زلزله سراوان بزرگترین زلزله ۵۰ سال گذشته ایران

زلزله سراوان بزرگترین زلزله ۵۰ سال گذشته ایران ...
parseed.ir ۱۳۹۲/۰۱/۲۷ تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #ارتباطات، #استان_خراسان، #استان_خراسان_جنوبی، #استان_سیستان_و_بلوچستان، #استان_فارس، #استان_هرمزگان، #استان_کرمان، #اسلامی، #ایران، #ایران_و_پاکستان، #بلوچستان، #تلفات، #جمعیت_هلال_احمر، #جمعیت_هلال_احمر_جمهوری_اسلامی_ایران، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #خاش، #خبر، #خراسان، #خراسان_جنوبی، #دارویی، #دامنه، #دهلی، #دهلی_نو، #دوبی، #دوحه، #ریاض، #ریشتر، #سازمان_زمین‌شناسی_آمریکا، #سراوان، #سیستان، #سیستان_و_بلوچستان، #شهرستان، #شیراز، #طبس، #عربستان، #فارس، #فروردین، #مرز، #منامه، #هرمزگان، #هلال_احمر، #پاکستان، #کراچی، #کرمان

زمین‌لرزهٔ سراوان یا گُشت در شهرستان سراوان ، زمین‌لرزه‌ای (به بزرگی ۷٫۸ در مقیاس بزرگای گشتاوری بنا به گزارش سازمان زمین‌شناسی آمریکا ، و ۷٫۵ در مقیاس بزرگای گشتاوری بنا به گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشوری) بود که ساعت ۱۵ و ۱۴ دقیقه روز ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ ، (در عمق ۸۲ کیلومتری زیر زمین بنا بر گزارش سازمان زمین‌شناسی آمریکا و عمق ۹۵ کیلومتری زیر زمین بنا بر گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشوری) در نزدیکی شهر گُشت از توابع شهرستان سراوان در استان سیستان و بلوچستان رخ داد.
این زمین‌لرزه در شهرهای ابوظبی ، دوبی ، دوحه ، دهلی نو ، کراچی و کویته و بلوچستان پاکستان نیز احساس شده‌است.
این زمین‌لرزه در استان کرمان هم احساس شد و در پی آن این استان به حالت آماده‌باش درآمد. همچنین این زلزله استان فارس ، از جمله شیراز ، استان هرمزگان و بخش‌هایی از استان خراسان جنوبی را نیز لرزاند.
معاون پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله این زلزله را بزرگترین زلزله ایران در ۵۰ سال گذشته عنوان کرد.
این زمین لرزه با زمین لرزه طبس از نظر شدت بر مبنای ریشتر برابر بود که زمین لرزه طبس در حدود ۲۵۰۰۰ کشته به جای گذاشت.
اثرات اولیه
زمین لرزه در ۸۳ کیلومتری شهر خاش ، در کنار مرز ایران و پاکستان روی داد و از دوحه ، ابوظبی ، منامه ، دبی ، ریاض ، دهلی نو بسیار دور بود ولی در آن مکان‌ها هم احساس شد. در خبرهای اولیه گزارش شد که تلفات آن ۱۰۰ کشته و زخمی در ایران است که ۴۰ نفر از آن‌ها کشته شده‌اند اما خبرهای رسمی در ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه به وقت محلی این خبر را تکذیب کردند و اعلام کردند تمام این افراد زخمی شده‌اند. اگر چه شدت این زلزله قوی تر از زمین لرزههای قبلی در ایران بود ولی با توجه به عمق و تراکم جمعیت در آن منطقه تعداد تلفات کم تر از دیگر زلزله‌ها بود ، اگر چه تعداد تلفات در نزدیکی همان منطقه در پاکستان بیش تر از ایران بود به ۳۴ نفر کشته رسید.
پس از زمین لرزه تمام ارتباطات در منطقه قطع شد و نیروهای امداد جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به مکان اعزام شدند.
در هنگام زمین لرزه ساختمان‌ها در دهلی نو و شبه جزیره عربستان تخلیه شد و بسیاری از ساختمان‌ها در ایران و پاکستان تخریب شد.
خسارت
ساعاتی پس از وقوع ، در ابتدا راشاتودی به نقل از تلویزیون دولتی ایران تلفات این زمین‌لرزه را ۴۰ نفر و تعداد مجروحان را ۸۵۰ نفر گزارش کرد. اما ساعات اولیه رسماً اعلام شد زمین‌لرزه در ایران کشته‌ای نداشته و تعدادی مجروح شدند. در روز پس از آن ، استاندار سیستان و بلوچستان اعلام کرد بر اثر زلزله و ریزش کوه در شهرستان‌های خاش و سراوان ، یک نفر جان باخت و ۱۲ نفر نیز مجروح شدند. تنها قربانی این زلزله در ایران یک خانم بود که در دامنه کوه برای جمع‌آوری گیاه دارویی رفته بود و به علت افتادن تکه‌های سنگ کوه جان خود را از دست داد.
این زلزله در پاکستان ۳۴ نفر کشته و حدود ۱۰۵ مجروح بر جای گذاشت.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

آغاز به کاردانشگاه آزاد اسلامی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۱/۰۵/۱۰ تاریخ
دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در ایران و خارج ازایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. ...ادامه مطلب»

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران: خرید تضمینی گندم کشاورزان از مرز...
dolat.ir ۱۳۹۵/۰۳/۰۳ اخبار
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از خرید بیش از 2 میلیون تن گندم از کشاورزان به قیمت تضمینی تا صبح روز سوم خرداد ماه خبر داد و گفت: میزان خرید امسا...ادامه مطلب»

سیل از شمال، روانه غرب و جنوب ایران شد؛ افزایش تلفات جانی در شیراز ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۱/۰۵ تاریخ
یک هفته پس از جاری شدن سیل در چهار استان شمالی ایران با ورود سامانه بارشی جدید به غرب و جنوب ایران در تازه‌ترین مورد استان لرستان با طغیان رودخانه موا...ادامه مطلب»

ساحل مكران؛ صحنه رقابت ميان قدرت‌ها...
news.mrud.ir ۱۳۹۵/۰۳/۱۹ خودرو
بندر مكران (يا مكوران طبق تلفظ مردم محلي) منطقه‌اي ساحلي است به مساحت ۱۵۰۰ كيلومتر كه در امتداد درياي عمان و اقيانوس اطلس، در استانهاي هرمزگان و سيستا...ادامه مطلب»


EOF