سقوط هترا در جریان لشکرکشی‌های شاپور یکم

سقوط هترا در جریان لشکرکشی‌های شاپور یکم ...
parseed.ir 30/03/241 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #اردشیر، #اردشیر_بابکان، #ایران، #بابکان، #تاریخ، #دولت، #ساسانی، #ساسانیان، #شاهنشاه، #شاپور، #طبری، #لاتین، #ملوک، #پایتخت، #کشف

سقوط هترا در جریان لشکرکشی‌های شاپور یکم ، شاهنشاه ایران رخ داد. این شهر پایتخت پادشاهی عربایا بود و پس از یک محاصره طولانی که نزدیک به یک سال طول کشید ، در نهایت شهر توسط ساسانیان فتح شد. با سقوط هترا و مرگ سنطروق دوم پادشاهی عربایا نیز منحل شد.
پیش زمینه
در طول جنگ‌های ایران و روم ، پادشاهی عربایا حکم یک دولت حائل میان شاهنشاهی ایران و امپراتوری روم را داشت و در بیشتر تاریخ خود ، دست نشانده ایرانیان بود. با تضعیف شدن اشکانیان در سال‌های پایانی خود در اثر جنگ با رومیان و ساسانیان ، عربایا نیز رفته رفته برقدرت خود افزود اما با سقوط اشکانیان و ظهور شاهنشاهی ساسانی ، ملوک هترا تصمیم گرفتند تا با رومیان متحد شوند. در پاسخ به این تصمیم ، اردشیر بابکان شهر را در دهه بیست سده دوم پس از میلاد محاصره کرد ، اما توفیقی نداشت. نوشته‌های لاتین مربوط به سال ۲۳۵ که در شهر پیدا شده ، نشان می‌دهد که رومیان در جریان محاصره در شهر حاضر بودند.
محاصره و پس از آن
با کشف نسخه‌های خطی مانوی کلن ، محققان معاصر به این نتیجه رسیدند که سقوط هترا در سال ۲۴۰ یا ۲۴۱ رخ داده‌است ، یا همانگونه که طبری می‌گوید ، دو سال طول کشیده‌است. در هر صورت شهر در اثر محاصره دوم سقوط کرد.
پس از فتح شهر ، مواضع دفاعی آن نابود شده و ثروتش به غنیمت گرفته شد. همچنین پادشاهی عربایا نیز توسط شاهنشاه ایران منحل گردید. در سال ۳۶۳ ، امیانوس مارسلینوس در جریان جنگ‌های ایران و روم ، از این شهر گذر کرده و آن را « یک شهر قدیمی اما خالی از سکنه که سال‌هاست رها شده » توصیف کرده‌است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نبرد آوارایر - پیروزی یزدگرد دوم ساسانی ...
fa.wikipedia.org 26/05/451 تاریخ
نبرد آوارایر جنگی است که در دوم ژوئن (۱۲ خرداد) ۴۵۱ میلادی بین رزم‌آوران ساسانی و ارمنیان وفادار از یک سو و ارمنیان شورشی بر ضد یزدگرد دوم درگرفت. علت...ادامه مطلب»

رضاشاه پهلوی از دولت‌های خارجی درخواست کرد که بجای persia ،تنها «ایران...
1host2u.com 21/03/1935 تاریخ
نام کشورعجم آمده‌است. ا. «انیران» متضاد این واژه و به معنای ناایرانی و غیر زرتشتی است و ایرانی میتواند بمعنای مردمانی باشد که درمنطقه جغرافیایی ایران ...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی قُباد دوم ساسانی ...
parseed.ir 25/02/628 تاریخ
قُباد دوم یا شیرویه یا کُواذ، بیست و پنجمین پادشاه ساسانی از ۲۴ فوریهٔ سال ۶۲۸ میلادی به مدت چند ماه سلطنت کرد. شیرویه پسر خسرو پرویز و مریم دختر موری...ادامه مطلب»

محاصره تیسفون توسط خلفای راشدین ...
parseed.ir 03/03/637 تاریخ
جنگ تیسفون یا جنگ مداین (به عربی: معرکة طیسفون) (فتح المدائن) یکی از رشته جنگ‌های صدر اسلام که بین ارتش ایران و مسلمانان در خلال حمله اعراب به ایران، ...ادامه مطلب»


EOF