شوک دوم کرونا به اقتصاد چین

شوک دوم کرونا به اقتصاد چین...
entekhab.ir ۱۳۹۹/۰۱/۱۱ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Entekhab.ir، #اروپایی، #ایرنا، #بانک_مرکزی، #شهرها، #صادرات، #صنعتی، #قرنطینه، #مردم، #نوید، #هواپیمایی، #ویروس_کرونا، #چین، #چینی، #گمرک

اقتصاد چین که زیر ضربات سنگین شیوع کرونا بسختی نفس می کشد با بسته شدن بازارهای دیگر نقاط جهان بتدریج شوک دوم را نیز تجربه می کند.
به گزارش ایرنا پیش بینی می شد که اقتصاد چین پس از کنترل کرونا در وضعیت مساعدی قرار گیرد اما حالا در آن سوی مرزها نیز بازارها ، شرکت ها و موسسات تعطیل شده اند و مردم قرنطینه شده اند همین موضوع تقاضا برای کالاها را بشدت کاهش داده است.
بسته شدن بازارها ، قرنطینه شدن کشورها و تعطیلی خطوط هواپیمایی به این معنا است که کارخانه های تولیدی در چین حتی پس از شروع به کار نیز قادر به تولید فراوان کالا نخواهند بود زیرا خریداری برای آنها نیست.
نگرانی های روحی و روانی ، بسته شدن بازارهای کشورهای دیگر ، کاهش صادرات ، ورشکستگی و از دست رفتن فرصت های شغلی هر یک به تنهایی قادر است اقتصاد چین را در وضعیت بدتری نیز قرار دهد.
اگرچه بانک مرکزی چین می گوید هنوز درباره رکود اقتصادی سخن گفتن زود است اما طبیعتا آثار شیوع کرونا در کشورهای دیگر که بتدریج وارد روزهای اوج می شود دست از سر اقتصاد چین نیز برنخواهد داشت.
تا یک ماه قبل نگرانی چین این بود که کارخانه ها به دلیل شیوع کرونا نمی توانند تولید را به طور کامل از سربگیرند و تقاضای داخلی برای کالاها کم است اما وضعیت حالا وارد مرحله تازه ای شده است تقاضای داخلی و خارجی کاهش یافته است صادرکنندگان در چین باید با تبعات سنگین تری مواجه شوند و اقتصاد چین نیز همچون بسیاری از کشورهای دیگر بتدریج به نفس نفس افتاده است.
عبور از این مرحله بحرانی دستکم تا زمانی که کشورهای اروپایی و آمریکا به عنوان بزرگترین شرکای تجاری چین نتوانند کرونا را مهار کنند ، میسر نخواهد بود و وقتی خریداری برای کالاهای چینی نیست تولید آن نیز برای پرکردن انبارها کفایت می کند و صادر کنندگان باید در انتظار روزهای باشند که نوید بخش پایان تونل تاریکی است.
قرنطینه ، قفل شدن شهرها و درهای بخش های صنعتی و کارخانه ها که روزی چین دومین اقتصاد بزرگ دنیا را فلج کرده بود حالا دامن دیگر نقاط جهان را نیز گرفته است همه گیری که شامل کشورهای مختلف در سراسر جهان شده است به معنای موج سنگینی از فشارهای مضاعف بر اقتصاد چین است و این کشور اکنون روی این متمرکز شده است که با موج دوم کرونا چطور برخورد کند.
به نظر می رسد چین در این شرایط فعلا روی بخش داخلی متمرکز می شود و مردم را به تقاضا و مصرف بیشتر تشویق می کند تا اقتصاد از نفس افتاده خود را سرپا نگهدارد و همانطور که مقام های این کشور گفته اند کمک های بهداشتی و پزشکی خود را در اختیار دیگر نیز می گذارند تا برای مهار کرونا در زودترین زمان ممکن در دیگر کشورها نیز اقدامی صورت گیرد در غیر این صورت شوک دوم برای اقتصاد چین از شرایط اولیه شیوع سنگین ترخواهد بود.
« جسیون جونگ » از شرکت ریفانگ در چین که مشتریانی اروپایی دارد می گوید: ما با همه توان و امکانات وارد تولید شده ایم اما بازارها درهایشان بسته است صادرات ما به کجا خواهد رفت سوالی است که فعلا برای آن پاسخی نداریم.
او بشدت از این وضعیت ابراز نگرانی کرد و گفت: سفارش های تازه ای نداریم و اگر هم داشته باشیم مشتریان اروپایی و آمریکایی ما می خواهند پولشان را به اقساط و با شرایط پرداخت کنند.
وی گفت بحران اقتصادی سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ میلادی نیز شرایطی مشابه برای اقتصاد چین ایجاد کرد و ظاهرا داریم آن دوره را دوباره تجربه می کنیم.
اقتصاد چین کماکان وابستگی زیادی به صادرات دارد نزدیک به ۲۰ درصد از اقتصاد چین وابسته به صادرات است و داده های گمرک نشان می دهد که پیشتر در دو ماه اول سال جاری میلادی صادرات این کشور بیش از ۱۷ درصد کاهش یافته است.
اقتصاد چین در موج اول شیوع ویروس کرونا شوک نخست را متحمل شد و در شرایطی که تصور می شد از زیربارها فشارها رهایی می یابد با موج دوم همه گیری کرونا در دیگر نقاط جهان در حال تجربه شوک دوم است.
---اقتصاد چین که زیر ضربات سنگین شیوع کرونا بسختی نفس می کشد با بسته شدن بازارهای دیگر نقاط جهان بتدریج شوک دوم را نیز تجربه می کند. ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

«هواوی» اتهامات آمریکا را رد کرد ...
aftabnews.ir ۱۳۹۵/۰۳/۱۹ اینترنت-آی.تی
بزرگترین سازنده تلفن های هوشمند در جهان اعلام کرد که بر خلاف آنچه آمریکا مدعی شده، در خصوص ارسال و صادرات تجهیزات به سوریه و برخی کشورهای دیگر هیچ جرم...ادامه مطلب»

گشایش‌های تجارت خارجی ایران یک ماه و نیم پس از اجرای برجام آغاز بهار ت...
ion.ir ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ واردات-صادرات
یک ماه و نیم از آغاز اجرایی شدن برجام و فرو ریختن دیوار تحریم‌ها علیه ایران می‌گذرد، در این مدت بسیاری از کشورها از گسترش روابط اقتصادی خود با ایران ا...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

سخنگوی دولت : اولین سرمایه گذاری اروپایی ها در ایران با ۶ میلیارد دلا...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۸/۱۲ اخبار
سخنگوی دولت با اشاره به سرمایه گذاری مستقیم خارجی ۶ میلیارد دلاری در کشور توسط یک کشور اروپایی گفت:این شرکت برای احداث ۴ نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت ...ادامه مطلب»


EOF