کروناویروس بمثابه بدیل جنگ جهانی

کروناویروس بمثابه بدیل جنگ جهانی ...
gozareshgar.com ۱۳۹۹/۰۱/۱۵ سیاست

کلیدواژه ها:#Gozareshgar.com، #آستانه، #آسیا، #آلمان، #اروپا، #اروپایی، #افسردگی، #انگلیس، #انگلیسی، #ایالات_متحده، #ایتالیا، #بازار، #بازار_بورس_نیویورک، #بازاری، #بخش_خصوصی، #بدون_سلاح_اتمی، #بزرگنمایی، #تاریخ، #تزاری، #جنگ_جهانی_اول، #جنگ_جهانی_دوم، #جنگ_سرد، #جهانی، #حاکمیت، #دلار، #دولت، #رشد_اقتصادی، #روزولت، #روسیه، #سازمان_ملل، #سازمان_ملل_متحد، #سرد، #سلاح، #سپتامبر، #شوروی، #صنعتی، #غربی، #فرانسه، #فروردین، #قانونی، #لاتین، #مارکس، #محور، #مردم، #ملل_متحد، #نظامی، #نمایندگان، #نیویورک، #هیتلر، #وضعیت_اضطراری، #پیشین، #چهارچوب، #چین، #کشتار_جمعی، #کلاسیک، #کنون

تأملاتی در مورد چرخه ویروسی- اقتصادی
والنتین کاتاسانوف
(VALENTIN KATASONOV)
پروفسور ، دکتر علم اقتصاد ، مدیر مرکز مطالعات اقتصادی « شاراپوف » روسیه ،
مشاور اقتصادی اسبق دبیر کل سازمان ملل متحد ، پژوهشگر مسائل پشت صحنه
مترجم: ا. م. شیری
٩٠ سال پیش ، در ماه اکتبر سال ١٩٢٩ ، با ایجاد وحشت در بازار بورس نیویورک بحران جهانی اقتصاد آغاز گردید. تا پایان سال ، وحشت از دایره بازار بورس نیویورک بسیار فراتر رفت. مؤسسات متوقف شدند ، دهها و صدها هزار کارگر اخراج گردید ، کمپانی­های آمریکایی نه فقط کوچک ، حتی عظیم ورشکست شدند...
تا سال ١٩٣٠ بحران اقتصادی سراسر اروپا ، آمریکای لاتین ، آسیا را درنوردید و جهانی شد. افت تولید (رکود) تا سال ١٩٣٣ ادامه یافت. درآمد ملی آمریکا از ٨٧ و ٨ دهم میلیارد دلار در سال ١٩٢٩ تا ۴٠ و ٢ دهم میلیارد در سال ١٩٣٣ کاهش یافت. بیش از ١٣۵ هزار شرکت تجاری ، صنعتی و مالی سقوط کرد. در مدت سه سال بحران تقریبا نیمی از بانک­های آمریکا ورشکست شدند.
سپس سقوط متوقف گردید و دوره رکود آغار شد. حاکمیت­ها در کشورهای مختلف تلاش­های گسترده­ای را برای خروج از باتلاق رکود بعمل آوردند. ایده­های اقتصادی جان مینارد کینز ، اقتصاددان انگلیسی ، که از مداخله دولت در زندگی حمایت می­کرد ، محبوبیت یافت. علت اصلی بروز بحران را کینز از یک سو ، در عدم تعادل بین تولید کالاها و خدمات و از سوی دیگر ، در محدودیت قدرت تقاضای جمعیت می­دانست. قبل از کینز در دهه ۶٠ قرن ١٩ کارل مارکس در کتاب « سرمایه » نوشت ، که معتقد بود این تضاد در چهارچوب شیوه تولید سرمایه­داری قابل حل نیست. کینز اینگونه تصور نمی­کرد ، او پیشنهاد می­کرد دولت باید کسری تقاضای جمعیت را با خرید کالاها به حساب بودجه دولتی و دادن سفارشات جبران نماید. سفارشات نظامی و هزینه­های نظامی دولت ، بنا به عقیده کینز ، برای جبران کسری تقاضای جمعیت کاملا مناسب بود. اقتصاددان انگلیسی اعتقاد داشت بخاطر افزایش مخارج دولت ، می­توان تا جایی پیش رفت که دولت با مشکل کسری بودجه مواجه شود و برای تأمین آن به روش استقراض دولتی و افزایش بدهی­های حاکمیتی دست بزند. در باره همه این­ها می­توان به کتاب معروف کینز « نظریه عمومی اشتغال ، بهره و پول » رجوع کرد.
