نبرد عین الورده

نبرد عین الورده ...
parseed.ir 04/01/685 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #امام، #اموی، #امویان، #تاریخ، #حسین_بن_علی، #سلیمان، #سپاه، #عراق، #قیام، #مختار_ثقفی، #مروان، #نبرد_کربلا، #نظامی، #هجری، #کربلا، #کوفه

نبرد عین الورده ، نبردی است که بعد از واقعهٔ کربلا بین گروهی به نام توابین به رهبری سلیمان بن صرد خزاعی و لشکر اموی به رهبری عبیدالله بن زیاد اتفاق افتاد؛ که به دنبال کشته شدن حسین ابن علی در کربلا گروهی از شیعیان کوفه که به امام خود نامه نوشته بودند اما در نبرد کربلا شرکت نکرده بودند ، از کار خود پشیمان شده بودند و به رهبری سلیمان بن صرد خزاعی نهضت توابین را شکل دادند. سپاه توابین در ماه ربیع‌الثانی سال ۶۵ هجری قمری از کوفه به سمت شام به منظور جنگ با امویان رهسپار شد. این دو سپاه در منطقه‌ای به نام عین الورده با یکدیگر روبرو شدند. پس از سه روز جنگ متوالی سلیمان بن صرد خزاعی کشته شد و این جنگ با شکست نهضت توابین به پایان رسید.
توابین و عمل دیر هنگام آن‌ها
در واقع سلیمان بن صرد خزاعی سر کردهٔ گروه توابین بود. توابین بر این عقیده بودند که با عدم یاری به حسین و سکوت کردن موجبات کشته شدن حسین را فراهم کرده‌اند؛ و این گناهی است نابخشودنی؛ لذا درصدد جبران برآمدند. بر همین اساس توابین شروع کردند تا سپاهی جهت مقابله با قاتلین حسین مهیا کنند این فعالیت مخفیانه به مدت ۴ سال طول کشید. پس از تجهیز سپاه ، سلیمان بن صرد هم پیمانان خودش را در سال ۶۵ هجری قمری فراخواند. سپس به سمت نخیله رفتند در آنجا تنها چهار هزار نفر از شانزده هزار نفری که با او پیمان بسته بودند حاضر شدند. یکی از دلایل ریزش توابین این بود که مختار ثقفی ، سلیمان بن صرد را فاقد قدرت سیاسی و نظامی می‌دانست. پس از چند روز توقف در نخیله سپاه توابین به سمت کربلا رفت و پس از زیارت قبر حسین بن علی به سمت محلی به نام عین الورده (راس العین) رفتند تا با سپاه اموی وارد نبرد شوند. این نبرد سه روز به طول انجامید ، فرمانده این سپاه عبیدالله بن زیاد بود که مروان بن حکم (حاکم وقت اموی) به او وعدهٔ حکوت عراق را داده بود.
سرانجام نبرد عین الورده
پس از نبردی که مابین دو سپاه واقع شد ، در آخر نیروهای توابین شکست خوردند و سرکردهٔ آنان ، سلیمان بن صرد خزاعی ، کشته شد. این نبرد در سال ۶۵ هجری رخ داد. در واقع عکس‌العمل توابین پس از کشته شدن حسین فایدهٔ چندانی نداشت زیرا عمل دیر هنگام آنان در نطفه خفه شد و این قیام بدون پیشبرد اهداف خود به شکست انجامید. اما به گفته محمدحسین جعفری در کتاب تشیع در مسیر تاریخ ، هر چند توابین به ظاهر در این نبرد شکست خوردند اما این نخستین گردهمایی منسجم شیعیان بود و چون نهضت آنان بر پایه تفکر شیعی و تحت تأثیر کشته‌شدن حسین ابن علی شکل گرفته بود ، توانست موجب پیشرفت تشیع شود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

آغاز جنبش سیاه‌جامگان ...
parseed.ir 09/06/747 تاریخ
جنبش سیاه‌جامگان، دعوت عباسی یا انقلاب عباسی اشاره به سرنگونی بنی امیه، دومین خلافت از چهار خلافت بزرگ اسلامی دارد که به دست عباسیان انجام شد. امویان ...ادامه مطلب»

تقابل علی و عایشه در نبرد جمل ...
fa.wikipedia.org 04/11/656 تاریخ
جنگ جمل یا نبرد جمل در جمادی‌الاولی یا جمادی الثانی سال ۳۶ هجری قمری بین عایشه، طلحه و زبیر از یک سو و علی، خلیفه وقت، از سوی دیگر رخ داد. این نبرد، ن...ادامه مطلب»

ابومسلم خراسانی به قتل رسید ...
farsnews.com 17/02/755 تاریخ
*قتل "ابومسلم خراسانی" رهبر قیام سیاه جامگان به فرمان "منصور دوانِقی" (137 ق) عباسیان که از نوادگان عباس عموی پیامبر(ص) بودند، برای از هم پاشیدن حکومت...ادامه مطلب»

جنگ جمل فتنه اول ...
fa.wikipedia.org 07/11/656 تاریخ
جنگ جمل یا نبرد جمل در جمادی‌الاولی یا جمادی الثانی سال ۳۶ هجری قمری بین عایشه، طلحه و زبیر از یک سو و علی، خلیفه وقت، از سوی دیگر رخ داد. این نبرد، ن...ادامه مطلب»


EOF