سقوط هترا در جریان لشکرکشی‌های شاپور یکم

سقوط هترا در جریان لشکرکشی‌های شاپور یکم ...
parseed.ir 30/03/241 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #اردشیر، #اردشیر_بابکان، #ایران، #بابکان، #تاریخ، #دولت، #ساسانی، #ساسانیان، #شاهنشاه، #شاپور، #طبری، #لاتین، #ملوک، #پایتخت، #کشف

سقوط هترا در جریان لشکرکشی‌های شاپور یکم ، شاهنشاه ایران رخ داد. این شهر پایتخت پادشاهی عربایا بود و پس از یک محاصره طولانی که نزدیک به یک سال طول کشید ، در نهایت شهر توسط ساسانیان فتح شد. با سقوط هترا و مرگ سنطروق دوم پادشاهی عربایا نیز منحل شد.
پیش زمینه
در طول جنگ‌های ایران و روم ، پادشاهی عربایا حکم یک دولت حائل میان شاهنشاهی ایران و امپراتوری روم را داشت و در بیشتر تاریخ خود ، دست نشانده ایرانیان بود. با تضعیف شدن اشکانیان در سال‌های پایانی خود در اثر جنگ با رومیان و ساسانیان ، عربایا نیز رفته رفته برقدرت خود افزود اما با سقوط اشکانیان و ظهور شاهنشاهی ساسانی ، ملوک هترا تصمیم گرفتند تا با رومیان متحد شوند. در پاسخ به این تصمیم ، اردشیر بابکان شهر را در دهه بیست سده دوم پس از میلاد محاصره کرد ، اما توفیقی نداشت. نوشته‌های لاتین مربوط به سال ۲۳۵ که در شهر پیدا شده ، نشان می‌دهد که رومیان در جریان محاصره در شهر حاضر بودند.
محاصره و پس از آن
با کشف نسخه‌های خطی مانوی کلن ، محققان معاصر به این نتیجه رسیدند که سقوط هترا در سال ۲۴۰ یا ۲۴۱ رخ داده‌است ، یا همانگونه که طبری می‌گوید ، دو سال طول کشیده‌است. در هر صورت شهر در اثر محاصره دوم سقوط کرد.
پس از فتح شهر ، مواضع دفاعی آن نابود شده و ثروتش به غنیمت گرفته شد. همچنین پادشاهی عربایا نیز توسط شاهنشاه ایران منحل گردید. در سال ۳۶۳ ، امیانوس مارسلینوس در جریان جنگ‌های ایران و روم ، از این شهر گذر کرده و آن را « یک شهر قدیمی اما خالی از سکنه که سال‌هاست رها شده » توصیف کرده‌است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

رضاشاه پهلوی از دولت‌های خارجی درخواست کرد که بجای persia ،تنها «ایران...
1host2u.com 21/03/1935 تاریخ
نام کشورعجم آمده‌است. ا. «انیران» متضاد این واژه و به معنای ناایرانی و غیر زرتشتی است و ایرانی میتواند بمعنای مردمانی باشد که درمنطقه جغرافیایی ایران ...ادامه مطلب»

نبرد آوارایر - پیروزی یزدگرد دوم ساسانی ...
fa.wikipedia.org 26/05/451 تاریخ
نبرد آوارایر جنگی است که در دوم ژوئن (۱۲ خرداد) ۴۵۱ میلادی بین رزم‌آوران ساسانی و ارمنیان وفادار از یک سو و ارمنیان شورشی بر ضد یزدگرد دوم درگرفت. علت...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی قُباد دوم ساسانی ...
parseed.ir 25/02/628 تاریخ
قُباد دوم یا شیرویه یا کُواذ، بیست و پنجمین پادشاه ساسانی از ۲۴ فوریهٔ سال ۶۲۸ میلادی به مدت چند ماه سلطنت کرد. شیرویه پسر خسرو پرویز و مریم دختر موری...ادامه مطلب»

گذری بر تاریخچه جشن سپندارمذگان یا جشن زن ایرانی ...
seemorgh.com ۱۳۹۳/۰۱/۲۶ تاریخ
بیست و نهم بهمن ماه جشن 4000 ساله سنپدارمذگان یا جشن زن ایرانی... جشن سپندارمذگان طبق سالنامه زرتشتى، روز پنجم از ماه اسفند که روز اسفند نام دار...ادامه مطلب»


EOF