قرار داد صلح میان ایران و عثمانی در اصفهان به امضا رسید

قرار داد صلح میان ایران و عثمانی در اصفهان به امضا رسید ...
parseed.ir 16/04/1613 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #اتریش، #اصفهان، #ایران، #ایرانی، #باکو، #دربند، #دولت، #روسیه، #سیاست، #شاه، #شاه_عباس، #عثمانی، #فروردین، #قفقاز، #هجری، #گنجه

۲۷ فروردین ۹۹۲ هجری شمسی (۱۶ آوریل ۱۶۱۳ میلادی) در اصفهان ، مذاکرات صلح ایران و عثمانی با امضای یک قرارداد به پایان رسید. طبق این قرارداد که در پی یک رشته جنگ‌های سه ساله امضا شد ، دولت عثمانی از همه دعاوی خود در قفقاز دست کشید. شاه عباس که در جنگ با عثمانی نیاز به روسیه را به‌شدت احساس می‌کرد ، سیاست اتحاد با روسیه علیه عثمانی را دنبال کرد و در این راه از هر فرصتی سود برد. او هیات‌های متعددی به روسیه اعزام و از هیات‌های روسیه نیز به گرمی پذیرایی کرد. هدف این تبادل هیات‌ها زمینه‌سازی برای اتحاد علیه عثمانی بود؛ اگرچه گاهی تشریفاتی و گاهی ظاهرا برای خرید اسلحه بود.
۲۷ فروردین ۹۹۲ هجری شمسی (۱۶ آوریل ۱۶۱۳ میلادی) در اصفهان ، مذاکرات صلح ایران و عثمانی با امضای یک قرارداد به پایان رسید. طبق این قرارداد که در پی یک رشته جنگ‌های سه ساله امضا شد ، دولت عثمانی از همه دعاوی خود در قفقاز دست کشید. شاه عباس که در جنگ با عثمانی نیاز به روسیه را به‌شدت احساس می‌کرد ، سیاست اتحاد با روسیه علیه عثمانی را دنبال کرد و در این راه از هر فرصتی سود برد. او هیات‌های متعددی به روسیه اعزام و از هیات‌های روسیه نیز به گرمی پذیرایی کرد. هدف این تبادل هیات‌ها زمینه‌سازی برای اتحاد علیه عثمانی بود؛ اگرچه گاهی تشریفاتی و گاهی ظاهرا برای خرید اسلحه بود. در سال ۱۶۱۰.م که زمان پیروزی‌های شاه‌عباس علیه عثمانی بود ، اتحاد روسیه و اتریش با ایران شکل ‌گرفت و قوای ایران موفق ‌شدند تفلیس ، دربند ، گنجه و باکو را از عثمانی پس گیرند و به موجب قرارداد صلح ۱۶۱۳.م دولت عثمانی پذیرفت که از هرگونه ادعایی نسبت به مناطق تحت تصرف نیروهای ایرانی صرف‌نظر کند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

تاجگذاری آغا محمدخان قاجار در چهل سالگی ...
fa.wikipedia.org 20/03/1161 تاریخ
آغامحمدخان قاجار (سال ۱۱۲۱ در استرآباد – ۲۷ اردیبهشت ماه سال ۱۱۷۶ در شوشی) یا آقامحمدشاه قاجار اولین پادشاه قاجاری ایران و موسس سلسله قاجاریه بود. در ...ادامه مطلب»

مصالحه نادرشاه و دولت عثمانی...
donya-e-eqtesad.com 08/10/1746 تاریخ
گروه تاریخ و اقتصاد: در هشتم اكتبر سال 1746 دولت عثماني كه ارتش آن كشور در سال 1745 در منطقه «قارص» از ارتش ايران شكست خورده بود به نادرشاه پيشنهاد کر...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی شاه صفی یکم ...
1host2u.com 28/01/1629 تاریخ
شاه صفی یکم (زاده ۱۶۱۱ - درگذشته ۱۲ مه ۱۶۴۲) ششمین پادشاه صفوی ایران است که از ۱۰۰۷ تا ۱۰۲۱ خورشیدی، (۱۶۲۹ تا ۱۶۴۲ میلادی یا ۱۰۳۸ تا ۱۰۵۲هجری قمری) به...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی شاه سلطان حسین ...
1host2u.com 06/08/1694 تاریخ
شاه سلطان حسین، یا شاه حسین یکم، (زاده ۱۰۴۷ – درگذشته ۲۴ آبان ۱۱۰۱ ش/ اکتبر ۱۶۶۸ – ۱۵ نوامبر ۱۷۲۶ م) نهمین پادشاه سلسله صفویان بود. او فرزند و جانشین ...ادامه مطلب»


EOF