زمین‌لرزه ۱۳۵۱ قیر و کارزین با بیش از 5000 کشته

زمین‌لرزه ۱۳۵۱ قیر و کارزین با بیش از 5000 کشته ...
parseed.ir ۱۳۵۱/۰۱/۲۱ تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #استان_فارس، #تاریخ، #ریشتر، #فارس، #فروردین، #قیر

زمین‌لرزه قیر و کارزین در تاریخ ۱۰ آوریل ۱۹۷۲ میلادی ، برابر با ‎۲۱ فروردین ۱۳۵۱ ، ساعت ۲:۰۶:۵۱ به زمان یوتی‌سی در جنوب استان فارس رخ داد. ژرفای این زلزله ۵٫۶ کیلومتر بود. بزرگی آن ۶٫۹ در مقیاس Ms اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز دوشنبه ، ساعت ۵.۵ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۳٫۵ بوده‌است .
سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز جای این زمین‌لرزه را در مختصات ۲۸٫۴°شمالی ۵۲٫۸°شرقی و بزرگی آن را برابر با ۶٫۹ در مقیاس ریشتر اعلام کرده‌است. ژرفای گزارش شده از سوی این سازمان ۱۱ کیلومتر بوده‌است.
شمار کشتگان زلزله حدود ۵۰۱۰ نفر بوده‌است. تعداد زخمیان ۱۷۱۰ نفر برآورده شده‌است.
در تاریخ۱۳۹۸/۱/۲۲اولین یادمان در مکان قیر قدیم(قیر کهنه)برگزار شد
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

زلزله سراوان بزرگترین زلزله ۵۰ سال گذشته ایران ...
parseed.ir ۱۳۹۲/۰۱/۲۷ تاریخ
زمین‌لرزهٔ سراوان یا گُشت در شهرستان سراوان، زمین‌لرزه‌ای (به بزرگی ۷٫۸ در مقیاس بزرگای گشتاوری بنا به گزارش سازمان زمین‌شناسی آمریکا، و ۷٫۵ در مقیاس ...ادامه مطلب»

برف و بوران ۱۳۵۰مرگ 4000 نفر در ایران ...
parseed.ir ۱۳۵۰/۱۱/۱۴ تاریخ
برف و بوران ۱۳۵۰ ایران بورانی بود که در اواسط بهمن، بخش وسیعی از ایران را به گونه‌ای در برف و یخبندان فروبرد که سرانجام منجر به مرگ بیش از ۴۰۰۰ نفر شد...ادامه مطلب»

خبرگزاری مهر :: Mehr News Agency - کشف بنای عظیم مذهبی ساخته شده در دو...
mehrnews.com ۱۳۹۲/۰۸/۰۸ اخبار
کشف بنای عظیم مذهبی ساخته شده در دوره کوروش هخامنشی باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی موفق به کشف بقایای یک بنای عظیم در تخت جمشید شده اند آنها احتمال ...ادامه مطلب»

آمانو: برجام دستاوردی آشکار است/ ایران در معرض شدیدترین نظام‌ راستی‌آز...
farsnews.com ۱۳۹۵/۰۱/۱۴ سیاست
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر تأیید کرد ایران به تعهداتش در برجام پایبند بوده است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یوکیا آمانو، م...ادامه مطلب»


EOF