تشکیل دولت خودمختار خراسان

تشکیل دولت خودمختار خراسان ...
parseed.ir 02/04/1921 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #آلمان، #استان_خراسان، #استان_خراسان_رضوی، #استقلال، #ایران، #ایرانی، #بجنورد، #بلوچستان، #بیرجند، #تاریخ، #تربت_حیدریه، #تلفات، #تهران، #حکومت، #حیدریه، #خان، #خبر، #خراسان، #خراسان_جنوبی، #خراسان_رضوی، #خراسان_شمالی، #دولت، #سیستان، #سیستان_و_بلوچستان، #شاهرود، #طبس، #فرمانده_کل، #فروردین، #قتل، #قوام، #قوام_السلطنه، #قوچان، #قیام، #مشهد، #مشیرالدوله، #نخست_وزیر، #نظامی، #نیشابور، #وزیر، #پایتخت، #کلنل، #کلنل_محمدتقی_خان_پسیان، #کلنل_پسیان، #کودتا، #گلستان

دولت خودمختار خراسان یک دولت نظامی در محدوده کشور ایران بود.[نیازمند منبع]
تاریخ تأسیس این دولت به‌طور رسمی در ۲ آوریل ، ۱۹۲۱میلادی است. با این حال این دولت چندماه بعد در تاریخ ۶ اکتبر ۱۹۲۱ سقوط کرد. این دولت منطقه‌ای در محدوده‌ای ۳۸۸ ، ۳۳۲ کیلومتر مربع به پایتختی مشهد بود.[نیازمند منبع]
اطلاعات دولت
سال تأسیس و استقلال : ۲ آوریل ۱۹۲۱میلادی
سقوط و انحلال:۶ اکتبر ۱۹۲۱ میلادی
پایتخت:مشهد
شهرهای بزرگ تحت نظر :نیشابور ، قوچان ، بجنورد ، سبزوار ، تربت حیدریه ، فردوس ، تربت جام ، طبس ، بیرجند
نوع حکومت :دولت نظامی ملی‌گرای سکولار
مساحت:۳۸۸٬۳۳۲ کیلومتر مربع شامل استانهای کنونی ایران : استان خراسان رضوی خراسان شمالی خراسان جنوبی گلستان و بخش‌هایی از سیستان و بلوچستان
https://amordadnews.com/27810 /
13 فروردین‌ماه در سال ۱۹۲۱ میلادی (۱۳۰۰ خورشیدی) کلنل محمدتقی خان پسیان فرمانده ژاندارمری خراسان حکومت شبه خودمختار جمهوری خراسان را تشکیل داده ، اما مدت کوتاهی بعد توسط قوام‌السلطنه سرکوب و کشته شد.
محمدتقی خان پسیان (زاده ۱۲۷۰ ورزقان – درگذشته ۹ مهر ۱۳۰۰ قوچان) نامور به کلنل محمدتقی خان پسیان از نظامیان اواخر دوره‌ی قاجاریه و اولین ایرانی بود که دوره آموزش خلبانی دید.
کلنل محمدتقی خان پسیان پس از اقامت شش ساله در آلمان و بازگشت به ایران از جانب دولت مشیرالدوله به فرماندهی ژاندارمری خراسان منصوب شد. به هنگام کودتای سید ضیاء ، قوام‌السلطنه والی خراسان بود و کلنل پسیان فرماندهی ژاندارمری این استان را برعهده داشت‌. پس از کودتا ، خبر رسید که قوام درصدد انجام اقداماتی علیه سید ضیاء است‌. سید ضیاء نیز مخفیانه به پسیان دستور داد تا او را دستگیر و روانه تهران کند. کلنل پسیان که از ماهیت نخست وزیر کودتا مطلع نبود و از طرفی قوام را عنصری ضدمردمی می‌شناخت ، دستور دولت را اطاعت کرده و 13 فروردین 1300 قوام و عده‌ای از مسوولان شهر را دستگیر و تحت الحفظ روانه تهران کرد. دوماه پس از این واقعه ، کابینه سه ماهه سیدضیأ سقوط کرد و قوام که در زندان بود آزاد و مأمور تشکیل کابینه شد. پس از سقوط حکومت سید ضیاءالدین ، قوام السلطنه به ریاست الوزرایی دست یافت و کلنل پسیان را که از مدتی قبل به کفالت خراسان رسیده بود از این مقام برکنار کرد. ولی پسیان کفیل جدید ایالت را از کار بر کنار نمود و خود شخصاً استانداری را بر عهده گرفت. در این میان ، فرمانده کل ژاندارمری ایران ، مأمور رسیدگی به کار کلنل پسیان شد و به اتفاق عده‏ای از افسران ، عازم مشهد گردید. ولی کلنل دستور داد تمام آنها را در شاهرود بازداشت و به مرکز اعزام دارند. با این اقدام ، برای حکومت مرکزی مسلّم شد که او علیه دولت قیام کرده است و حاضر به اجرای دستورات نیست. قوام السلطنه به رؤسای ایلات متوسل شد و درخواست کمک نمود تا کلنل را دستگیر کنند. قوایی از طرف ایلات جمع‏آوری و به سمت مشهد حرکت داده شد. کلنل برای دفع خطر ، به استقبال آنها رفت و در نزدیکی قوچان جنگ سختی بین طرفین درگرفت. پس از چندی زد و خورد و وارد آمدن تلفات سنگین به دو طرف ، مهمّات قوای کلنل تمام شد و خود در دهم مهر 1300ش به قتل رسید. در این هنگام ، بیش از سی سال از زندگانی وی نگذشته بود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

اشغال ایران در جنگ جهانی دوم ...
1host2u.com 25/08/1941 تاریخ
پس از آغاز جنگ جهانی دوم در ۹ شهریور ۱۳۱۸ (۱ سپتامبر ۱۹۳۹)، ایران بی‌طرفی خود را اعلام کرد، اما به دلیل گستردگی مرز ایران با اتحاد جماهیر شوروی و درگی...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»

سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت...
farsnews.com 21/11/1935 تاریخ
سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت میرزا حسن‌خان پیرنیا مشهور به مشیرالدوله نماینده پیشین مجلس شورای ملی و رییس‌الوزرای چند دورۀ ایران، ۲۹ آ...ادامه مطلب»

بلواي نان در دسامبر ١٩٤٢ / آذر ١٣٢١ در تهران ...
parseed.ir 08/12/1942 تاریخ
شورش نان اشاره به خیزش و اعتراض مردم تهران نسبت به قحطی مرگباری است که ۱۷ آذر سال ۱۳۲۱ نقطه اوج آن بود. گروهی از مردم به مجلس شورای ملی ریختند و تنی چ...ادامه مطلب»


EOF