نبرد ساروس

نبرد ساروس...
1host2u.com 03/04/625 تاریخ

کلیدواژه ها:#آسیای_میانه، #ارتش، #ایران، #ساسانی، #سپهبد، #شهربراز، #فرمان، #قسطنطنیه، #میانه، #هراکلیوس، #پارسی

نبرد ساروس نبردی بود که در آوریل ۶۲۵ بین امپراتوری روم شرقی (بیزانس) به فرماندهی هراکلیوس و شاهنشاهی ساسانی به فرماندهی سپهبد شهربراز درگرفت. ارتش بیزانس پس از یکسری مانور ، تحت فرمان هراکلیوس ، که در سال قبل از آن به ایران حمله کرده بود ، ارتش شهربراز که به سمت قسطنطنیه ، پایخت روم در حال پیشروی بود تا به همراه آوارها شهر را در محاصره بگیرد ، گیر انداخت. این جنگ با پیروزی ناچیزی برای بیزانسی‌ها به پایان رسید ، اما شهربراز به خوبی پس کشید و توانست پیشروی خود را از آسیای میانه به سوی قسطنطنیه ادامه دهد.

شَهرْبَراز (به پارسی میانه: ...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نبرد تیسفون ...
parseed.ir 29/05/363 تاریخ
نبرد تیسفون، نبردی میان امپراتوری ایران ساسانی و امپراتوری روم است که در سال ۳۶۳ میلادی در تیسفون و سپس سامرا رخ داده‌است. این نبرد از آن باب سرنوشت‌س...ادامه مطلب»

رضاشاه پهلوی از دولت‌های خارجی درخواست کرد که بجای persia ،تنها «ایران...
1host2u.com 21/03/1935 تاریخ
نام کشورعجم آمده‌است. ا. «انیران» متضاد این واژه و به معنای ناایرانی و غیر زرتشتی است و ایرانی میتواند بمعنای مردمانی باشد که درمنطقه جغرافیایی ایران ...ادامه مطلب»

نبرد ملازگرد ...
parseed.ir 26/08/1071 تاریخ
نبرد ملازگرد یکی از تأثیرگذارترین نبردهای تاریخ جهان و منطقه، در ۲۶ اوت ۱۰۷۱ میلادی در نزدیکی شهر ملازگرد میان سلطنت سلجوقی به فرماندهی آلب ارسلان، و ...ادامه مطلب»

لشکرکشی هراکلیوس علیه ایران ...
1host2u.com 04/04/622 تاریخ
نبرد ایسوس بخشی از جنگ‌های ایران و روم بود که در زمان ساسانیان روی داد. *** نبرد بین دو ارتش هراکلیوس و خسرو دوم، نقاشی از پیرو دلا فرانچسکا. جنگ‌های...ادامه مطلب»


EOF