نبرد فراض

نبرد فراض ...
parseed.ir 02/01/634 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #ایران، #ایرانی، #حیره، #رمضان، #طبری، #عراق، #عرب، #فرات، #مسیحیان، #مویر، #هجری، #ولید، #پارسی، #پارسیان

جنگ فراض (به عربی: موقعة الفراض) یکی از رشته جنگ‌های صدر اسلام است که بین ایران و اعراب به وقوع پیوسته‌است ، گفته می‌شود که این جنگ در ماه ذوالقعده سال ۱۲ هجری قمری برابر ۶۳۴ میلادی به فرماندهی خالد بن ولید رخ داده‌است. خالد در ماه رمضان به سوی ناحیهٔ شام و عراق و « جزیره » حرکت کرد ، رومیان از این تحرک خالد و ورود وی به « الفراض » باخبر شدند ، خشمگین شدند ، رومی‌ها از همسایگان پارسی خود درخواست کمک نمودند ، همچنین مسیحیان اعراب « تغلب » و « ایاد » و « نمر » به یاری رومی‌ها شتافتند ، و در ساحل رود فرات گرد آمدند ، قشون روم و پارس وهمپیمان‌های شان از اعراب به خالد پیغام دادند که برای جنگ دو راه پیش رو دارد یا اینکه از رودخانه فرات عبور کند و به سوی آن‌ها رود ، یا اینکه اجازه دهند که لشکریان پارسیان به سوی آن‌ها عبور کنند ، در اینجا جنگی خونینی مابین قوای رومی‌ها و سپاهیان ایرانی واعراب که به رومیان کمک می‌کردند از یک طرف ، و خالد بن ولید از طرف دیگر درگرفت که باز مسلمانان فاتح شدند.
در مورد این جنگ طبری می‌نویسد: کشته شدگان پارسیان و رومیان از صد هزار نفر تجاوز کرده‌است ، خالد پس از جنگ ۱۵ روز در « فراض » ماند ، در ۲۵ ذی القعده به طرف حیره حرکت کرد.
اما « مستر مویر » در کتاب (الخلافه) چاپ ۱۹۴۲ هنگام ذکر نبرد فراض در صفحهٔ ۶۱ عدد کشته شدگان رد می‌کند ، و می‌گوید که این شمار عدد قابل تصدیق نیست ، گرچه تعداد قشون پارسیان و رومیان ومسیحیان اعراب زیاد بودند ، بعضی مؤرخین عرب نوشته‌اند که پارسیان و رومیان با جیشی بزرگ با خالد وارد جنگ شدند ، اما هیچ‌کدام از آنان عدد افراد این جیش را ذکر نکرده أند. اما نوشته‌اند که قوای دشمن از ۳ جیش تشکیل می‌شده است: جیش پارسیان ، رومیان و اعراب مسیحیان. لذا گفته‌اند که تعداد کشته شدگان زیاد بوده‌است. بنا براین طبری نوشته‌است که تعداد کشته شدگان از ۱۰۰ هزار نفر تجاوز کرده بوده‌است. در این باره قعقاع بن عمرو در مورد پیروزی مسلمانان در (موقعهٔ الفراض) سروده أست:
لَقیَنا بالفراض جُمُوع روم وَفُرس غَمها طُول اَلسَلام
بدنا جَمعُهُم لَمَا اَلتَقیَنا وبیتنا بجمع بَنی رزام
فَما فتئت جُنود السلم حَتی رَأینا اَلقَومُ کَالغَنم السوام
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نبرد قادسیه...
fa.wikipedia.org 16/11/636 تاریخ
نبرد قادسیه، نبردی است که در شوال سال ۱۵ هجری قمری برابر با نوامبر ۶۳۶ میلادی میان سپاه خلافت راشدین به فرماندهی سعد بن ابی وقاص و لشکر ایرانشهر به فر...ادامه مطلب»

نبرد الیس بین سردار ایرانی بهمن جاپان و خالد بن ولید ...
fa.wikipedia.org 24/04/633 تاریخ
جنگ اُلیس (به انگلیسی: Battle of Ullais) این جنگ به نهر الدم نیز مشهور است. در ماه صفر (در صحت این تاریخ جای تردید است) سال دوازدهم هجری ۶۳۳ میلادی و ...ادامه مطلب»

پیروزی ایرانیان در نبرد پل ...
1host2u.com 20/10/634 تاریخ
جنگ پل یا جنگ جسر به یکی از رشته جنگ‌های صدر اسلام که بین ایران و اعراب به وقوع پیوست، گفته‌می‌شود. وقوع این جنگ در سال ۶۳۴ میلادی بوده‌است. پیشینه جن...ادامه مطلب»

شکست شیرزاد در نبرد انبار ...
fa.wikipedia.org 25/12/633 تاریخ
جنگ انبار یا ذات العیون، یکی از جنگ‌های منجر به اشغال ایران توسط اعراب است که در دوران خلافت ابوبکر و در ماه دسامبر ۶۳۳ میلادی به وقوع پیوسته‌است. این...ادامه مطلب»


EOF