ویلیام ناکس دارسی امتیاز کشف نفت ایران را از آن خود کرد

ویلیام ناکس دارسی امتیاز کشف نفت ایران را از آن خود کرد ...
fa.wikipedia.org 28/05/1901 تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آتشگاه، #ازدواج، #استرالیا، #استرلینگ، #انگلستان، #انگلیس، #انگلیسی، #ایالات_متحده، #ایران، #ایلی‌نوی، #بازرگان، #برمه، #بریتانیا، #تاریخ، #تجهیزات، #جستجو، #خان، #دانشکده_حقوق، #دولت، #رامهرمز، #سلطنت، #سلیمان، #سیدنی، #شاه، #طلا، #قاجار، #قصر_شیرین، #قیر، #مدرسه، #مسجد_سلیمان، #مظفرالدین، #مظفرالدین_شاه، #معدن_طلا، #موریس، #میدان، #نفتون، #وکیل، #ویلیام_ناکس_دارسی، #پتروشیمی، #ژانویه، #کاتولیک، #کشف

ویلیام ناکس دارسی ، (به انگلیسی: William Knox D'Arcy) (زاده ۱۱ اکتبر ۱۸۴۹ - درگذشته ۱ مه ۱۹۱۷) کارآفرین ، بازرگان و صنعت‌گر بریتانیایی بود ، که یکی از بنیانگذاران اصلی صنعت نفت و صنایع پتروشیمی در ایران بشمار می‌آید.
در تاریخ ۲۸ ماه مه سال ۱۹۰۱ میلادی ، در زمان سلطنت مظفرالدین شاه قاجار ، ویلیام ناکس دارسی ، تاجر بزرگ طلا در انگلستان امتیاز کشف نفت ایران را از آن خود کرد و برای این منظور جورج برنارد رینولدز را که تجربیاتی در زمینه حفاری نفت در مناطق نفت خیز سوماترا را داشت ، برای اکتشاف و استخراج نفت به استخدام خود درآورد. رینولدز در پایان سال ۱۹۰۲ میلادی عملیات حفاری اولین چاه در چاه سرخ واقع در قصر شیرین و همچنین شاردین در رامهرمز را آغاز کرد و همزمان مقدمات حفاری در منطقه نفتون مسجدسلیمان را مهیا ساخت. پس از دو سال حفاری در شاردین گروه رینولدز به این نتیجه رسیدند که در این نقطه نمی‌توانند به نفت برسند. سرمایه شرکت که از انگلیس تأمین شده بود تا در ایران به نفت دست یابد ، به علت طولانی شدن دوره عملیات حفاری ، به پایان می‌رسید و سرمایه‌گذار اصلی؛ ویلیام ناکس دارسی که از اکتشاف نفت در این منطقه ، قطع امید کرده بود ، طی تلگرافی از رینولدز خواست تا عملیات حفاری را تعطیل کند. اما علائم موجود و وجود آتشگاه و نیز حوضچه‌ای که خود به خود قیر از آن می‌جوشید و یادداشت‌های مورخین و باستان‌شناسان که تصریح کرده بودند در ناحیه نفتون ، نفت فراوان به دست می‌آید ، رینولدز را که از مدتی پیش در آنجا به کار طاقت‌فرسای عملیات حفاری مشغول بود ، امیدوار کرد و به همین علت وسائل و تجهیزات را به منطقه نفتون در مسجد سلیمان کنونی منتقل نمود و در پایان ماه ژانویه سال ۱۹۰۸ میلادی ، عملیات حفاری چاه شماره یک در مخزن آسماری این میدان آغاز شد.
دوران کودکی و جوانی
