زلزله‌ای به بزرگی ۶٫۱ ریشتر جان 32 نفر را گرفت

زلزله‌ای به بزرگی ۶٫۱ ریشتر جان 32 نفر را گرفت ...
parseed.ir ۱۳۹۲/۰۱/۲۰ تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #استان_بوشهر، #اسلامی، #امام، #اماکن، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #ایران، #بحرین، #بوشهر، #تلفات، #تومان، #ریشتر، #سنا، #شهرستان، #عسلویه، #فروردین، #نیروگاه، #چهارشنبه

زمین‌لرزه دشتی ، زلزله‌ای به بزرگای گشتاوری ۶٫۳(Mw) (بزرگی ۶٫۱ در مقیاس ریشتر) بود که ساعت ۱۶ و ۲۲ دقیقه روز ۲۰ فروردین ۱۳۹۲ ، در عمق ۱۲ کیلومتری زیر زمین در شهرستان دشتی استان بوشهر رخ داد ، کانون این زمین‌لرزه در نزدیکی شهر شُنبه ، ۱۶ کیلومتری شهر کاکی ، ۲۷ کیلومتری شهر خورموج (مرکز شهرستان دشتی) و ۹۰ کیلومتری بوشهر در استان بوشهر بوده‌است. پس از وقوع این زمین‌لرزه اعلام شد آسیبی به نیروگاه هسته‌ای بوشهر وارد نشده‌است.
سطح تخریب این زمین‌لرزه در شهر کوچک شُنبه و ۲۳ روستای تابع در بخش شنبه و طسوج از شهرستان دشتی در استان بوشهر بوده و به بیش از ۱۰ هزار نفر خسارت رسانده‌است.
به گفته دفتر خبری سی‌ان‌ان ، این زمین‌لرزه در کشورهای قطر و بحرین نیز احساس شد ، همچنین در ابوظبی نیز چند ساختمان تجاری تخلیه شدند.
تلفات و خسارات
سطح تخریب این زمین‌لرزه در بخش شنبه و طسوج از توابع شهرستان دشتی در استان بوشهر بوده و بیشترین تخریب در شهر کوچک ۳هزار نفری شُنبه (کانون زلزله) با ۹۰درصد گزارش شده‌است. در این زلزله حدود ۳۱۰۰ واحد مسکونی تخریب شده‌است. این زمین‌لرزه ۳۷ نفر کشته و حدود ۸۵۰ مجروح بجای گذاشت. در بخش شنبه-طسوج علاوه بر شهر شُنبه ، ۲۳ روستا از جمله باغان ، سنا درویشی ، کردلان ، چاهگاه ، بن‌بید و… آسیب جدی دیده‌اند.
بر اثر زمین‌لرزه مجددی با ۵٬۲ ریشتر در ساعت ۱۲ و ۲۹ دقیقه و ۵۹ ثانیه چهارشنبه ۲۱ فروردین در بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی ، چهار روستای سرمک ، دهوک ، حناشور و اژدرخوس (روی هم رفته با ۲۰۰ خانوار) این بخش بکلی تخریب شدند.
توسط بنیاد مسکن استان بوشهر سه هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی در شهرهای کاکی ، شنبه ، بادوله و روستاهای چاهگاه ، امام آباد ، سنا ، تلخو ، کردلان ، باغان ، درویشی و طسوج آماربرداری شده‌اند و تخریب‌های ناشی از پس‌لرزه‌های بعدی نیز به این آمار افزوده می‌شود. مچنین به نقل رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران ، یک‌هزار و ۱۵۰ واحد مسکونی در مناطق شهری و ۸۵۰ واحد در مناطق روستایی با آسیب بالای ۶۰ درصد روبرو شده‌اند.
خسارات مالی زلزله ۲۲۰ میلیارد تومان برآورد شده که ۱۲۴ میلیارد تومان آن منازل مسکونی و مابقی زیرساختهای عمرانی و اماکن عمومی و دولتی بوده‌است.
پس‌لرزه‌ها
لحظاتی بعد از اولین زلزله (۶٫۱ ریشتری ، ۲۰ فروردین ساعت ۱۶:۲۲) در شهرستان دشتی حدفاصل عسلویه - بوشهر زلزله‌ای به بزرگی ۴٫۸ ریشتر و در ساعت ۱۶:۳۵ زلزله‌ای به بزرگی ۵٫۳ ریشتر مجدداً این منطقه را لرزاند. این منطقه تا یکماه پس از اولین زلزله ۱۱۳۲ بار لرزیده و ۶۰ زمینلرزه آن بالای ۲٫۵ ریشتر بوده‌است که ۶ مورد آن شدید و بالای ۵ ریشتر بوده که ۴ موردش در فاصله بسیار نزدیک اولین زلزله و در دو روز اول رخ داده‌است.
امدادرسانی
امدادرسانی از شهرستان‌ها و استان‌های همجوار از همان ساعات اولیه آغاز شده و امدادرسانان در محل حادثه حضور یافتند و همچنان کار امدادرسانی در ابعاد گوناگون ادامه دارد. مصدومینی که جراحت شدید داشتند نیز از همان ساعات اولیه به مراکز درمانی در شهر خورموج و بوشهر دیگر شهرهای استان برای مداوا اعزام شدند.
زمین‌لرزه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ در همین مکان
زمین‌لرزه ای در ساعت ۱۱:۰۵ صبح ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ با شدت ۵٫۹ ریشتر در حوالی همین کانون با مختصات ۲۸٫۳۵ شمالی و ۵۱٫۵۶ شرقی مجددا رخ داد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»

روحانی: زیر بار آپارتاید هسته ای نمی رویم/ ادعای فعالیت مخفیانه هسته‌ا...
tadbirkhabar.com ۱۳۹۳/۰۲/۲۱ اخبار
در مراسم رونمایی از سه دستاورد هسته ای در حوزه سلامت مطرح شد روحانی: زیر بار آپارتاید هسته ای نمی رویم/ ادعای فعالیت مخفیانه هسته‌ای ایران دروغی آشکا...ادامه مطلب»

رئیس سازمان انرژی اتمی در گفتگوی تلویزیونی: جزئیات برنامه های هسته ای...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ اخبار
رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه از هیچ حقی که برای ما در ان پی تی و اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی ترسیم شده است عدول نخواهیم کرد افزو...ادامه مطلب»


EOF