در غرب سعی کردند برای برون رفت از وضعیت سنگین بحران اقتصادی از نسخه کینز بهره ببرند. ایده­های اقتصاددان انگلیسی را حاکمیت آمریکا بطور مداوم اجرا کرد. تحقق عملی آنها پس از ورود فرانکلین روزولت به کاخ سفید در سال ١٩٣٣ با « مشی جدید » او آغاز و باعث تسهیل اوضاع اجتماعی- اقتصادی کشور گردید. به حساب پول­های دولتی برنامه­های اجتماعی اجرا شد (ساخت جاده­ها ، احیای اراضی ، حفر کانال­ها ، جنگل­کاری و اشکال دیگر فعالیت­های کاری بی­نیاز از تخصص ویژه کارکنان). اجرای این برنامه باعت ایجاد اشتغال و تأمین حداقل معیشت میلیون­ها مردم عادی آمریکا گردید ، اما کماکان نتوانست موجب خروج آمریکا از حالت رکود بشود. حاکمیت حتی نتوانست بر فقر غلبه نماید. آمریکایی­ها اذعان می­کنند ، که در سال­های بحران و رکود در اثر گرسنگی ، بر اساس ارزیابی­های مختلف ، ۵-۶ میلیون نفر آمریکایی کشته شد. در اروپا نیز رکود ادامه یافت و جمعیت فقیرتر شد.
فقط دو کشور اتحاد شوروی و آلمان استثناء بودند. اتحاد شوروی در نتیجه صنعتی کردن در سال­های ١٩٣٠ بطور مستمر توسعه می­یافت و برتری الگوی سوسیالیستی اقتصاد را به همه جهان ثابت می­کرد. آلمان که در ابتدا همراه با سایر کشورهای اروپایی از رکود اقتصادی رنج می­برد ، پس از به قدرت رسیدن هیتلر در سال ١٩٣٣ شروع به توسعه پویا کرد؛ « معجزه اقتصادی » در کشور روی داد ، اما آلمان را که برای هجوم به شرق ، علیه اتحاد شوری آماده می­شد ، بانکداران آمریکایی و تا حدودی انگلیسی با پول اشباع می­کردند.
روش­های کینزی موجب خلق معجزه نشدند. همه الگوهای اقتصادی موجود تا آن زمان شانس ادامه حیات نداشتند. این برای غرب ، بویژه در متن توسعه اقتصادی پایدار اتحاد شوروی وحشتناک بود. چنین تباین در پویایی اقتصادی اتحاد شوروی و کشورهای سرمایه­داری احتمال داشت به پیروزی قطعی سوسیالیسم در کل جهان منجر شود. این اختلاف دوایر حاکم غرب را ناگزیز به سوی این ایده سوق داد ، که جنگ ، بویژه جنگ بزرگ- جنگ جهانی ، یگانه راه برون رفت از رکود اقتصادی مزمن می­تواند باشد.
در مثال جنگ جهانی اول ایالات متحده آمریکا فهمید ، که مناقشات مسلحانه جهانی می­توانند وضعیت اقتصادی کشور را بطور جدی تغییر دهند. ایالات متحده آمریکا در آستانه جنگ جهانی اول بزرگترین کشور بدهکار بین­المللی در جهان بود (روسیه تزاری از لحاظ بدهی بخش خصوصی اقتصاد؛ از لحاظ بدهی دولتی در جایگاه نخست قرار داشت). اما در پایان جنگ جهانی اول آمریکا به بزرگترین وام دهنده و دلار آمریکا همراه با پوند انگلیس به ارز جهانی تبدیل گردید.