ویلیام فرزند یک وکیل بریتانیایی بود که در شهر نیوتون آبوت بریتانیا زاده شد. وی در مدرسه وست مینستر شروع به تحصیل کرد ، تا اینکه در سال ۱۸۶۶ خانواده دارسی به استرالیا مهاجرت نمودند و در شهر راک هامپتون ، کوئینزلند اقامت گزیدند. دارسی جوان تحصیلات خود را در این شهر ادامه داد و وارد دانشکده حقوق شد و تصمیم گرفت راه پدرش را ادامه دهد و وکیل شود؛ بنابراین پس از پایان تحصیلات در دانشکده حقوق ، وارد کسب و کار پدرش شد. در همین روزها بود که دارسی تحقیقاتش را در زمینه زمین‌شناسی آغاز کرد…
وی در شهر راک هامپتون با النا بیرکبک آشنا شد. دارسی در تاریخ ۲۳ اکتبر ۱۸۷۲ در کلیسای کاتولیک شهر سیدنی با النا ازدواج کرد. النا تنها دختر ساموئل بیرک‌بک بود ، که در سال ۱۸۴۰ در مکزیک به دنیا آمد. ساموئل مهندس معدن بود ، که در ایلی‌نوی ایالات متحده فعالیت می‌کرد. وی عضو یک خانواده اصیل بریتانیایی بود و زمانی که در کشور مکزیک در یک معدن نقره کار می‌کرد ، با همسر خود آشنا شد.
معدن در استرالیا و نیوزیلند
در سال ۱۸۸۲ دارسی همراه والتر راشل هال و توماس اسکارات هال وارد یک سندیکای مشارکتی با حضور توماس ، فردریک و ادوین مورگان شد ، که این سندیکا به تأسیس یک معدن سنگ آهن انجامید. این معدن در کوهی واقع در ۳۹ کیلومتری جنوب راک هامپتون قرار داشت ، که بعدها به نام کوه مورگان معروف شد.
در اکتبر سال ۱۸۸۶ سندیکا در معدن کوه مورگان طلا کشف کرد. در آن زمان دارسی بزرگترین سهامدار شرکت بود و تعداد ۱۲۵٫۰۰۰ سهم آن به او تعلق داشت ، همچنین ۲۳۳٫۰۰۰ سهم دیگر نیز به صورت اعتباری در اختیار وی بود. در حالی که ارزش هر سهم این شرکت به قیمت ۱۷ پوند استرلینگ رسیده بود ، دارسی کل سهام خود را به قیمت ۶ میلیون پوند فروخت (معادل ۴۹۶٫۰۰۰٫۰۰۰ پوند امروز!). کمپانی همچنان به کار خود ادامه داد و موفق شد یک معدن طلا دیگر را در ماتاکانوی ، واقع در بخش مرکزی هتاگو کشور نیوزلند ، از طریق یکی از شرکت‌های تابعه کمپانی مورگان ، خریداری کند.
اکتشاف نفت در ایران
در سال ۱۸۸۹ دارسی با ثروت قابل توجهی همراه خانواده‌اش به انگلستان نقل مکان کرد. وی در نزدیکی میدان گروسونور کاخ مجللی به نام استانمور را خریداری کرد. در سال ۱۸۹۷ همسرش النا فوت کرد. او مجدداً در سال ۱۸۹۹ با نینا بوسیکو ، بازیگر ایرلندی ازدواج کرد. در سال ۱۹۰۰ توافقنامه‌ای با هنری دراموند ولف ، آنتوان کتابچی خان و کوت برای اکتشاف نفت در ایران امضا کرد. مذاکره آنها با مظفرالدین شاه قاجار در سال ۱۹۰۱ شروع شد. در ابتدا مبلغ ۲۰٫۰۰۰ پوند برای اکتشاف ، در یک میلیون و دویست هزار کیلومتر مربع ، پیشنهاد شد ، که در صورت کشف نفت ، این امتیاز برای مدت شصت سال از شاه قاجار گرفته شود. در مقابل ، دولت ایران ، ۱۶٪ درصد از سود سالانه این شرکت را به خود اختصاص داد. البته دولت بریتانیا تا سال‌ها پس از اتمام قرارداد سندیکای دارسی ، از ذخائر عظیم نفت ایران برداشت کرد و سودی بسیار بیش از آنچه دارسی به دست آورد به دولت بریتانیا تعلق یافت.
