ازدواج فوزیه فؤاد، شاه‌دخت مصر و محمدرضا پهلوی

ازدواج فوزیه فؤاد، شاه‌دخت مصر و محمدرضا پهلوی ...
fa.wikipedia.org 15/03/1939 تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آبان، #آذر، #ارتش، #اردشیر، #اردشیر_زاهدی، #ازدواج، #اسفند، #اسکندریه، #امام، #امام_حسین، #انقلاب، #انگلیسی، #ایران، #ایرانی‌تبار، #تاریخ، #تهران، #خسرو، #دایی، #دودمان، #دولت، #زاهدی، #زیبایی، #ساواک، #سرد، #سلطنت، #سلیمان، #سوئیس، #سپهبد، #شاه، #شاه_ایران، #شهناز، #فرانسه، #فرانسوی، #فوزیه، #قانون_اساسی، #قاهره، #ماه_عسل، #مجلس، #محمدرضا_شاه، #مصر، #مصری، #میدان، #ناپلئون، #وزیر، #وزیر_خارجه، #ولیعهد، #پهلوی، #کاخ_مرمر، #کاخ_مرمر_تهران، #کیخسرو

فوزیه فؤاد ، شاه‌دخت مصر و نخستین همسر محمدرضا پهلوی (به عربی: فوزیة بنت الملک فؤاد) (۱۴ آبان ۱۳۰۰ اسکندریه ، مصر – ۱۱ تیر ۱۳۹۲ ، اسکندریه) شاهزاده‌ای مصری ، خواهر ملک فاروق پادشاه مصر و نخستین همسر محمدرضا شاه پهلوی بود.
تبار و تولد
فوزیه در ۵ نوامبر ۱۹۲۱ در کاخ راس التین در اسکندریه چشم به جهان گشود. وی بزرگترین دختر ملک فؤاد یکم و همسر دومش نازلی صبری بود. فوزیه شهروند مصر ولی از تبار چرکسی ، آلبانیایی و فرانسوی بود. او از دودمان پادشاهی محمدعلی پاشا بود. خاندان محمدعلی از تبار آلبانیایی بودند که در زمان فرمان‌روایی عثمانیها در مصر به مدارج بالا رسیدند. جد مادری او جنرال محمد شریف پاشا نخست‌وزیر و وزیر خارجه و یکی دیگر از اجداد او سلیمان پاشا از افسران ارتش ناپلئون بود که به اسلام گروید و نظارت بر بازسازی ارتش مصر را به عهده گرفت. پرنسس فوزیه تحصیلکرده سوئیس بود و به زبانهای انگلیسی و فرانسه علاوه بر عربی مسلط بود. او از نظر زیبایی اغلب با ستارهایی مثل ویوین لی و هدی لامار مقایسه می‌شد.
ازدواج فوزیه و محمدرضا پهلوی
ازدواج او با محمدرضا به هنگام ولیعهدی او در تاریخ ۱۶ مارس ۱۹۳۹ (۲۵ اسفند ۱۳۱۷) در قاهره انجام گرفت. پس از برگشت از ماه عسل ، مراسم ازدواج در تهران نیز تکرار شد. بزرگترین مشکل برای این ازدواج ، اصل سی و هفتم متمم قانون اساسی ایران بود که بر اساس آن مادر ولیعهد الزاماً باید ایرانی‌تبار می‌بود. مجلس در اقدامی بی‌سابقه نه تنها به فوزیه تابعیت ایران داد ، بلکه او را ایرانی‌تبار نامید.
فوزیه در دوران ولیعهدی محمدرضا پهلوی به مدت یک سال همراه با همسرش در کاخ مرمر تهران اقامت داشتند. دو سال بعد محمدرضا جانشین پدرش رضاشاه شد. با آغاز سلطنت محمدرضا ، روابط سرد میان این زوج به سرعت رو به تیرگی نهاد. حاصل ازدواج محمد رضا با فوزیه دختری به اسم شهناز بود. ازدواج فوزیه و شاه ایران به جدایی انجامید. ثبت رسمی طلاق در مصر به سال ۱۹۴۵ و در ایران به سال ۱۹۴۸ انجام شد.
شاهزاده شهناز پهلوی (زاده ۵ آبان ۱۳۱۹ در تهران) نخستین فرزند محمدرضا پهلوی ، دومین شاه دودمان پهلوی و همسر اول او فوزیه ، شاهزادهٔ مصر است. پدربزرگ پدری او رضاشاه ، بنیان‌گذار دودمان پهلوی و پدربزرگ مادری او ملک فؤاد اول ، شاه مصر است. همچنین دایی وی ، ملک فاروق آخرین پادشاه مصر بود.
زندگی شخصی
در کودکی

شهناز پهلوی در سال ۱۳۳۶ با اردشیر زاهدی ، فرزند سپهبد فضل‌الله زاهدی ازدواج کرد. نتیجه این ازدواج دختری به نام مهناز زاهدی است. این ازدواج بعد از ۷ سال به جدایی انجامید. در اسناد ساواک ، دلیل این جدایی عیاشی اردشیر زاهدی خوانده شده‌است.
شهناز پهلوی بعداً در سال ۱۳۴۹ با خسرو جهانبانی نقاش و هنرمند ، فرزند امان‌الله جهانبانی و برادر نادر جهانبانی ازدواج کرد. نتیجه این ازدواج پسری به نام کیخسرو و دختری به نام فوزیه است. این ازدواج تا زمان مرگ خسرو جهانبانی در سال ۱۳۹۳ ادامه داشت. ازدواج شهناز پهلوی و خسرو جهانبانی در ابتدا با مخالفت محمدرضا شاه مواجه شد ، اما در نهایت مخالفت او کاری از پیش نبرد.
او پس از انقلاب ۱۳۵۷ ، به خارج از ایران مهاجرت کرد و اکنون در سوئیس زندگی می‌کند. در آذر ۱۳۹۲ (دسامبر ۲۰۱۳) دولت مصر به شهناز پهلوی تابعیت مصری داد. او تابعیت سوئیسی هم دارد.
میدان شهناز
بعد از ازدواج محمدرضا پهلوی با فوزیه ، میدان جدیدی که به‌تازگی در تهران تأسیس شده بود به نام فوزیه نامگذاری شد اما پس از جدایی وی از محمد رضا پهلوی به نام دخترشان به‌طور رسمی « شهناز » نامگذاری شد. این میدان پس از انقلاب ۱۳۵۷ ، میدان امام حسین نام گرفت.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

شاه برای طلاق ثریا چقدر مهریه پرداخت؟ +تصاویر...
payeshonline.com 05/04/1958 تاریخ
سایت خبری «پایش»: در روز شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۳۷ هجری شمسی محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران پس از هفت سال زندگی مشترک، اسناد طلاق ثریا اسفندیاری بختیاری هم...ادامه مطلب»

كشف كودتاي عناصر ضد انقلاب براي براندازي جمهوري اسلامي ايران (1361 ش) ...
rasekhoon.net ۱۳۶۱/۰۱/۲۲ تاریخ
تقویم تاریخ: كشف كودتای عناصر ضد انقلاب برای براندازی جمهوری اسلامی ایران (1361 ش) آیت الله ری شهری رئیس دادگاه انقلاب اسلامی ارتش در اطلاعیه ای از دس...ادامه مطلب»


EOF