلاطون بوده‌است ، زمان ظهور زرتشت را ۶۰۰۰ سال قبل از افلاطون می‌داند.
جامعه ایرانیان زرتشتی زادروز زرتشت را روز خرداد از ماه فروردین برابر با ۶ فروردین و در سال ۱۷۶۸ پیش از میلاد و تاریخ درگذشت او را ۵ دی ۱۶۹۱ پیش از میلاد تعیین کرده‌است.
بیشتر پژوهشگران طرفدار تاریخ سنتی ، زمان زرتشت را سده پنجم تا ششم پیش از میلاد در نظر گرفته‌اند. در کتاب بندهشن آمده‌است که زرتشت در سال ۲۵۸ سال پیش از انقراض شاهنشاهی هخامنشی به بعثت رسید. اما در ارداویراف‌نامه ، بعثت زرتشت ۳۰۰ سال پیش از حمله اسکندر ذکر می‌شود و بنابراین ، چون اسکندر ۳۳۰ پیش از میلاد به ایران حمله کرده‌است ، تاریخ تولد زرتشت در حدود ۶۶۰ پیش از میلاد خواهد شد. همچنین بعضی از محققان دیگر از شباهت اسمی استفاده کرده ، گشتاسپ (ویشتاسپ) پدر داریوش یکم هخامنشی را با گشتاسپ شاه کیانی یکی دانسته‌اند ، در نتیجه زمان زرتشت را حدود ۵ سده پیش از میلاد در نظر گرفته‌اند.
امروزه بیشتر دانشمندان بر آنند که زردشت بین "۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰" سال پیش از میلاد می‌زیسته‌است.
با آنکه در مورد زادگاه زرتشت تاکنون تحقیق گسترده‌ای صورت گرفته ولی هنوز نتیجه قطعی به دست نیامده‌است. از گاتاها که تنها مآخذ اساسی راجع به زندگی زرتشت است ، هیچگونه اطلاع روشنی ، خواه در باب مولد و خواه دربارهٔ محل دعوت و منطقه عمل او ، به دست نمی‌آید. در چندین قسمت از یشت‌ها در اوستا محل فعالیت دینی زرتشت ایران‌ویج ذکر شده‌است. زادگاه وی را مرزبوم‌های گوناگونی مانند شهر ری ، آذربایجان ، خوارزم ، سیستان ، خراسان و آمل برشمرده اند.
در منابع زبان پهلوی (زبان پارسی میانه) و به دنبال آن‌ها در کتاب‌های عربی و فارسی ایران‌ویج را با آذربایجان یکی شمرده‌اند. دانشمندان انتساب زرتشت را به آذربایجان ، به دلایل فراوان مردود می‌دانند که مهم‌ترین آن‌ها دلایل زبانی است. زبان اوستایی یعنی زبان کتاب اوستا زبانی است متعلق به شرق ایران و در این کتاب هیچ نشانی از واژه‌هایی که اصل مادی یا فارسی باستان داشته باشد ، دیده نمی‌شود. امروزه بیشتر دانشمندان ایران‌شناس ایران‌ویج را خوارزم به‌شمار آورده و زادگاه زردشت را آنجا دانسته‌اند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چرا فردوسی و شاهنامه ی او در جهان بی همتاست ؟ ...
shahnamehpajohan.ir ۱۳۹۵/۰۹/۲۶ هنر
مرتضی ثاقب فر چکیده : انگیزه در نوشتن این جستار (مقاله) اظهار نظری است که در نشستی ، از دو زبان شناس گرامی ایرانی شنیدم که این سخن را که « فردوسی آفری...ادامه مطلب»

رضاشاه پهلوی از دولت‌های خارجی درخواست کرد که بجای persia ،تنها «ایران...
1host2u.com 21/03/1935 تاریخ
نام کشورعجم آمده‌است. ا. «انیران» متضاد این واژه و به معنای ناایرانی و غیر زرتشتی است و ایرانی میتواند بمعنای مردمانی باشد که درمنطقه جغرافیایی ایران ...ادامه مطلب»

شناسنامه هویتی سرزمین سیستان ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۶/۳۱ اخبار
دکتر حسن احمدی در سال 1389 کتاب‏«حیات هوشمند در کائنات» نوشته پیتر اولم اشنایدر را که به اصول و پیش ‏نیازهای لازم برای ظهور حیات می‏پردازد به فارسی بر...ادامه مطلب»

آرامگاه کوروش بزرگ بنایی بی‌ زرق و برق ولی محبوب...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۹/۰۴/۰۲ تاریخ
آرامگاه کوروش بزرگ که مقبره کوروش دوم هخامنشی ملقب به کوروش بزرگ یا کوروش کبیر است، بنایی است بی‌پیرایه با معماری منحصربه‌فرد، که در فاصله حدود یک کیل...ادامه مطلب»

کوروش، نمونه برجسته تجاوز تاریخ به اسطوره...
khabareno.com ۱۳۹۵/۰۱/۱۷ تاریخ
کوروش، نمونه برجسته تجاوز تاریخ به اسطوره یکی از مهم ترین شاخص های تحلیل و جست و جو در مفهوم «هویت ایرانی» کاویدن تاریخ باستان است. این که در طول تار...ادامه مطلب»


EOF