نبرد مؤته

نبرد مؤته ...
parseed.ir 03/09/629 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #ابی، #اردو، #جزیه، #خبر، #خدا، #سرباز، #سفیر، #سپاه، #شعار، #عرب، #فرمان، #قرآن، #مدینه، #هجری، #هراکلیوس، #ولید، #کودکان

نبرد مؤته یا سریه مؤته ، جنگی بود که در سال ۶۲۹ میلادی و در ۵ جمادی‌الاول سال هشتم هجری ، در نزدیکی دهکده مؤته ، بین مسلمانان عرب پیرو محمد (پیامبر اسلام) و ارتشی از امپراتوری روم شرقی درگرفت.
پیشینه
محمد در سال هفتم هجرت ، نامه‌ای به فرمان‌روای مرزی شام که از سوی امپراتور روم برگزیده می‌شد ، نوشت. وقتی سفیر محمد به دهکده مؤتة رسید ، مأموران مرزی او را دستگیر کردند و کشتند. خبر کشته شدن سفیر مدتی بعد به محمد رسید.
محمد در سال هشتم هجرت ، گروهی از آموزگاران قرآن را برای آموزش قرآن به سرزمین مؤته فرستاد. آموزگاران قرآن با مخالفت ناگهانی برخی از اهالی آن سرزمین روبه‌رو شدند و همه ایشان جز یک‌تن کشته شد. این خبر نیز به محمد رسید.
محمد برای گرفتن انتقام کشته شدگان ، سپاهی ۳۰۰۰ نفری گرد آورد و فرماندهی آن را به جعفر بن ابی طالب سپرد و گفت اگر جعفر کشته شود ، زید بن حارثه فرمانده سپاه خواهد بود و اگر او نیز کشته شود ، عبدالله بن رواحه فرمانده خواهد بود. در جریان نبرد هر سه نفر در روز نخست کشته شدند.
محمد سپاه را تا نقطه‌ای به نام ثنیةالوداع همراهی کرد.
نصیحت پیامبر اسلام به سپاهیان
چون سپاهیان قصد حرکت از مدینه کردند محمد برای آنها خطبه ایراد کرد و چند نکته را به آنها سفارش کرد:
ضمن توصیه به تقوی الهی ، از ایشان خواست تا در برخورد با مشرکان ، قبل از جنگ سه پیشنهاد بدهند:
آنها را به پذیرش اسلام دعوت کنید و اگر پذیرفتند از آنها بخواهید تا به مدینه هجرت کنند
اگر نپذیرفتند مهاجرت کنند و در سرزمین خود باقی ماندند ، برای آنها از فیء و غنائم سهمی نباشد مگر آنکه در کنار شما جهاد کنند.
اگر اسلام را نپذیرفتند ، به قبول جزیه دعوتشان کنید؛ و اگر نپذیرفتند و از راه خصامت با شما وارد شدند ، با استعانت از خدا با آنها بجنگید.
اگر به کسی امان دادید از سمت خودتان باشد و نه خدا و رسول خدا ، چرا که اگر امان آنها شکسته شد خدا و رسول خدا را تحقیر می‌کنید.
به افرادی که در صومعه‌ها زندگی می‌کنند آسیبی نرسانید.
معترض زنان و کودکان و پیرها نشوید.
هیچ درختی را قطع نکنید.
هیچ خانه‌ای را خراب نکنید.
رویدادهای نبرد
سپاه اسلام راه شام را پیش گرفت و در راه آگاه شدند که هراکلیوس ، پادشاه روم با ۱۰٬۰۰۰ سرباز در آن حدود اردو زده و حتی از قبیله‌های مرزنشین شام یاری گرفته‌ است. با کشته‌ شدن فرماندهان برگزیدهٔ پیامبر ، مردی به نام ثابت بن ارقم پرچم را برداشت؛ سپاهیان از او خواستند که فرماندهی را برعهده بگیرد اما او نپذیرفت. آن‌گاه خالد بن ولید که به تازگی اسلام آورده بود ، فرماندهی را پذیرفت. خالد پیش از آن فرمانده یک بخش سواره نظام ۵۰۰ نفری سپاه بود. در زمان فرماندهی خالد ، سه بخش سپاه از دست رفته بود و ۱۵۰۰ تن کشته شده بودند.
خالد ، در نیمه‌شب به جابه‌جایی نیروها پرداخت. وی دستور داد که مسلمانان نیمه‌شب به نقطه‌ای دور بروند و با دادن شعار به اردوگاه بازگردند. وی همچنین عده‌ای سواره‌نظام را به عقب فرستاد و سپس دستور داد که در بازگشت به قدری تند بروند که گرد و خاک به آسمان برسد. خالد خواسته بود تا از این راه دشمن ، گمان کند که نیروهای کمکی برای مسلمانان رسیده و نیروی آنان افزایش یافته‌است.
خالد به قدری پیش رفت که به فرمانده حارث بن ابی‌شمر رسید و آن مرد را که به نام ملک بن بلاوی خوانده می‌شد ، کشت.
سپاه اسلام ، به فرمان خالد عقب نشست. خالد ، توانست هزار تن از مسلمانان را به مدینه بازگرداند.
کشته شدگان سرشناس
جعفر بن ابی طالب
زید بن حارثه
مسعود بن أسود
وهب بن سعد
عبدالله بن رواحه
عباد بن قیس
حارث بن نعمان
سراقة بن عمرو
جابر بن عمرو
عمرو بن زید
عامر بن سعد
سوید بن عمرو
عبادة بن قیس
مسود بن سوید
هبار بن سفیان
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
نبرد قادسیه...
fa.wikipedia.org 16/11/636 تاریخ
نبرد قادسیه، نبردی است که در شوال سال ۱۵ هجری قمری برابر با نوامبر ۶۳۶ میلادی میان سپاه خلافت راشدین به فرماندهی سعد بن ابی وقاص و لشکر ایرانشهر به فر...ادامه مطلب»

قتل خلیفه عثمان توسط مجاهدین ...
parseed.ir 20/06/656 تاریخ
مجاهدین به خانهٔ عثمان حمله کردند و در خانه را آتش زند یکی از آن‌ها با غلاف شمشیر به سر عثمان ضربه زد، سپس با شمشیر عثمان را در تاریخ ۱۸ ذی‌الحجه سال ...ادامه مطلب»

محاصره تیسفون توسط خلفای راشدین ...
parseed.ir 03/03/637 تاریخ
جنگ تیسفون یا جنگ مداین (به عربی: معرکة طیسفون) (فتح المدائن) یکی از رشته جنگ‌های صدر اسلام که بین ارتش ایران و مسلمانان در خلال حمله اعراب به ایران، ...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی لطفعلی‌خان زند ...
parseed.ir 10/05/1789 تاریخ
لطفعلی‌خان زند (زادهٔ ۱۱۴۸ – درگذشته ۱۱۷۳ شمسی) یا لطفعلی‌شاه زند نهمین و آخرین فرمانروای زند بود که در میان سال‌های ۱۱۶۸ تا ۱۱۷۳ خورشیدی به مدت شش سا...ادامه مطلب»

تقابل علی و عایشه در نبرد جمل ...
fa.wikipedia.org 04/11/656 تاریخ
جنگ جمل یا نبرد جمل در جمادی‌الاولی یا جمادی الثانی سال ۳۶ هجری قمری بین عایشه، طلحه و زبیر از یک سو و علی، خلیفه وقت، از سوی دیگر رخ داد. این نبرد، ن...ادامه مطلب»


EOF