خسارت جدی ناو موشک‌انداز آمریکایی در برخورد با مین در خلیج فارس

خسارت جدی ناو موشک‌انداز آمریکایی در برخورد با مین در خلیج فارس ...
1host2u.com ۱۳۶۷/۰۱/۲۵ تاریخ

کلیدواژه ها:#آتش_بس، #آرایش، #آستانه، #اسلامی، #انگلیسی، #ایالات_متحده، #ایران، #ایران_اجر، #ایرانی، #تاریخ، #تنگه، #تنگه_هرمز، #جزیره_فارسی، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #جنگ_جهانی_دوم، #جهانی، #خبر، #خلیج_فارس، #دریایی، #سهند، #سپاه، #سکوی_نفتی، #عراق، #فارس، #فارسی، #فروردین، #میدان، #نظامی، #هرمز، #پیکان

ناو موشک‌انداز آمریکایی ساموئل بی. رابرتز در ۲۵ فروردین ۶۷ (۱۴ آوریل ۱۹۸۸) با برخورد به یک مین ایرانی آسیب جدی دید. این اتفاق باعث تنش‌های بسیاری میان ایران و آمریکا شد که منجر به عملیات آخوندک و غرق شدن قایق موشک‌انداز جوشن و ناوچه سهند و درگیری‌های ادامه‌دار منجر به حمله به هواپیمای مسافربری ایران شد.
درپی این حادثه ، عملیات آخوندک حملهٔ نیروی دریایی آمریکا به دو سکوی نفتی ایران که به تلافی برخورد یک مین دریایی رهاشده از کشتی مین‌گذار ایران اجر به ناوچهٔ آمریکایی ساموئل بی. رابرتز اجرا شد. به دنبال این برخورد که منجر به ایجاد حفره در بدنه ناو آمریکایی و قرار گرفتن آن در آستانه غرق شدن شده بود ، و پس از یافتن تعدادی مین دیگر در منطقه توسط غواصان آمریکایی ، مقامات نظامی ایالات متحده تصمیم به انجام عملیات تلافی‌جویانه گرفتند. این عملیات بزرگ‌ترین درگیری دریایی آمریکا از زمان جنگ جهانی دوم به بعد بود. در این عملیات ۵۶ تن از نیروهای ایرانی و 2 تن آمریکایی (سقوط هلیکوپتر) جان باختند.
ناو ساموئل بی. رابرتز پس از انجام تعمیرات ، تا سال ۲۰۱۵ فعال بود.
عملیات اراده جدی با حرکت اولین کاروان اسکورت نفتکش‌های کویتی در تاریخ ۲۴ ژولای ۱۹۸۷ آغاز شد. در این عملیات تأمین امنیت نفتکش الرخاره (به انگلیسی: Al-Rekkare) برعهده کشور آمریکا بود و به همین دلیل نفتکش کویتی با نصب پرچم آمریکا و تغییر اسم خود به بریجتون (به انگلیسی: Bridgeton) توسط ناوهای جنگی آمریکا اسکورت شد تا از تنگه هرمز و خلیج فارس عبور نماید. برای حفظ امنیت نفتکش بریجتون ، سه ناو جنگی به نام‌های کید ، فوکس و کروملین در اطراف آن قرار گرفتند و مجموعه کاروان ، شکل یک پیکان را به خود گرفته بود. بریجتون در فاصله ۱۳ مایلی غرب جزیره فارسی با مین‌های ایرانی برخورد کرد و یک حفره به اندازه ۴۳ مترمربع در بدنه نفتکش ایجاد شد. فرماندهٔ نفتکش بیجتون با بی‌سیم به ناوشکن‌های آمریکایی اطلاع داد که ما مورد اصابت قرار گرفتیم و در میدان مین قرار داریم. بعد از آسیب دیدن بریجتون ، ناوهای آمریکایی تغییر آرایش دادند و هر سه خود را به پشت نفتکش رساندند تا مورد اصابت قرار نگیرند و نفتکش بریجتون به عنوان سپر محافظ برای ناوهای جنگی بود. منطقه‌ای که نفتکش بریجتون مورد اصابت قرار گرفت تحت فرماندهی نادر مهدوی (فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه) قرار داشت و نیروهای نادر مهدوی این منطقه را مین گذاری کرده بودند. خبر اصابت بریجتون با مین در رسانه‌های خبری سر و صدای زیادی کرد.
نتیجه
پس از این عملیات و عملیات‌های بعدی امنیت به خلیج فارس بازگشت و تعرض ایران به کشتی‌های بی‌طرف به صورت چشمگیر کاهش یافت. همچنین این عملیات به همراه عملیات آخوندک کمک به راضی کردن جمهوری اسلامی ایران به پذیرفتن آتش بس و پایان جنگ هشت ساله با عراق شد.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

حزب سبزهای آلمان خواستار سفر فوری وزیر خارجه به تهران شد...
dw.com ۱۳۹۸/۰۲/۲۳ سیاست
سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون حزب سبزها در پارلمان فدرال آلمان (بوندس‌تاگ) از هایکو ماس وزیر خارجه این کشور می‌خواهد با توجه به تشدید مناقشه در خلیج فار...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو آمریکایی در خلیج فارس ...
parseed.ir ۱۳۶۷/۰۴/۱۲ تاریخ
پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران‌ایر با شناسه «IR655» از بندر عباس به مقصد دبی در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۶۷ (۳ ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی) در حرکت بود که ...ادامه مطلب»

دیدار هیات دیپلماتیک ژاپن با ناصرالدین شاه ...
bbc.com 27/09/1880 تاریخ
روابط ایران و ژاپن (به ژاپنی: 日本とイランの関係) گذشته از سوابق تاریخی، با بستن یک قرارداد دوستی در سال ۱۳۰۸ (خورشیدی) به صورت رسمی برقرار شد. در روابط ایران ...ادامه مطلب»


EOF