ایالات متحده آمریکا ، انگل­ستان ، فرانسه ، آلمان ، ایتالیا و سایر کشورهای پیشرو سرمایه­داری برای شروع جنگ جهانی دوم تدارک می­دیدند. تصور می­کردند ، که جنگ موجب لغو همه بدهی­ها می­شود ، عدم تعادل در اقتصاد از بین می­رود ، توسعه سریع با طراز صفر اقتصادهای ملی آغاز می­گردد. کشورهای بدهکار آرزو می­کردند ، که پیروز ­شوند یا حتی وام د­هندگان خود را نابود کنند. اما کشورهای وام دهنده آرزوی تسلط بر بازارها ، ذخایر طبیعی کشورهای بدهکار و اخذ میلیاردها غرامت از کشورهای شکست خورده را در سر می­پروراندند. در داخل کشورهای درگیر جنگ برای قواعد معمول اقتصاد بازار مهلت قانونی وضع شد ، دولت با دست آهنین خود ، عدم تعادل انباشته را (الزامات و تعهدات را) ، به بهانه زمان جنگ از بین برد. جنگ ، قوی­ترین استدلال دولت بود برای برقراری نظم آهنین در اقتصاد سرمایه­داری بکمک روش­های فرماندهی- اداری. هر نوع کینزیانیسم در این امر ناتوان است. و اول سپتامبر سال ١٩٣٩ جنگ جهانی دوم شروع شد و به ابزار خروج سرمایه­داری جهانی از رکود خطرناک طولانی مدت بدل گردید.
نگاهی به قرن بیست و یکم می­افکنیم. در سال­های ٢٠٠٧- ٢٠٠٩ جهان با بحران مالی- اقتصادی سراسری مواجه ­شد. این بحران به لغو همه عدم تعادل انباشته اقتصادی منجر نگردید. پس از پایان مرحله حاد (رکود اقتصادی) در سال ٢٠٠٩ ، دوره افسردگی (کسادی) شروع شد ، که می­بایست بدنبال آن دوره رونق آغاز شود. یکی یک سال ، دیگری ، سه سال در انتظار رونق نشست ، اما از رونق خبری نشد. اینک سال ٢٠٢٠ است ، اما هنوز هم از رونق خبری نیست.
مقایسه کنید: در سالهای ١٩٣٠ رکود اقتصادی از سال ١٩٣٣ تا ١٩٣٩ ، شش سال ادامه یافت. پوسیدگی دردناک با شروع جنگ قطع شد. رکود اقتصادی پس از بحران سالهای ٢٠٠٧- ٢٠٠٩ تا کنون ١١ سال است که ادامه دارد. ماندگاری پوسیدگی دردناک ، تقریبا دو برابر شده است. به یک معنا ، وضعیت موجد رکود اقتصادی در غرب در قرن ٢١ بسیار بهتر از سالهای ١٩٣٠ است. چرا که نه اتحاد شوروی وجود دارد و نه توسعه پویای اقتصاد آن. رقیب شورایی غرب نابود گردید ، اما چین با آهنگ رشد اقتصادی سریع وجود دارد. پویایی اقتصاد چین در سه دهه اخیر را می­توان مرحله صعود نامید. چنین صعود طولانی را هیچ یک از کشور غربی در تمام تاریخ سرمایه­داری تجربه نکرده است.
البته ، ایده آغاز جنگ بزرگ و غلبه بر تناقضات منفور شیوه تولید سرمایه­داری بواسطه آن ، بارها به ذهن مقامات دوایر حاکم غرب خطور کرده است.
ایده آغاز جنگ بزرگ و غلبه بر تناقضات نفرت­انگیز شیوه تولید سرمایه داری بار دیگر به ذهن نمایندگان محافل حاکم غربی رسید. این ، یک فکر بسیار وسوسه­انگیز ، اما ، بسیار مهلک است. زیرا ، دو جنگ پیشین بدون سلاح اتمی و دیگر تسلیحات کشتار جمعی روی داد. در جنگ جهانی سوم بناگزیر تسلیحات کشتار جمعی استفاده خواهد شد. جنگ جهانی سوم برای این که بتواند عدم تعادل در اقتصاد سرمایه­داری را بطور معجزه­آسا از میان بردارد و آن را احیا نموده ، وضعیت موجود نخبگان حاکم را حفظ کند ، به جایگزین نیاز داشت.
جنگ سرد که امروز ترجیح می­دهند جنگ ترکیبی بنامند ، می­تواند بدیل جنگ گرم باشد. این جنگ برای مبارزه با رقبا به ابزارهایی مانند فشارهای مالی ، تجاری- اقتصادی ، روانی ، اطلاعاتی ، سلاح سایبری و روش­های ویژه سازمانهای امنیتی نیاز دارد ، اما همه اینها به حاکمان اختیار گذار از روش­های بازاری مدیریت اقتصاد به شیوه فرماندهی- اداری را نمی­دهد. اما فقط بکمک روش­های فرماندهی- اداری می­توان بر عدم تعادل انباشته در اقتصاد غلبه کرد.
