یوزهای ایرانی را برای انتقال به سمنان با داروی بیهوشی تیرباران کردند «ایران» را به توران فرستادند

یوزهای ایرانی را برای انتقال به سمنان با داروی بیهوشی تیرباران کردند «ایران» را به توران فرستادند...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ طبیعت

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آفریقای_جنوبی، #آلمان، #آلودگی، #آلودگی_هوا، #آنلاین، #اضطراب، #اعتراض، #ایران، #ایرانی، #تزریق، #تهران، #توران، #حفاظت_محیط_زیست، #حیوانات، #سازمان_حفاظت_محیط_زیست، #سمنان، #فروردین، #قرنطینه، #محیط_زیست، #همشهری، #همشهری_آنلاین، #هوشمند، #پارک_ملی، #پارک_پردیسان، #یوزپلنگ

کوشکی و ایران ، یوزپلنگ‌های اسیر در پارک پردیسان از صبح امروز ۱۷ فروردین با هدف تکثیر بارها هدف تیرهای بیهوشی قرار گرفتند تا راهی سمنان شوند. این اقدام در روزهای‌ کرونایی انجام و با اعتراض فعالان محیط‌زیست مواجه شد.
همشهری آنلاین - زهرا رفیعی: سازمان حفاظت محیط‌زیست اکنون با انتشار فیلمی از نحوه بیهوشی و ریکاوری ایران (یوزپلنگ ماده) جزئیاتی اندک از تلاش ۶ ساعته تیم بیهوشی و انتقال یوزهای ایرانی را در اختیار خبرنگاران قرار داد.
جابجایی در قفس MDF
تصاویری که روابط‌عمومی سازمان حفاظت محیط‌زیست از نحوه بیهوشی و انتقال یکی از این یوزپلنگ‌ها (ایران) منتشر کرد ، نگرانی فعالان محیط‌زیست را بیشتر کرده است. اگرچه شهاب الدین منتظمی ، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست در خصوص شرایط و نحوه انتقال یوزپلنگ‌های پردیسان ، معتقد است که « باکس‌های تعبیه شده برای انتقال این گونه‌ها از بهترین باکس‌ها و مخصوص حمل گربه‌سانان است » ، اما تصاویر نشان می دهد قفس مخصوص حمل یوزپلنگ‌ها ، یک فضای فلزی بدون برخورداری از ضربه‌گیر است.
عبدالرضا سپنجی ، مدیر روابط‌عمومی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با همشهری آنلاین گفته است که « دیواره‌های قفس از جنس چوب MDF و برای حمل یوزپلنگ مناسب است. »
یوزپلنگ ها حیوانات بسیار حساسی هستند. پرتاب چندباره تیر بیهوشی به سمت یوزپلنگ‌های پردیسان از سوی تیم کم‌تجربه میزان اضطراب در آن‌ها را افزایش می‌دهد. اما مدیرکل روابط‌عمومی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور می‌گوید: تنها دوبار به « کوشکی » داروی بیهوشی پرتاب شد که یکی موفقیت‌آمیز بود ولی دامپزشک تشخیص داد که نباید بیش از این به حیوان دارو تزریق شود. در نتیجه برای بی‌هوشی « ایران » یوزپلنگ ماده پریسان اقدام شد.
به گفته او انتقال یوزها به پارک ملی توران حاصل جمع‌بندی مسئولان معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست و مشورت با مشاورانی از آفریقای جنوبی و آلمان است.
سپنجی به همشهری آنلاین می‌گوید: در سال ۹۳ قرار بود تکثیر در اسارت یوزها عملیاتی شود. اما تلاش‌ها بی‌نتیجه‌ ماند. از یکسال قبل به دلیل آلودگی هوا و عدم تناسب تهران با زیستگاه اصلی یوزپلنگ ، تصمیم به انتقال کوشکی ، دلبر و ایران به پارک ملی توران گرفته شد. اکنون نیز قرار بر این است که کوشکی و ایران به یک فضای ۷۰۰ هکتاری در پارک ملی توران منتقل شوند که درها و دوربین‌های هوشمند دارد و دسترسی به غذا برای آن‌ها نیز به تدریج به صورت طبیعی انجام شود.
مدیر روابط‌عمومی سازمان حفاظت محیط زیست کشور امیدوار است که در شرایط طبیعی و نیمه اسارت ، بحث زادآوری یوزپلنگ‌های ایرانی امکانپذیر شود.
پیش از عید امسال نیز دلبر (یوزپلنگ ماده) به دلیل عفونت کلیه بارها با دوز کم برای بیهوشی مورد اصابت تیر قرار گرفت که البته بیهوشی این یوز در اسارت پردیسان موفقیت‌آمیز نبود. پس از آن نیز به دلیل شیوع کرونا در کشور عملیات انتقال یوزها متوقف شد.
عبدالرضا سپنجی درباره تصمیم جدید برای برای انتقال یوزهای در اسارت پردیسان به پارک ملی توران با هدف زادآوری به همشهری آنلاین می‌گوید: برای ایران فقط یکبار اقدام به بیهوشی شد که موفقیت‌آمیز بود. در این فاصله نمونه‌گیری خون هم انجام شد و پس از ریورس و به هوش آمدن ، در قفسی با ۷ لایه MDF راهی سمنان شد. ضمن آن که آنجا در فضای قرنطینه پارک ملی توران امکان رصد آنلاین یوزپلنگ‌های ایرانی وجود دارد.
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

حیات وحش ایران: پلنگ طبس ...
tabasenc.ir ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ طبیعت
پلنگ طبس | دسته بندی حیات وحش طبس این حیوان منطقه نایبند زیست میکند .پناهگاه حیات وحش نایبندان در جنوب و جنوب غربی طبس واقع شده است. فاصله پناهگاه ت...ادامه مطلب»

آشنایی با کوشکی، از نسل یوزپلنک ایرانی در حال انقراض ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۶/۱۱/۰۳ طبیعت
کوشکی یک یوزپلنگ آسیایی در اسارت در ایران است که در حصاری به وسعت ۱۲ هکتار در پناهگاه حیات وحش میاندشت در ۱۰ کیلومتری شرق جاجرم در شرایط نیمه اسارت نگ...ادامه مطلب»

"ایران" یوزپلنگ پارک ملی، سه قلو زایید...
asriran.com ۱۴۰۱/۰۲/۱۱ طبیعت
با توجه به حضور تیم دامپزشکی مجرب، سه توله یوز ایرانی در این زایمان سزارین صحرایی، سالم متولد شدند. معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گ...ادامه مطلب»

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد کاهش شمار مبتلایان تب کریمه کنگو/ مردم نگ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۸ اخبار
سخنگوی وزارت بهداشت به مردم اطمینان خاطر داد که نگرانی خاصی در خصوص انتشار بیماری تب کریمه کنگو در کشور وجود ندارد. به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی د...ادامه مطلب»


EOF