دیرپاترین نخست‌وزیری که پیش از اعدام کشته شد

دیرپاترین نخست‌وزیری که پیش از اعدام کشته شد ...
p.dw.com ۱۳۵۸/۰۱/۱۸ تاریخ

کلیدواژه ها:#P.dw.com، #اسلامی، #اشغال، #امیرعباس_هویدا، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #انگلیسی، #ایران، #بروکسل، #برکلی، #بلژیک، #بهمن، #بیروت، #تاریخ، #تاریخ_ایران، #تهران، #جنگ_دوم_جهانی، #جهانی، #حزب_ایران_نوین، #حسنعلی_منصور، #خدا، #خلخالی، #خودرو، #دارایی، #دمشق، #سازمان_برنامه_و_بودجه، #سازمان_ملل، #سعودی، #سفیر، #سوریه، #شاه، #شاه_ایران، #صلیب_سرخ، #عربستان، #عربستان_سعودی، #فرانسه، #فرانسوی، #فروردین، #قاجار، #قتل، #مدرسه، #هویدا، #وزارت_دارایی، #وزیر، #پیکان

۱۸ فروردین ۱۳۵۸ : ۴۱ سال پیش در چنین روزی امیرعباس هویدا در تهران کشته شد. می‌گفت: "هیچ میل ندارم کشورم را ولو برای مدت کوتاه ترک کنم".

امیرعباس هویدا ۲۸ بهمن ۱۲۹۸ در تهران زاده شد.
پدرش کنسول و سفیر در دمشق و بیروت و عربستان سعودی بود و مترجم چند رمان فرانسوی و مادرش از خاندان اشرافی قاجار بود.
دو ساله بود که به همراه خانواده به سوریه رفت و دبستان و دبیرستان را در این شهر و سپس در بیروت در مدرسه فرانسوی گذراند و عربی و فرانسه و انگلیسی آموخت.
مهاجرت او را برای همیشه از زندگی در خارج از ایران بیزار کرد.
۱۹ ساله بود که به فرانسه و سپس بلژیک رفت و در بحبوحه جنگ دوم جهانی و اشغال فرانسه و بلژیک توسط آلمانها در بروکسل علوم سیاسی خواند و در صلیب سرخ به عنوان راننده آمبولانس و مشاور امور پناهندگان کار کرد.
۲۳ ساله بود که به تهران بازگشت و همزمان به خدمت سربازی و کار در وزارت خارجه پرداخت.
۳۳ ساله بود که کارش را در کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل آغاز کرد ولی پس از سه سال به وزارت خارجه ایران بازگشت.
پس از اینکه چندی در شرکت نفت کار کرد یک گروه تکنوکرات به نام "کانون مترقی" بنیان نهاد که بعدها به "حزب ایران نوین" تبدیل شد.
۴۴ ساله بود که وزیر دارایی کابینه دوستش حسنعلی منصور شد ، وزارت دارایی را با کمک دانشگاهیان برکلی کالیفورنیا کامپیوتِریزه کرد و تنظیم بودجه کشور را از وزارتخانه‌اش به سازمان برنامه و بودجه واگذاشت.
۴۵ ساله بود که پس از قتل نخست‌وزیر توسط فداییان اسلام به نخست‌وزیری رسید.
از قرار به شاه گفته بود: "من صدارت نمی‌دانم" و شاه پاسخ داده بود:
"خودمان یادت می‌دهیم" و همین آغاز صدارت بی‌قدرت او در برابر واپسین شاه ایران بود.
او به چندین زبان مسلط بود و چند کتاب مانند "تاریخ داستانهای پلیسی" و "سیف الاسلام" تألیف کرد.
او بیش از ۱۲ سال و نیم بر سر کار بود و دیرپاترین نخست‌وزیر تاریخ ایران به شمار می‌آید.
به تولیدات داخلی علاقه بسیار داشت. وقتی در سال ۱۳۴۶ کارخانه پیکان گشوده شد ، یک خودرو از آنها خرید و همیشه سفرها و گشت‌های نزدیکش را با آن انجام می‌داد.
۵۹ ساله بود که به دستور شاه بازداشت شد و پس از پیروزی انقلاب خودش را به مقامات نظام تازه تسلیم کرد.
به گفته چند شاهد عینی ، ‌هادی غفاری از فعالان آغاز انقلاب ، در هنگام تنفسی که دادگاه انقلاب پیش از ختم دادرسی داده بود ، متهم را کشت: "سپس جسد او را روی صندلی نشاندند و پس از مرگ اعدام کردند".
هادی غفاری این اتهام را رد کرده و گفته است که "فقط صادق خلخالی ، رئیس دادگاه انقلاب و خدا می‌دانند که هویدا را چه کسی کشت."
امیرعباس هویدا در ۶۰ سالگی توسط دست اندرکاران دادگاه انقلاب اسلامی در زادگاهش کشته شد.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»


EOF