... و اینجا بود که کروناویروس پدید آمد. حاکمان با بزرگنمایی خطر آن ، فضای رعب و وحشت در جامعه ایجاد کردند. با بهره­گیری از فضای رعب و وحشت ، مقامات حاکم اختیار نامحدود کسب می­کنند تا به دخالت در امور اقتصادی بپردازند. این روش­ با اصول « متمدن » سرمایه­داری در تضاد قرار می­گیرد ، ولی ، بطوری که می­گویند ، مدیریت فرماندهی- اداری ابدی نخواهد بود. همینکه عدم تعادل اقتصادی اصلاح شود ، همه چیز به محور خود بازمی­گردد: روش­های مدیریت بازاری دو باره برقرار می­شود ، سرمایه­­داری « متمدن » دو باره احیا می­گردد و سپس ، تحرک آن به شروع رشد اقتصادی منجر می­شود...
کارشناسان معتقدند ، که رژیم « وضعیت اضطراری اقتصاد » تا پایان سال ، حداکثر تا اواسط سال آینده ادامه خواهد یافت. « جنگ ویروسی » رعدآسا و ظفرمند خواهد بود. در این مدت ورشکستگی انبوه روی خواهد داد ، بدهی­ها و مطالبات بمبالغ چندین تریلیون دلار حذف خواهد شد. حباب­های بزرگ تصنعی در بازارهای بورس و دیگر مراکز مالی ، و همچنین ، در بازارهای کالاها و اموال غیرمنقول پدیدار خواهد گشت. سرمایه­گذاری شرکت­ها تریلیون­ها دلار سقوط خواهد کرد. اقتصاد دو باره « نفس » خواهد کشید ، تحرک منتج به رشد طولانی مدت آغاز خواهد شد.
تأکید می­کنم: « جنگ ویروسی » آن وقت که آمار پزشکی کاهش محسوس تعداد مبتلایان و فوتی­های ناشی از کروناویروس را نشان دهد ، پایان نخواهد یافت ، بلکه ، زمانی به پایان خواهد رسید ، که بازارهای بورس و دیگر بازارها تا قعر پائین بروند. در این لحظه اربابان پول دارایی­های از ارزش افتاده را خواهند خرید و به سطح جدید کنترل بر اقتصاد جهان دست خواهند یافت. صاحبان پول بجای اپیدمی­لوژیست­ها در باره پایان « جنگ ویروسی » تصمیم خواهند گرفت.
پس از این ، رشد اقتصادی آغاز می­شود. زمانی که رشد به آخر برسد ، رکود اقتصادی از نو شروع می­شود و آن وقت دوایر حاکم غرب به فکر ویروس دیگری می­افتند و باز هم نمایش « مبارزه با اپیدمی » به تماشا گذاشته می­شود. چنین است اصول جدید چرخه اقتصادی. بدرستی می­توان آن را دوره اقتصاد ویروسی نامید.
برای صاحبان پول که اپیدمی کنونی را سازماندهی کرده­اند ، چرخه بی­پایان توسعه اقتصادی لازم نیست. همانقدر که آنها احتیاج ندارند ، برای سرمایه­داران نیز لازم نیست. آنها به هدف نهایی ، به اعمال قدرت در سراسر جهان علاقمندند. آنها آرزوی برقراری نظم جهانی جدید ، بدون وجود دولت­های ملی و تثبیت دولت جهانی را در سر می­پرورانند. این نظم ، دیگر هیچ وجه مشترکی با سرمایه­داری کلاسیک نخواهد داشت. آن را می­توان نظام برده­داری نوین یا فئودالی جدید نامید.
شروع جنگ ویروسی برنامه نخبگان جهانی را برملا ساخت ، عوامل آن را مشخص نمود ، بسیاری از اسرار فعالیت­های مخفی آن را فاش کرد. بیماری واگیر ، میلیونها انسان را در جهان به اندیشه در این باره واداشت ، که پروژه نظم نوین جهانی ، یعنی انبوه تخیلات نظریه­پردازان توطئه. نتیجه آن ، آمادگی میلیونی بشریت جهان برای مبارزه (و آماده هستند) ، نه با کرونا ویروس ، بگذار هیأت­های پزشکی و دیگر متخصصان به این امر مشغول شوند ، بل­که با اربابان پول خواهد بود.
منابع:
https://www.fondsk.ru/news/2020/03/24/koronavirus-kak-zamenitel-mirovoj-vojny-50431.html
https://eb1384.wordpress.com/2020/04/02 /
١۴ فروردین- حمل ١٣٩٩
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»


EOF