شکست ساسانیان در جنگ آمودریا

شکست ساسانیان در جنگ آمودریا ...
parseed.ir 10/04/651 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #آسیای_میانه، #آمودریا، #ابی، #ازبکستان، #افغانستان، #ایران، #تاجیکستان، #ترکمنستان، #خراسان، #خراسان_بزرگ، #خلافت، #ساسانیان، #سپاه، #فارس، #فرارود، #فرماندار، #مهلب، #میانه، #هجری، #وارداتی، #ورارود، #چین، #کرانه_شرقی، #یونانی

جنگ آمودریا (به عربی: جیحون به یونانی ، اکسوس) ، رود آمودریا از کوه‌های پامیر سرچشمه گرفته و حدود ۱۱۲۶ کیلومتر از آن در قسمت مرزهای شمالی افغانستان با تاجیکستان ، ازبکستان و ترکمنستان جاری است. قسمت‌هایی از آن قابل کشتیرانی است. در سواحل آن بندر شیرخان و بندر حیرتان قرار گرفته ، که کالاهای صادراتی یا وارداتی افغانستان به کشورهای آسیای میانه از این طریق مبادله می‌شود.
در کرانه شرقی خراسان بزرگ (که امروزه به خراسان ایران و شمال افغانستان تقسیم شده) دو رود بزرگ جاری بود که گاه به نام‌های سیحون و جیحون خوانده می‌شوند و سرزمین‌های آن سوی آنها را فرارود یا ورارود و به اصطلاح عربی ماوراءالنهر می‌خوانند. امروزه این دو رود به نام آمودریا و سیردریا خوانده می‌شوند. آمودریا در واقع نام قدیمی این رود است.
مسلمانان بعد از یورش به فارس (ایران) ، رو به سوی « بلاد ماوراءالنهر » آوردند ، مسلمانان از دوران خلافت عثمان در صدد فتح بلاد ماوراءالنهر برآمده بوده أند ، فرماندهان مسلمانان چندبار به این مناطق لشکرهایی گسیل داشته بوده أند ، و آخر آن‌ها مهلب بن ابی صفره بوده‌است. این حملات واین عملیات استقرار ثابت ودایم نداشته بوده‌است ، و تمام جنگ‌های این فرماندهان جنبهٔ اکتشافی و نقطهٔ ضعف و معرفت احوال مناطق فرا رود بوده‌است. اما مرحلهٔ نهایی و فتح مناطق ما وراء النهر هنگامی بوده‌است که قتیبة بن مسلم الباهلی در سال ۸۵ هجری قمری به فرماندار خراسان گماشته شده‌است ، و به فرماندهی سپاه مسلمین نیز بر گزیده شده‌است. « قتیبة بن مسلم » لشکری آراست و در تحت سرکردگی خود رهسپار بلاد ما وراء النهر شد. نقشهٔ « قتیبة بن مسلم » در فتح « بلاد ماوراءالنهر » به چهار مرحله تقسیم‌بندی شده بوده‌است و مدت ۱۰ سال به طول انجامیده‌اید ، ابتدائاًً از سال ۸۶ تا سال ۹۶ هجری قمری.
مرحلهٔ اول: مابین سالهای (۸۶ _ ۸۷) قتیبه « اقلیم طخارستان » که در کرانهٔ آمودریا واقع بود فتح نمود. « طخارستان » از زمان خلالت عثمان توسط احنف بن قیس فتح شده بود ، ولی گویا مسلمین از آن دوران استقرار کامل نداشته بوده أند ، بعد از فتح کامل و افتادن طخارستان بدست قتیبه ، و ثابت قدم شدن وی در کرانهٔ « رود جیحون » ، قتیبه از هیبت خاصی برخوردارشد ، چنان‌که هر یک از پادشاهان آن ناحیه خواستار صلح با قتیبه شدند.
مرحلهٔ دوم: فتح اقلیم بخاری بود ، در سال‌ها (۸۷ _۹۰) بعد از چند نبرد پی در پی سر انجام در نبردی خونین مسلمانان فاتح شدند. جنگهای مسلمانان در این مناطق در تابستان رخ می‌داده‌است ، چونکه سرمای بلاد ما وراء النهر برای اعراب طاقت فرسا بود ، اما صبر نمودند و کوشیدند و در نهایت پیروز شدند.
مرحلهٔ سوم: هنگامی بود که تمام حوضچهٔ رود جیحون یا آمودریا بدست مسلمانان تصرف شد.
مرحلهٔ چهارم: پس از چند عملیات موفق و پی در پی سر انجام « قتیبة بن مسلم الباهلی » تا حدود چین راه یافت.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نبرد ملازگرد ...
parseed.ir 26/08/1071 تاریخ
نبرد ملازگرد یکی از تأثیرگذارترین نبردهای تاریخ جهان و منطقه، در ۲۶ اوت ۱۰۷۱ میلادی در نزدیکی شهر ملازگرد میان سلطنت سلجوقی به فرماندهی آلب ارسلان، و ...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی شاه صفی یکم ...
1host2u.com 28/01/1629 تاریخ
شاه صفی یکم (زاده ۱۶۱۱ - درگذشته ۱۲ مه ۱۶۴۲) ششمین پادشاه صفوی ایران است که از ۱۰۰۷ تا ۱۰۲۱ خورشیدی، (۱۶۲۹ تا ۱۶۴۲ میلادی یا ۱۰۳۸ تا ۱۰۵۲هجری قمری) به...ادامه مطلب»

نبرد زاب: پیروزی قاطع عباسیان و انقراض امویان ...
parseed.ir 27/01/750 تاریخ
نبرد زاب (یوم الزاب) نام نبردی است که در ۱۱ جمادی‌الاولی یا ۱۱ جمادی‌الثانی سال ۱۳۲ هجری قمری (مقارن با ۲۵ ژانویه یا ۲۶ فوریه ۷۵۰ میلادی) میان امویان ...ادامه مطلب»

بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم...
1host2u.ir ۱۳۹۵/۰۸/۲۲ هنر
شعر فارسی حافظ شیرازی غزل 374- بيا تا گل برافشانيم و مي در ساغر اندازيم بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم فلک را سقف بشکافیم و طرحی ...ادامه مطلب»


EOF