تیم حفاری تحت نام جورج رینولدز به ایران فرستاده شد و بلافاصله شروع به جستجو و اکتشاف نمودند. تا سال ۱۹۰۳ ویلیام دارسی در حدود ۵۰۰ هزار پوند هزینه کرده بود ، کار حفاری و اکتشاف ، بدون نتیجه متوقف گردید. سپس دارسی مجبور شد ، برای به دست آوردن ۱۰۰ هزار پوند دیگر ، شرکت نفت برمه را در سهام سندیکا شریک نماید. با شروع مجدد کار حفاری در مناطق جنوب ایران و در منطقه شاردین ادامه یافت. در سال ۱۹۰۷ همزمان نقطه دوم انتخاب گردید و حفاری در منطقه‌ای به نام میدان نفتون در شهر مسجدسلیمان آغاز شد. در سال ۱۹۰۸ در نقطه‌ای دیگر در شهر مسجدسلیمان نیز شروع به حفاری کردند. حفاری‌ها در ماه آوریل بدون هیچ موفقیتی ادامه داشت و سرمایه نهایی در حال اتمام بود و دارسی نیز کاملاً ورشکست شده بود. اما در تاریخ ۲۶ مه ۱۹۰۸ و در عمق ۳۶۰ متری از زمین میدان نفتون ، در مسجدسلیمان ، مته حفاری آخرین لایه را شکافت و نفت با فشار بسیار زیاد از زمین فوران کرد. در آوریل ۱۹۰۹ ویلیام دارسی مدیرعامل شرکت تازه تأسیسی به نام شرکت نفت ایران و انگلیس گردید. این شرکت بعدها به بریتیش پترولیوم و سرانجام به بی‌پی تغییر نام پیدا کرد.
زندگی آینده
بعدها دارسی به انگلستان بازگشت و در کاخ شخصی خود ، استانمور هال واقع در میدلسکس اقامت گزید. او شراکت خود را با ویلیام موریس و ادوارد برن جونز ادامه داد و فروشگاه بزرگی از پرده‌های نقش دار را راه‌اندازی کرد. وی همچنین مالک نقاشی‌های فرانک دیکسی و فودریک گودال بود. دارسی در تاریخ ۱ مه سال ۱۹۱۷ چشم از جهان فروبست.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
اعطای امتیاز استخراج نفت به ویلیام ناكس دارسی ...
parseed.ir 28/05/1901 تاریخ
7 خرداد 1280 برای نخستین بار امتیاز استخراج، بهره برداری و لوله كشی نفت و قیر در سراسر ایران به غیر از 5 استان آذربایجان، گیلان، مازندران، گرگان و خ...ادامه مطلب»

خلع‌ید نفتی انگلیس‌ها...
donya-e-eqtesad.com 11/06/1951 تاریخ
دیدار هیات ایرانی با انگلیسی‌ها در خرمشهر گروه تاریخ و اقتصاد: بیستم خرداد 1330، هیات عامل اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت، مرکب از دکتر محمود حسابی سنا...ادامه مطلب»

کشف نفت در ایران بزنگاه تاریخی تجارت انگلیسی‌ها ...
donya-e-eqtesad.com 14/04/1909 تاریخ
گروه تاریخ‌اقتصاد- فریماه فلاحی: چهاردهم آوریل 1909، ده ماه و هجده روز پس از به نفت رسیدن نخستین چاه در مسجد سلیمان [خوزستان] شرکت نفت انگلستان و ایرا...ادامه مطلب»

میلیونری که می‌خواست «دولت آشتی ملی» در ایران ایجاد کند ...
mashreghnews.ir ۱۳۵۷/۰۶/۰۵ تاریخ
در دولت شریف‌امامی، فرهنگیان به علت کمی حقوق دست به اعتصاب زدند و در جلوی بهارستان اجتماع و خواسته‏‌های خودشان را عنوان کردند. به دستور دولت، پلیس به ...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»


EOF