نبرد ساروس

نبرد ساروس...
1host2u.com 03/04/625 تاریخ

کلیدواژه ها:#آسیای_میانه، #ارتش، #ایران، #ساسانی، #سپهبد، #شهربراز، #فرمان، #قسطنطنیه، #میانه، #هراکلیوس، #پارسی

نبرد ساروس نبردی بود که در آوریل ۶۲۵ بین امپراتوری روم شرقی (بیزانس) به فرماندهی هراکلیوس و شاهنشاهی ساسانی به فرماندهی سپهبد شهربراز درگرفت. ارتش بیزانس پس از یکسری مانور ، تحت فرمان هراکلیوس ، که در سال قبل از آن به ایران حمله کرده بود ، ارتش شهربراز که به سمت قسطنطنیه ، پایخت روم در حال پیشروی بود تا به همراه آوارها شهر را در محاصره بگیرد ، گیر انداخت. این جنگ با پیروزی ناچیزی برای بیزانسی‌ها به پایان رسید ، اما شهربراز به خوبی پس کشید و توانست پیشروی خود را از آسیای میانه به سوی قسطنطنیه ادامه دهد.

شَهرْبَراز (به پارسی میانه: ...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نبرد تیسفون ...
parseed.ir 29/05/363 تاریخ
نبرد تیسفون، نبردی میان امپراتوری ایران ساسانی و امپراتوری روم است که در سال ۳۶۳ میلادی در تیسفون و سپس سامرا رخ داده‌است. این نبرد از آن باب سرنوشت‌س...ادامه مطلب»

لشکرکشی هراکلیوس علیه ایران ...
1host2u.com 04/04/622 تاریخ
نبرد ایسوس بخشی از جنگ‌های ایران و روم بود که در زمان ساسانیان روی داد. *** نبرد بین دو ارتش هراکلیوس و خسرو دوم، نقاشی از پیرو دلا فرانچسکا. جنگ‌های...ادامه مطلب»

نبرد قادسیه...
fa.wikipedia.org 16/11/636 تاریخ
نبرد قادسیه، نبردی است که در شوال سال ۱۵ هجری قمری برابر با نوامبر ۶۳۶ میلادی میان سپاه خلافت راشدین به فرماندهی سعد بن ابی وقاص و لشکر ایرانشهر به فر...ادامه مطلب»

سنگ‌نگارۀ سرپل ذهاب، نماد سُستی باستان‌شناس ایرانی! - ایران آینده...
irane-ayandeh.blogsky.com ۱۳۹۴/۰۱/۳۰ تاریخ
سورنا فیروزی سلسله مقالات تاریخ ماد کهن و دودمان آسووا - 2 https://www.balatarin.com/permlink/2015/4/18/3848105 انوبانی‌نی یکی از فرمانروایانی است که ...ادامه مطلب»


EOF