چین «زنِ خفاشی» را به دلیلِ فاش‌سازیِ توالیِ ژنتیکیِ کروناویروس خاموش کرد

چین «زنِ خفاشی» را به دلیلِ فاش‌سازیِ توالیِ ژنتیکیِ کروناویروس خاموش کرد...
faradeed.ir ۱۳۹۹/۰۱/۲۶ اخبار

کلیدواژه ها:#Faradeed.ir، #تحقیقاتی، #خبر، #دولت، #سارس، #قرنطینه، #مجازی، #ووهان، #چین، #چینی، #ژانویه، #کشف

چین یک دانشمندِ زن را که توانسته بود در همان روز‌های نخستینِ شیوعِ کرونا در چین ، آرایشِ ژنتیکیِ این ویروس را کشف کند ، وادار به سکوت کرد.
فرادید| یک دانشمندِ زنِ چینی که جزو برترین دانشمندانِ جهان در زمینه مطالعه ویروس‌های کرونا بود بعد از آنکه در روز‌های نخستینِ همه‌گیریِ ویروس در چین اعلام کرد توالیِ ژنتیکیِ ویروس را کشف کرده ، توسطِ دولتِ چین وادار به سکوت شد. توالیِ ژنتیکیِ ویروس برای ساختِ کیت‌های تخصصیِ آزمایش و واکسن ضروری است.
این افشاگری نگرانی‌های تازه‌ای درباره نقشِ چین در سرپوش گذاشتن بر همه‌گیری از زمان شیوعِ آن در شهرِ ووهان ایجاد کرده است. منتقدان استدلال می‌کنند که حزبِ کمونیستِ این کشور تلاش‌ها برای مهارسازیِ ویروسِ کرونا در شهر ووهان و پیشگیری از گسترشِ آن به جهان را خنثی کرده و در این راه مانع تراشی کرده است.
در مرکزِ این ادعا‌های جدید ، یک دانشمندِ زنِ چینی به نامِ شی ژنگلی قرار دارد که به دلیلِ سال‌ها تحقیق درباره ویروس‌های کرونا ، او را به نامِ « زنِ خفاشی » می‌شناسند. او یافته‌های مهمی درباره این ویروس به دست آورده و سال‌ها وقت خود را صرفِ مطالعه خفاش‌ها کرده است.

در روز‌های نخستی که اعلام شد یک ویروسِ جدید در شهرِ ووهان چین در حالِ انتشار است ، این ویروس‌شناس به آزمایشگاهِ فوقِ امنیتی خود در ووهان رفت و ظرفِ مدتِ ۳ روز توانست توالیِ ویروس را کشف کند.
به لطفِ او و تیمِ تحقیقاتی اش بود که در همان روز‌های نخستین مشخص شد این ویروس از خفاشِ نعل‌اسبی که محلِ زیستِ آن ۱۰۰۰ مایل با ووهان فاصله داشت ، به انسان منتقل شده است.
یافته‌های آن‌ها نشان داد این ویروس شبیه سارس است. سارس بیماریِ تنفسی ای بود که در سال ۲۰۰۲ از چین شیوع پیدا و ۳۳ کشور دیگر را نیز درگیر کرد.

گائو یو ، یک خبرنگارِ چینی که هفته گذشته از قرنطینه ۷۶ روزه در شهرِ ووهان خارج شد گفته است: « به ما خبر دادند که شی توالیِ ژنتیکی ویروس را در روز دوم ژانویه کشف کرده بوده است ، اما بعداً او را به سکوت وادار کرده اند. »
دیلی‌میل مستقلاً اعلام کرده همان روز ، یانیی وانگ ، رئیسِ موسسه ویروس‌شناسیِ ووهان ، در ای‌میلی که به همه کارکنانِ موسسه می‌فرستد از آن‌ها می‌خواهد درباره این یافته‌ها و هر اطلاعاتِ دیگری درباره ویروس سکوت کنند.
وانگ علتِ این درخواست را پیشگیری از رواجِ شایعه‌ها و اطلاعاتِ نادرست در فضای مجازی و جلوگیری از وحشتِ عمومی اعلام کرده بود.


هشت روز بعد ، تیمی به هدایتِ یک پروفسورِ ویروس‌شناس از شانگ‌های توالیِ ژنتیکیِ ویروس را کشف می‌کند و آن را در یک پلتفرم انلاین به اشتراک می‌گذارد.
دو روز بعد آزمایشگاه او بسته می‌شود.
به گزارشِ دیلی‌میل ، همان زمانی که چین اعلام کرده بود ، یک هفته است که هیچ موردِ جدیدی از ابتلاء به ویروس در ووهان گزارش نشده است ، کارکنانِ بهداشتیِ بیمار می‌شدند.
شی اعلام کرده که در روز ۶ ژانویه و ۱۴ روز قبل از اعلامِ دولت درباره امکانِ انتقالِ ویروس از حیوان به انسان در این باره هشدار داده است.
تیمِ شی اطلاعات خود مبنی بر شناساییِ بیماری را در روز ۱۳ ژانویه در یک پرتالِ علمی بارگذاری کردند. یک ماه بعد بود که یافته‌های آن‌ها در ژورنالِ نیچر به چاپ رسید.
در این مقاله گفته شده که توالیِ ژنتیکیِ ویروس تا ۹۶‌درصد با توالیِ ویروسِ دیگری که در خفاش‌های نعل‌اسبی در استانِ یونانِ چین مشاهده شده است ، منطبق است.
شی ، متخصصِ بیماری‌های نوپدید است و به خاطرِ تحقیقات خود در زمینه رابطه بینِ خفاش‌ها و ویروس‌های کرونا در سطحِ بین‌المللی شناخته شده است.
او جزو متخصصانِ اصلیِ پروژه‌ای بود که در آن ارتباطِ بینِ سارس و خفاش و انتقالِ سارس از طریقِ واسطی به نام گربه زبادی ، که در چین آن را می‌خورند ، کشف شد.
منبع: The Daily Mail
https://www.dailymail.co.uk/news/article-8210951/Beijing-authorities-hushed-findings-Chinese-scientist.html
ترجمه: سایت فرادید

---چین یک دانشمندِ زن را که توانسته بود در همان روز‌های نخستینِ شیوعِ کرونا در چین ، آرایشِ ژنتیکیِ این ویروس را کشف کند ، وادار به سکوت کرد. ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد کاهش شمار مبتلایان تب کریمه کنگو/ مردم نگ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۸ اخبار
سخنگوی وزارت بهداشت به مردم اطمینان خاطر داد که نگرانی خاصی در خصوص انتشار بیماری تب کریمه کنگو در کشور وجود ندارد. به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی د...ادامه مطلب»

پول زیر لحاف و تشک ایرانی پنهان نشده است ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۶/۱۷ اخبار
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برنامه راهبردی برای سال 1404 نوشته ایم، گفت: پول زیر لحاف و تشک ایرانی پنهان نشده است "آقای تصمیم و جسارت" این ا...ادامه مطلب»

پرفروش‌ترین برندهای بازار ژاپن در نیمه اول سال 2016 ...
car.ir ۱۳۹۵/۰۵/۱۸ خودرو
امروزه ژاپن یکی از چهار تولیدکننده برتر خودرو در دنیاست و از این لحاظ در کنار ممالکی همچون چین، آمریکا و آلمان جای می‌گیرد. این کشور 128 میلیونی از با...ادامه مطلب»


EOF