زلزله‌ای به بزرگی ۶٫۱ ریشتر جان 32 نفر را گرفت

زلزله‌ای به بزرگی ۶٫۱ ریشتر جان 32 نفر را گرفت ...
parseed.ir ۱۳۹۲/۰۱/۲۰ تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #استان_بوشهر، #اسلامی، #امام، #اماکن، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #ایران، #بحرین، #بوشهر، #تلفات، #تومان، #ریشتر، #سنا، #شهرستان، #عسلویه، #فروردین، #نیروگاه، #چهارشنبه

زمین‌لرزه دشتی ، زلزله‌ای به بزرگای گشتاوری ۶٫۳(Mw) (بزرگی ۶٫۱ در مقیاس ریشتر) بود که ساعت ۱۶ و ۲۲ دقیقه روز ۲۰ فروردین ۱۳۹۲ ، در عمق ۱۲ کیلومتری زیر زمین در شهرستان دشتی استان بوشهر رخ داد ، کانون این زمین‌لرزه در نزدیکی شهر شُنبه ، ۱۶ کیلومتری شهر کاکی ، ۲۷ کیلومتری شهر خورموج (مرکز شهرستان دشتی) و ۹۰ کیلومتری بوشهر در استان بوشهر بوده‌است. پس از وقوع این زمین‌لرزه اعلام شد آسیبی به نیروگاه هسته‌ای بوشهر وارد نشده‌است.
سطح تخریب این زمین‌لرزه در شهر کوچک شُنبه و ۲۳ روستای تابع در بخش شنبه و طسوج از شهرستان دشتی در استان بوشهر بوده و به بیش از ۱۰ هزار نفر خسارت رسانده‌است.
به گفته دفتر خبری سی‌ان‌ان ، این زمین‌لرزه در کشورهای قطر و بحرین نیز احساس شد ، همچنین در ابوظبی نیز چند ساختمان تجاری تخلیه شدند.
تلفات و خسارات
سطح تخریب این زمین‌لرزه در بخش شنبه و طسوج از توابع شهرستان دشتی در استان بوشهر بوده و بیشترین تخریب در شهر کوچک ۳هزار نفری شُنبه (کانون زلزله) با ۹۰درصد گزارش شده‌است. در این زلزله حدود ۳۱۰۰ واحد مسکونی تخریب شده‌است. این زمین‌لرزه ۳۷ نفر کشته و حدود ۸۵۰ مجروح بجای گذاشت. در بخش شنبه-طسوج علاوه بر شهر شُنبه ، ۲۳ روستا از جمله باغان ، سنا درویشی ، کردلان ، چاهگاه ، بن‌بید و… آسیب جدی دیده‌اند.
بر اثر زمین‌لرزه مجددی با ۵٬۲ ریشتر در ساعت ۱۲ و ۲۹ دقیقه و ۵۹ ثانیه چهارشنبه ۲۱ فروردین در بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی ، چهار روستای سرمک ، دهوک ، حناشور و اژدرخوس (روی هم رفته با ۲۰۰ خانوار) این بخش بکلی تخریب شدند.
توسط بنیاد مسکن استان بوشهر سه هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی در شهرهای کاکی ، شنبه ، بادوله و روستاهای چاهگاه ، امام آباد ، سنا ، تلخو ، کردلان ، باغان ، درویشی و طسوج آماربرداری شده‌اند و تخریب‌های ناشی از پس‌لرزه‌های بعدی نیز به این آمار افزوده می‌شود. مچنین به نقل رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران ، یک‌هزار و ۱۵۰ واحد مسکونی در مناطق شهری و ۸۵۰ واحد در مناطق روستایی با آسیب بالای ۶۰ درصد روبرو شده‌اند.
خسارات مالی زلزله ۲۲۰ میلیارد تومان برآورد شده که ۱۲۴ میلیارد تومان آن منازل مسکونی و مابقی زیرساختهای عمرانی و اماکن عمومی و دولتی بوده‌است.
پس‌لرزه‌ها
لحظاتی بعد از اولین زلزله (۶٫۱ ریشتری ، ۲۰ فروردین ساعت ۱۶:۲۲) در شهرستان دشتی حدفاصل عسلویه - بوشهر زلزله‌ای به بزرگی ۴٫۸ ریشتر و در ساعت ۱۶:۳۵ زلزله‌ای به بزرگی ۵٫۳ ریشتر مجدداً این منطقه را لرزاند. این منطقه تا یکماه پس از اولین زلزله ۱۱۳۲ بار لرزیده و ۶۰ زمینلرزه آن بالای ۲٫۵ ریشتر بوده‌است که ۶ مورد آن شدید و بالای ۵ ریشتر بوده که ۴ موردش در فاصله بسیار نزدیک اولین زلزله و در دو روز اول رخ داده‌است.
امدادرسانی
امدادرسانی از شهرستان‌ها و استان‌های همجوار از همان ساعات اولیه آغاز شده و امدادرسانان در محل حادثه حضور یافتند و همچنان کار امدادرسانی در ابعاد گوناگون ادامه دارد. مصدومینی که جراحت شدید داشتند نیز از همان ساعات اولیه به مراکز درمانی در شهر خورموج و بوشهر دیگر شهرهای استان برای مداوا اعزام شدند.
زمین‌لرزه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ در همین مکان
زمین‌لرزه ای در ساعت ۱۱:۰۵ صبح ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ با شدت ۵٫۹ ریشتر در حوالی همین کانون با مختصات ۲۸٫۳۵ شمالی و ۵۱٫۵۶ شرقی مجددا رخ داد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

زلزله سی سخت:روزگار سخت مردم سی سخت‌ / افزایش مصدومان زلزله ظهر امروز ...
isna.ir ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ طبیعت
ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد در روزهایی که تمام مردم دنیا از مهمان ناخوانده ای به نام کرونا در هراسند اما مردم زلزله زده سی سخت نمی‌دانند هراس ابتلا به ک...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»

روحانی: زیر بار آپارتاید هسته ای نمی رویم/ ادعای فعالیت مخفیانه هسته‌ا...
tadbirkhabar.com ۱۳۹۳/۰۲/۲۱ اخبار
در مراسم رونمایی از سه دستاورد هسته ای در حوزه سلامت مطرح شد روحانی: زیر بار آپارتاید هسته ای نمی رویم/ ادعای فعالیت مخفیانه هسته‌ای ایران دروغی آشکا...ادامه مطلب»


EOF