فتح نصیبین توسط ساسانیان

فتح نصیبین توسط ساسانیان ...
fa.wikipedia.org 15/12/237 تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #ارتش، #اردشیر، #اردشیر_بابکان، #ایران، #ایرانی، #بابکان، #ترکیه، #تلفات، #تیسفون، #ساسانی، #ساسانیان، #سلاح، #سوروس، #سوریه، #مرز، #مسلح، #نصیبین، #پ_ک_ک

در سال ۲۲۴ میلادی ، اردشیر بابکان شاهنشاهی اشکانیان را شکست داده و شاهنشاهی ساسانیان را جایگزین آن کرد. وی تقریباً بلافاصله پس از به قدرت رسیدن در تیسفون ، حمله به قلمرو روم را آغاز کرد. هنگامی که سوروس الکساندر در اوایل سال ۲۳۰ میلادی حمله گسترده‌ای را به امپراتوری ایران آغاز کرد ، نیروهای ایرانی به رومی‌ها تلفات سنگینی را وارد کردند. ساسانیان سپس در سال ۲۳۵ یا ۲۳۷ شهر رومی نصیبین را محاصره کردند و سرانجام آن را فتح کردند.
نُصَیبین (کردی:Nisêbîn) شهری قدیمی و مرزی در جنوب ترکیه است. این شهر در استان ماردین ترکیه واقع شده و ۸۴ هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر آنها کُردند. این شهر مکان روی دادن نبرد نصیبین بوده‌است.
شهر قامشلی که در آن طرف خط مرزی و در سوریه واقع شده در اصل ادامه شهر نصیبین است و این دو ، در اصل یک شهر (میراث دار شهر باستانی نصیبین) هستند که مرز از میانشان گذشته‌است. امروزه جمعیت قامشلی بیشتر از نصیبین شده‌است.این شهر بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ صحنه ی نبرد های شدید بین نیروهای مسلح ترکیه و اعضای گروه پ ک ک بود که باعث ویرانی گسترده در این شهر شد. اعضای پ ک ک درون ساختمان ها بمب کار میگذاشتند و به محض ورود نفراتی از ارتش به آن ساختمان, بمب را منفجر میکردند. به خاطر همین موضوع ارتش ترکیه مجبور میشد که از فاصله ی دور با سلاح های دوربرد ساختمان های این شهر را منفجر کند.در نهایت این درگیری با پیروزی ارتش ترکیه به پایان رسید و اعضای باقی مانده ی پ ک ک نیز خود را تسلیم ارتش ترکیه کردند.آنطور که مقامات ترکیه گفتند میخواهند این شهر را بهتر از وضع قبلیه این شهر بازسازی کنند که تا حد زیادی این کار انجام شده است.
سالشمار
۲۳۰ لشکر ساسانی به نواحی تحت حکمرانی امپراتوری روم در جزیره میانرودان یورش بردند و شهر نصیبین را محاصره کردند ولی نتوانستند این شهر را تسخیر کنند.
حدود ۲۳۷ تا ۲۳۸ اردشیر بابکان پادشاه ساسانی حملات جدیدتری علیه پادشاهی روم آغاز کرد و شهرهای نصیبین و حران را فتح نمود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

شهر گُندی شاپور در ایران، با یورش سپاه اعراب، سقوط کرد ...
fa.wikipedia.org 05/06/636 تاریخ
تسخیر جندی شاپور *** شاپور بزرگ سوار بر اسب، سنگ‌نگاره ساسانی خان‌تختی در زمان فتوحات سپاه اسلام، هنگام فتح این شهر مقاومت‌هایی صورت می‌گیرد. در ابتدا...ادامه مطلب»

نبرد قادسیه...
fa.wikipedia.org 16/11/636 تاریخ
نبرد قادسیه، نبردی است که در شوال سال ۱۵ هجری قمری برابر با نوامبر ۶۳۶ میلادی میان سپاه خلافت راشدین به فرماندهی سعد بن ابی وقاص و لشکر ایرانشهر به فر...ادامه مطلب»

حملات تروریستی داعش در تهران ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۶/۰۳/۱۷ تاریخ
حملات ۱۳۹۶ تهران به حملات تروریستی داعش به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم سید روح‌الله خمینی در ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ (۷ ژوئن ۲۰۱۷ میلادی) در تهران اشاره دار...ادامه مطلب»

تاجگذاری شاپور یکم، دومین شاهنشاه ساسانی ...
fa.wikipedia.org 12/04/240 تاریخ
شاپور یکم، دومین شاهنشاه ایران‌شهر از دودمان ساسانی بود که پس از مرگ پدرش اردشیر بابکان، مؤسس شاهنشاهی، در ۱۲ آوریل ۲۴۰ میلادی به فرمانروایی رسید. وی ...ادامه مطلب»


EOF