بارندگی ها در اصفهان از بلندمدت فراتر رفت/ آیا ذخیره سد زاینده‌رود نسبت به پارسال بیشتر شده؟

بارندگی ها در اصفهان از بلندمدت فراتر رفت/ آیا ذخیره سد زاینده‌رود نسبت به پارسال بیشتر شده؟ ...
fna.ir ۱۳۹۹/۰۱/۲۳ طبیعت

کلیدواژه ها:#Fna.ir، #استان_اصفهان، #استان_چهارمحال_و_بختیاری، #اصفهان، #بختیاری، #خبرگزاری، #خبرگزاری_فارس، #دامنه، #ساسانی، #فارس، #فروردین، #هواشناسی، #چهارمحال، #چهارمحال_و_بختیاری

بر اساس اعلام هواشناسی تا امروز 23 فروردین 99 در استان اصفهان 133 میلی‌متر باران و برف باریده ، این عدد در میانگین بلندمدت 131 و سال گذشته 179 میلی‌متر بوده است ، این در حالی است که یک هفته قبل حجم بارش‌های استان اصفهان از میانگین بلندمدت 10 درصد کمتر بود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان ، فروردین ۹۹ هر چقدر از جهت ویروس کشنده بود از جهت بارش‌ها برای کشور مفید بود ، به ویژه در اصفهان که پس از گذراندن یک دهه خشکسالی شدید از سال گذشته وارد ترسالی شده و حجم بارش‌ها از میانگین بلندمدت بالاتر رفته است.
در دو هفته اخیر با ورود چند سامانه بارشی به کشور ، معدود استان‌هایی شاهد بارش نزولات جوی نبوده‌اند ، شدت این بارندگی‌ها در برخی نقاط منجر به طغیان رودخانه و آب‌گرفتگی معابر نیز شد ، در اصفهان اما بارندگی‌ها نه تنها آسیبی به همراه نداشته بلکه کشاورزان را هم به روزهای آینده امیدوار کرده است.
بر اساس اعلام هواشناسی تا امروز ۲۳ فروردین ۹۹ در استان اصفهان ۱۳۳ میلی‌متر باران و برف باریده ، این عدد در میانگین بلندمدت ۱۳۱ و سال گذشته ۱۷۹ میلی‌متر بوده است ، این در حالی است که یک هفته قبل حجم بارش‌های استان اصفهان از میانگین بلندمدت ۱۰ درصد کمتر بود.

البته میزان بارندگی‌ها در استان پهناور اصفهان دامنه تفاوت قابل توجهی دارد؛ به طوری که فریدون‌شهر با ۴۹۷ میلی‌متر بیشترین بارش استان را به خود اختصاص داده و در آن سوی طیف ، خور و بیابانک با ۴۸ میلی‌متر کمترین میزان بارندگی را در سال آبی جاری تجربه کرده‌اند.
با توجه به همین بارش‌ها بوده که در حال حاضر آب پشت سد زاینده‌رود ، در مقایسه با چنین روزهایی در سال ۹۸ افزایش ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد؛ سال گذشته در روزهای پایانی فروردین ذخیره آب پشت سد ، از سوی مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ۴۵۰ میلیون مترمکعب اعلام شده بود ، امروز اما معاون آب منطقه‌ای استان اصفهان این عدد را ۴۹۵ میلیون مترمکعب اعلام کرد.
حسن ساسانی معاون آب منطقه‌ای استان اصفهان درباره آخرین وضعیت سد زاینده‌رود در پی بارش‌های اخیر ، اظهار کرد: امروز شنبه ۲۳ فروردین ماه ، ذخیره مخزن سد زاینده‌رود ۴۹۵ میلیون مترمکعب و ورودی به سد ۱۹۳ و خروجی آن ۹۱ مترمکعب بر ثانیه رسیده است ، با وجود بارش‌های اخیر ، تنها یک سوم سد زاینده‌رود پر است و متاسفانه برخلاف پیش‌بینی‌ها میزان بارش‌ها در ایستگاه چلگرد ناچیز و تنها به صورت باران بوده است.

تصاویری که تغییرات ذخیره آب پشت سد زاینده‌رود را نشان می‌دهد.

* * * در حال حاضر وضعیت از فروردین 98 بهتر است اما ممکن است این شرایط ادامه‌دار نباشد.
بر اساس صحبت‌های معاون آب منطقه‌ای استان اصفهان ، میزان بارش‌های سال جاری آبی در سرشاخه‌های زاینده‌رود ۱۰۵۹ میلی‌متر بوده و میزان بارش‌ها در مدت مشابه سال قبل ۲۰۳۵ و در متوسط بلندمدت ۱۲۰۰ میلی‌متر بود که نسبت به سال گذشته ۴۹ درصد و نسبت به متوسط بلندمدت ۱۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
با توجه به اینکه رگ حیاتی اصفهان ، یعنی زاینده‌رود از استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه می‌گیرد ، میزان بارندگی‌ها در این استان تأثیر مهمی بر جاری بودن یا نبودن زاینده‌رود و نیز تأمین آب برای شرب ، صنعت و کشاورزی دارد.
به نظر می‌رسد به دلیل آبی که از قبل پشت سد زاینده‌رود ذخیره شده بود شرایط امروز ذخیره سد نسبت به سال گذشته افزایش داشته و از آنجا که بارش‌ها در بالادست این رود به صورت برف نبوده و در صورتی که بارندگی‌ها ادامه پیدا نکند ، ذخیره پشت از آنچه در سال گذشته وجود داشت کمتر خواهد شد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

سیل از شمال، روانه غرب و جنوب ایران شد؛ افزایش تلفات جانی در شیراز ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۱/۰۵ تاریخ
یک هفته پس از جاری شدن سیل در چهار استان شمالی ایران با ورود سامانه بارشی جدید به غرب و جنوب ایران در تازه‌ترین مورد استان لرستان با طغیان رودخانه موا...ادامه مطلب»

۲۰ اثر در فهرست میراث ملی ثبت شد ...
mehrnews.com ۱۳۹۳/۱۰/۳۰ تاریخ
فرهنگ > میراث فرهنگی و گردشگری ۲۰ اثر از استان‌های اصفهان، کردستان، چهارمحال و بختیاری و آذربایجان شرقی در جلسه کمیته ثبت حریم آثار غیرمنقول توسط اعضا...ادامه مطلب»

پیرزنی‌ که‌ طومار 500 ساله زاینده‌رود را درهم‌ پیچید...
webzine.mehrnews.com ۱۳۹۳/۰۶/۰۵ تاریخ
وقتی 512 سال پیش شیخ بهایی داشت با دقت هرچه‌تمام‌تر برای تقسیم آب زاینده‌رود طومار می‌نوشت، شاید هیچ‌وقت فکرش را نمی‌کرد که روزی، با تقاضای یک پیرزن، ...ادامه مطلب»

استان‌های غربی زیر امواج سیل و طوفان/ سیل و باران در 136 شهر و روستا/ط...
farsnews.com ۱۳۹۵/۰۱/۲۷ تاریخ
بارش شدید باران در اکثر شهرهای غربی کشور و وقوع سیل به ویژه در 136 شهر و روستا مردم را غافلگیر کرد. به گزارش خبرگزاری فارس؛ وقوع سیل در استان‌های غربی...ادامه مطلب»


EOF